Zmaj berači kukuruza

Ja sam navario tu ivicu da ne bih jos smanjivao meru, iako se podesavaju valjci opet kad se smanji mera ne moze da hvata kao nov.
Kad sam kupio berac pre 7 godina ja sam navario u delu gde je redktor jer se tu najvise pojelo (pricam samo o varu bez dodataka zice ili bilo cega i ne debljem od 2-3mm) i tad naostrio taj deo i to je bilo ekstra bralo je dosta kvalitetnije nego kad je berac doteran i proban u 20 ari, brzo povlacilo stablo nadole, cistije bralo i iso sam na manjem gasu jer je ispadalo korenje od udarca.
Posle ovih 7 godina rada taj deo kod reduktora od 10cm duzine koji je navaren nije se pojeo var ali se zaoblio i sad sam navario jednu ivicu gde treba da je ostra ivica, oborio to brusilicom i nabacio na berac, stavio kontra nozeve i onda jos malo dostelavao brusenjem i videcemo dalje. Primetio sam da zadnje dve sezone moram dosta veci gas da dajem da bi valjci brzo povuklji stablo na dole i ovo je sad neko resenje za ovu a mozda i sledecu sezonu pa posle dolaze novi .
Novi valjci nisu konusni kako na pocetku tako i na kraju je ista mera.
 
- - - - - - - - - -

Ja sam navario tu ivicu da ne bih jos smanjivao meru, iako se podesavaju valjci opet kad se smanji mera ne moze da hvata kao nov.
Kad sam kupio berac pre 7 godina ja sam navario u delu gde je redktor jer se tu najvise pojelo (pricam samo o varu bez dodataka zice ili bilo cega i ne debljem od 2-3mm) i tad naostrio taj deo i to je bilo ekstra bralo je dosta kvalitetnije nego kad je berac doteran i proban u 20 ari, brzo povlacilo stablo nadole, cistije bralo i iso sam na manjem gasu jer je ispadalo korenje od udarca.
Posle ovih 7 godina rada taj deo kod reduktora od 10cm duzine koji je navaren nije se pojeo var ali se zaoblio i sad sam navario jednu ivicu gde treba da je ostra ivica, oborio to brusilicom i nabacio na berac, stavio kontra nozeve i onda jos malo dostelavao brusenjem i videcemo dalje. Primetio sam da zadnje dve sezone moram dosta veci gas da dajem da bi valjci brzo povuklji stablo na dole i ovo je sad neko resenje za ovu a mozda i sledecu sezonu pa posle dolaze novi .
Novi valjci nisu konusni kako na pocetku tako i na kraju je ista mera.

Ovo mi nejasno,kakvo korenje,kako onda da smanjim gas,meni je cilj da brze berem a ovamo smanjuj gas?

I jos jedno pitanje,gde su ti kontra nozevi,na koje nozeve pri zome mislite i da li se oni ostre ili obavezno nov,noz kao noz valjda treba da se ostri,jel se misli na brisace valjaka?
 
Poslednja izmena:
Da da misli se na brisače valjaka,mogu da se oštre ali do neke mere i onda više nema mesta za podešavanje pa moraju novi što je bio slučaj kod mene.

Послато са HTC Desire 516 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Ja ovde citao da se i netreba variti nego samo skinuti na strugu 2-3 mm da bi se dobila ostra ivica,tako ti ja danas krenem traziti majstora koji ima strug i da to odraadi.Sve i jednog kog sam posetio i objasnio sta trebam kazu mi da nemoze jer je konusnog oblika,da nije konusa moglo bi.Odem kod jednog lika koji ima 5 strojeva nema sta ne pravi,mnoge vrste zupcanika itd. i kaze mi veruj da je lakse zupcannik napravit nego skinuti tih je....nih 2-3 mm bas zbog tog konusa,Na kraju naidjem na covjeka koji je obecao to sve uradit,medjutim mene zanima zasto vi navarivate zar se ova 2-3 mm koliko ce kod mene biti skinuto nemoze nadomestiti onim podesavanjem valjaka.Takodje koliko stvarno uticaja ima to malo sto se skinulo(istupilo) pa nema ostre ivice jer kod mene i nije to sve bas tolliko "zaobljeno" ima ono malo te nekakve ostine ali naravno nije kao novo a najvise mi se potrosilo na prvoj polovini valjaka negde na pocetku.Nije bas ni jednostavno to sve raskopati a opet ako ne primetim nekakvo poboljsanje dzaba mi trud.Koje li su granice potrosenosti da bi se pristupilo varenju ili skidanju na glodalici,neki ovde rekose da se moze do dva puta skidat bez ikakvog navarivanja?
Ja sam ih obradjivao prosle ili pretprosle nedelje i pisao o tome.Nije nista komplikovano i ne moze da se poredi sa izradom zubcanika.Konus je jedan stepen i to je to.Jedino sto dugo traje obrada posto ne moze odjednom da izadje zbog duzine nego mora da se vrati mali suport pa jos jednom.Jedino u tome je problem i verovatno majstor nece da se z...a sa tim.Ako bude jos neki za obradu slikacu da se vidi postupak.
 
