ZMAJ kombajni

Kupio bih neki manji konbajn za male parcele i uze puteve.Kod nas su parcele male a putevi uglavnom uski za velike konbajne,gledao sam u oglasima zmaj 131 prodaje se za 2600 eura nije neka cena ako taj konbajn vredi nesto_Ono sto se vidi na slikama u dobrom je stanju ako moze neki savet u vezi ovog konbajna sta su mu mane posto sam vec neke savete dobio da ima nekih nedostataka nema kvacilo hidraulika mu je slabija.Unapred hvala.
 
Kupio bih neki manji konbajn za male parcele i uze puteve.Kod nas su parcele male a putevi uglavnom uski za velike konbajne,gledao sam u oglasima zmaj 131 prodaje se za 2600 eura nije neka cena ako taj konbajn vredi nesto_Ono sto se vidi na slikama u dobrom je stanju ako moze neki savet u vezi ovog konbajna sta su mu mane posto sam vec neke savete dobio da ima nekih nedostataka nema kvacilo hidraulika mu je slabija.Unapred hvala.

I ja sam se interesovao za slican kombajn, trazio, razgledao, pitao svakoga itd... ono sto ti je najbolje ukoliko se odlucis za takav kombajn da ga potrazis u Vojvodini jer su puno ocuvaniji nego ovi u drugim delovima zemlje. Na kakav krs sve mozes da naletis to je sou. A i licno sam gledao kako takvi kombajni prolaze u brdovitim terenima i nije bas lep prizor. Mislim da los teren dosta doprinosi habanju kombajna. Za oko 2 do 2.5 hiljade eura mozes naci z131 npr sa bunkerom ili z132 obican, mozda i sa doradjenim bunkerom. Ne razumem se bas puno za ostale stvari ali ja licno kad budem isao u soping samo iz Vojvodine kombajn dolazi u obzir.
 
Evo da se i ja javim na brzinu i nazad u njivu...


Ako idete u brdo s kombajnom onda svakako IZBJEGAVATI 131 jer nema kvacilo. pogotovo ako je na njemu nadogradjen bunker, jako tesko ce krenuti s mjesta, a ako mu stalno spanas remen postoji sansa da ga sazvace i pukne pod teretom.

132 i pozeljno 133 jer imaju i komande na boljem mjestu i bunker, i hidraulicni volan i sto je najbitnije kvacilo, sto je za rad na brdu neophodno pogotovo u poleglom i travnatom usjevu. Za brdo takodjer preporucam namontirati iza utege ako kombajn nema presu. Radio sam bez njih dvije godine i naletim na otpadu na utege za tockove od zmaja i preporodio sam se od kako ih imam. mislim da su njih 2 teski 100kg i tocno se osjeti razlika pri okretanju na nagnutom terenu, nema vise proklizavanja zadnjih tockova sto je na malim zmajevima cest slucaj na radu na brdima.

Pri kupovini kombajna OBAVEZNO gledati stanje osovine prijemnog bitera da nije vitlava, jer ako "baca" i milimetar, cesto ces mjenjati desni lezaj na biteru, dolazit ce do uzasnih vibracija a osovina kosta 115€ ako se dobro sjecam i 2kg zivaca da se zamjeni... Ostale stvari vise-manje standardno, ali prijemni biter je trn u oku svih malih zmaj kombajna jer on pogoni cijelu vrsalicu... Poluosovine im se znaju zajesti, sto isto kosta kompletno oko 100-120€. Mjenjac takodjer zna biti los, pogotovo ako je vrsen kukuruz tim kombajnom.

Ako kombajn ima pogon bubnja preko lanca, a ne preko remena, takodjer pregledaj stanje bubnja i korpe.
 
Naisao sam na jedan zmaj 170 u ok stanju, ali gazda kaze da je stajao napolje i usla voda u motor kroz auspuh.
Da li neko zna koliko bi majstor naplatio za ruke da otkloni takav kvar? Moze i otprilike cifra.
Motor na kombajnu je tamov vazdusar ~ 160 ks.
 
Ako to podrazumeva kompletno rastavljanje i sastavljanje motora treba grubo racunati oko 50 evra po cilindru mada moze i vise zavisi od majstora i obavezno nove karike jer je neko pravilo da kad se karike izvade idu nove.
 
Ajde da pitam ovde , mada je uobicajeno i za druge masine. Nisam ispustio vodu iz motora na Z780, letos petljali nesto i ostalo tako, sad trebamo da ga premestamo pa me zanima da li treba ispustiti vodu na ovim temoeraturama ili nije toliko hitno? U sustini do sl vikenda mu nema pomoci.
 
Kod mene se najbolje pokazalo kada je korpa na polovini.Na šleperu od 25 tona odbijeno celih 180 kg na lom,ne valja ništa.Čokanji ne ispadaju jer kombajn ide na čokanje,zar ne vidite kako dimi od njih?!Kombajn nema rep.Nije to krava ili bik već ima komoru slamotresa.
 
Poslednja izmena:
Tamov motor kad se otvara i ako se i radilica dira kao prvo moraju se uzeti novi vijci za radilicu komplet da nebi prošao kao ja, drugo uraditi takav motor stvarno treba majsto dobar i 50 eura po cilindru i nije mnogo ako je dobar majstor, pa kada se toradi i karike i glave pa ventili stavi na papir i videćeš da je mercedes bolje ugraditi i da te ne boli glava, dobro se raspitaj pre nego što počneš raditi, i još nešto to što se priča da je DEUTZ manji potrošač može se okačiti mačku o rep.
 
Ako je u pitanju tam od 5 cilindara koji je obicno bio na z-170,spasi sebe muke i nabacis mercedes i budes srecan kao vecina nas koji smo se tog tam-ovog motora resili.
 
Evo Tesin i ja smo resili da osposobimo Tama sestaka od 190-ke i do sada je ulozeno preko 500 evra u njega (i nije kraj) s' tim da je bilo 5 stublina i klipova ispravno i na svih 6 glava promenjeno ukupno 3 ventila i 2 vodjice, radilica je samo polirana i blok je proveren i nije trnovan.
Da je bilo vise novaca na 190-ku bi cucnuo Merdzan V6 OM 401 ili 421 ali posto taj motor papreno kosta ako Bog da zadovoljicemo se ovim 'cudom' od vazdusara...
 
Nazad
Vrh