ZP hibridi, prinos za ponos

Koji ZP hibrid planirate da sejete ove godine najvise?


  • Ukupno glasača
    425
Jel taj zp 560 samo za zrno ili moze i da se bere

555 i 560 su prvenstveno za berbu i namenjene,nešto niža stabljika i u izuztno kišnim godinama, sporo otpušta vlagu u svim uslovima,i što je najbitnije izuzetno lak za berbu jako lepo se čisti, ja sam prezadovoljan sa njim,ove godine njega idem,idem i 555 i provereni 606, a 666 sam išao ali sam imao u kišnim godinama dosta bolesti na njemu pa sam ga zbog toga izbacio.
 
Za branje uglavnom sejem zemunce. ZP666 sam prestao da sejem 2013. godine iz razloga što sam ga imao na istoj parceli sa NS6030. ZP666 je 90% bio jalov, nisi mogao klip da nadješ.

Od grupe 500 sejem 555 i 560, a ove godine ću i 548. Jako lepo se beru, šo se tiče vlage čini mi se da je 560 brže otpušta. I moje iskustvo pokazuje da 560 više voli bolja i kvalitetnija zemljišta. Ima nešto manji broj redova zrna ali zato izuzetno dugačak klip. Fao 600 sam izbacio iz proizvodnje.

Ove godine na istu parcelu idu redom 548, 555 i 560. Pa Bože zdravlja i lepe godine pa da vidimo na jesen šta će kantar da kaže.:ppozdrav:
 
560 je više za vršidbu nego za branje i bolje otpušta vlagu od 555 i hoće da se više kruni u berbi e sad 666 po mom skromnom iskustvu ima zdraviji klip (pošto je tvrdunac) od 606 ali potencijal rodnosti je veći kod 606 ponaročito u solidnim i dobrim godinama sa dobrom agrotehnikom.
 
Kod mene prosle godine 606 je imao isti prinos kao i strani hibridi za berbu. Nije bilo jalovog, ja sam zadovoljan sa njim, sejemo ga i dalje. A za ove ranije fao grupe sto sam probao tu zp jos kaska za stranim hibridima, bar sto se tice susne godine. Inace najveci prinos koji smo ostvarili sa kukuruzom bio je 2014 sa ns 6030. 8500kg/kj sa 18% vlage. Zp i pionir(koji najvise sejemo) su bili za 1t losiji.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Ove godine smo se odlucili za zp555, 560, 666. Do sad smo sejali 606, i bio je dobar, ali prosle godine ste se svi uglavnom zalili na oplodnju kod ovog hibrida, takodje i kolega je imao problema sa njim na visljem terenu, pa smo odlucili da probamo 666.

Sent from my Lenovo K10a40 using Tapatalk
 
Jel neko sejao ZP 427? Kako se pokazao? Ja sam imao prošle godine 606 i nije se najbolje pokazao što se tiče oprašivanja pa sam mislio da uzmem manju FAO grupu tj. 427 ...

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
Sejao sam ja nekoliko godina 427.Traži odličnu agrotehniku i uslove.Prošle 2017 bio je dosta rejav,krezubav ili kako već ko zove pojavu.Stabljika je čvrsta i nižeg rasta.Otpuštanje vlage u odnosu na veće fao grupe za nijansu niže i povoljnije.
 
Prošle godine zemlja nađubrena stajnjakom a godina kakva bude. Probaću ga na jedno 3kj pa ćemo suditi najesen.

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
JA sam ga 2015 sejao greskom na 27-33cm ,90% je imao po dva,a od tih 90% jedno 20% je imalo po 3 klipa,uradio sam tad silazu od njega i nisam se pokajao,ali nisam ga ni sejao vise,isprobavao sam druge hibride...
 
Poslednja izmena:
400 grupa 20,9cm, 500 grupa 22,1 ili 23,3cm, i 600 grupa 24,9cm takav imam raspored na sejalici (majevica) e sad ja neuzimam semena sa manjom klijavošću od 95% tako da ovo nije pregusta setva ali očekujem da zadata gustina bude i ostvarena a ovi domaći hibridi imaju tu mogućnost da produže klip, nemože se sa lošom klijavošću semena nikad nadomestiti sklop biljaka povećanjem gustine, milion puta se desi da sejalica poređa dve pa i tri biljke jedana pored druge koje neniknu pa imaš niz od 10-15 poniklih koje se bespotrebno bore i guše za svoje mesto, to nemože da nadomesti ni sposobnost biljke da uveća klip ali no to je moje mišljenje i zapažanje.Inače sva semena iskontrolisana na procenat klijavosti po deklaraciji u onim mojim kutijicama tako da se slažu rezultati u potpunosti, procenti klijavosti kod mojih semena je od 96%-98%.
 
Ja se ove godine ozbiljno razmišljam da uzmem prepakovana semena,našao sam sa instituta,nešto mi semena od prošle godine baš i ne ulivaju poverenje.
 
Moja semena zp-a i nešto uliksa (6 set) su sva iz roda 2016g.Uzeo sam mom koperantu 10 setvenih dekalb 5276 od 80000 biljaka iz roda 2017g. dorada francuska sa 91% klijavosti (malo sam razočaran i sa opštim izgledom semena) i u mom ogledu je niklo 92% ali no.
 
Nazad
Vrh