Drugari neka neko slika kako izgleda novi deo (da bi se videlo koliko je to oštro i kako izgleda) pa posle vodite diskusiju da li je bolje novo ili ova operacija sa navarivanjem i obradom na strugu.
 
Evo slikaću ja čim stignem kući,a ako bude prostora za pomično kljunasto merilo sa nonijusom,mis'im šubler, izmeriću i kolike su dimenzije novog pa da može da se uporedi ...
 
Ja znam kako izgledaju novi i napisao sam koja je mera, naravno da je bolje novo al kad se nema para završi se i ovako. Ja sam radio to navarivanje i oštrenje jos kad je kupljen berač i zavrsavalo je posao dobro .
 
Koliko sam mogao da izmerim napred je 20mm a nazad 25mm visina kljuna mereno pod pravim uglom a po mraku slike i nisu bas uspesne.

Послато са HTC Desire 516 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Meni ovaj covek sto je prihvatio da odradi ja sam mu odneo nov valjak tako da zna sta i kako treba,medjutim naisao sam na problem jer jedan valjak nisam uspio skinut sa sovine tamo u onom delu kod kucista,na kraju sam odneo njemu da on to odradi ali jbg plasi se covek da ne razbije kuciste,sad se i kajem sto sam ista radio,moglo je i ovako jos da ide.
 
Koja je cijena ovih lezaja sto se nalaze u kucistu po komadu da li neko zna?
Prilikom skidanja ovih valjaka primjetih da mi se u jednom kucistu lako vrte oni zubcanici znaci rukom ih lako vrtim dok na drugom idu tesko,nemogu ih rukom pomjerit,da li to znaci da je ovaj drugi vec za zamenu?Takodje me zanima da li su ovi lezajevi u kucistu potpuno zatvoreni ili se podmazuju od one masti sto dopire u zupcanike?
 
Da da misli se na brisače valjaka,mogu da se oštre ali do neke mere i onda više nema mesta za podešavanje pa moraju novi što je bio slučaj kod mene.

Послато са HTC Desire 516 dual sim уз помоћ Тапатока


meni se motala kukuruzovina, jedan je bio trošan, a drugi puknut nož, kako sam stavio nove, sada je dobro......al imam drugi problem, tarup stoji previše unutra, za možda 10-15mm, i stavio stari remen i padne dolje, jer remenice nisu u centru, sada gledam na koju stranu se pričvršćuju kučišta ležajeva, možda prijašnji vlasnik to nije dobro namjestio, a remen je bio skinut kada sam kupio, jer pola noževa je bilo polomljeno, i sada su novi noževi gore, al imam taj problem, pa ako netko možda ima sliku tarupa ugrađenog u berač, radi se o zmaju 212, i možda kada bi remenicu okrenuo, da bi dobio još par milimetara da bude izvučena van, jer dok to nerješim, nebi htio stavljati novi remen, a ujutro trebam ići obrati pola jutra, jer će ga divlje svinje pojesti na toj njivi, pa ću odraditi bez tarupa
 
To su sferni lezajevi cini mi se da bese 6207 ee i obavezno 2rs a treba menjati i sferne caure u paru mislim da nose oznaku ft207. Ako je lezaj blokirao i okrenuo se u cauri najverovatnije ce imati i novi lufta pa ce se opet okretati. A te caure sluze samo za stelovanje. Caure su oko 600-700 dinara a lezaj fkl oko 1000 otprilike. Nije strasno

ovo se odnosi na markovo pitanje ako misli na lezajeve koji nose otkidacke valjke. A ako misli na ona druga dva jedan je 6209 a ovaj drugi je malo skuplji i redji neznam napamet ni broj ni cenu

sto se tarupa tice oba kucista idu sa spoljne strane onih metalnih nosaca
 
meni se motala kukuruzovina, jedan je bio trošan, a drugi puknut nož, kako sam stavio nove, sada je dobro......al imam drugi problem, tarup stoji previše unutra, za možda 10-15mm, i stavio stari remen i padne dolje, jer remenice nisu u centru, sada gledam na koju stranu se pričvršćuju kučišta ležajeva, možda prijašnji vlasnik to nije dobro namjestio, a remen je bio skinut kada sam kupio, jer pola noževa je bilo polomljeno, i sada su novi noževi gore, al imam taj problem, pa ako netko možda ima sliku tarupa ugrađenog u berač, radi se o zmaju 212, i možda kada bi remenicu okrenuo, da bi dobio još par milimetara da bude izvučena van, jer dok to nerješim, nebi htio stavljati novi remen, a ujutro trebam ići obrati pola jutra, jer će ga divlje svinje pojesti na toj njivi, pa ću odraditi bez tarupa
Kod mene na 214 su oba kućišta sa spoljne strane

Послато са HTC Desire 516 dual sim уз помоћ Тапатока
 
tako je i kod mene, al kako je onda cijeli tarup pobjegao unutra, a nosači nisu savijeni, sve je ostalo dobro
 
Izmedju lezaja i remenice stoji jedna caura koja odbacuje remenicu. Jednostavno napravi cauru po meri i izbaci remenicu koliko treba da bude u liniji
 
Nazad
Vrh