ZP hibridi, prinos za ponos

Koji ZP hibrid planirate da sejete ove godine najvise?


  • Ukupno glasača
    427
Od svega pomalo:osmeh: , 366, 427, 555, 548, 666 a 606 ću vidim, kad bi znao kakva će godina biti onda je lako napraviti izbor a ovako kakvo je trenutno stanje biće svega i za berbu i za krunjenje (manji deo), mada ja i ove rane hibride umem da oberem.
 
Sale kolega njiva pored mene 5kj sejao isti dan kad i meni ns 7020 kukuruz za proslu god kakva je bila ni jedan nije pao tj nije bilo polomljenih stabljika i oplodio se mnogo bolje jbg eto njiva pored njive pa sam pratio i jedan i drugi...
 
Od svega pomalo:osmeh: , 366, 427, 555, 548, 666 a 606 ću vidim, kad bi znao kakva će godina biti onda je lako napraviti izbor a ovako kakvo je trenutno stanje biće svega i za berbu i za krunjenje (manji deo), mada ja i ove rane hibride umem da oberem.
Ja sam ove god. imao 366,neće više u mone njive,na početku lepo napreduje ,lep tamno zelen,a na kraju ćorak.
Ako ga seješ i kod tebe će biti na početku lepši od drugih opevanih i onih ne opevanih,ali kraj,ako bude kisao ok,samo da naglasim da u kišnij 2016 god i ns 5051 nije zaostajao ni zrno u odnosu na kdc 5031 jedino vlaga za 1% veća bila ali i kasniji je fao.
 
Grunt zp 555 je 500 grupa zrenja a ns 7020 je 600 grupa zrenja i automacki je 555 ranije imao oprašivanje od 7020 a dovoljno je par dana razlike da neki uđe u kritičan period oprašivanja pa i zametanja tojest usled velike temperature (feniranja) dođe do neoprašivanja i zametanja dok narednog dana bude samo veća vlažnost ili padne temperatura za par stepeni i zametne i opraši se.Meni se ove godine jedino 606 nije oprašio i zameto lepo dok moj prijatelj je 7-8 dana kasnije sejao i nije imao problema, moj kad se oprašivao (baš sam ga potrefio u obilasku, slučajno) i zametao par dana je bilo izuzetno toplo (preko 35c) i suv vazduh i to je rezultiralo da se 60-70% nije zametlo i oprašilo.
 
Savo imao prošle godine 366 na 2 manje parcele i bio dobar sobzirom na fao grupu i sušu.Mogu ti slikati i klipove, jednu sam parcelu obrao.
 
Vidim da su dodali još hibrida, ZP-707 i ZP-873. Jel ima neko neke informaicije o njima? Možda ima u katalogu? Kontam da je neki od njih za silažu što bi mi bilo interesantno, a verovatno bi mogla i proba za berač.
 
Prošle godine je ona prva oluja potpuno izlomila sve ZP sa manjim FAO (366,388 i 427).
A ona druga oluja, koja je ustvari i napralia jako mnogo štete, ZP 584 je samo polomila na pola, tako da nije bilo problema pokupiti kombajnom. O tome kako su prošli DKC ne treba da pričam...
 
Nije mi cudan post od kolege iz Cortanovca, doduse ni kod nas ne ide ZP kao napr. s druge strane reke. U startu nam je napr. bio bolji ZP (nicanje (nije do kuce, ali no...) rani porast, a i kasnije su ZP hibridi imali "jacu" da kazem modriju boju (FAO 600 smo sejali)), ali na kraju, (rod) je bio bolji sa "druge strane". Ne kazem ja da ZP ne valja, nego da nije za nase krajeve, pa to ti je. Kad je normalna godina ne zaostaje od drugih (nimalo), ali kad je susa od ove grupe nema nista (zbog oplodnje, sto je - cini mi se - osetljivije kod njih), a neke druge (iste fao grupe) ima (nesto malo).
 
KWS, Pioneer, NS i AS. Ako se dobro secam, sad nemam tu evidenciju, ali mislim da nisam zaboravio nista. NS i AS su bili (tu i tamo) slicni (NS prosle godine par kg vise, ne nula nego 100 kg/kj :haha: ).
 
Nazad
Vrh