Od radova u voćnjaku tokom jeseni u dobroj meri zavisi kakva će biti sledeća godina. Zimska zaštita voćaka se sastoji od preventivnih i aktivnih mera. Tokom tog perioda se suzbijaju štetni insekti i bolesti koji prezimljuju u pukotinama na kori voća ili u ostacima na površini zemlje.
Tokom oktobra meseca se još obavlja berba jabuka ili na primer dunja. Za uklanjanje opalog lišća se ne mora čekati završetak kompletne vegetacije, ono se može uklanjati postepeno.
Da bi se zaštita obavila na odgovarajući način, potrebno je da se obavi pregled. Ovde je svakako preporučljivo pozvati voćara sa dosta iskustva ili stručno lice da pomogne oko procene situacije na terenu.
Šta se suzbija
U zimskom periodu godine ne daje dobre rezultate kompletna zaštita zasada voća, već se vrši subijanje samo dela štetnih insekata i bolesti. Ovde ćemo nabrojati najčešće, dok je radi tačnog definisanja šta bi u vašem zasadu moglo biti problem zaključuje nakon pregleda na terenu.
Zimska zaštita voćaka od bolesti služi da se suzbiju: Rak koštičavog voća (Pseudomonas mors-prunorum), Šupljikavost lista koštičavog voća (Stigmina carpophilla), Kovrdžavost lišća breskve (Taphrina deformans), Šupljikavost lista i krastavost plodova kajsije (Stigmina carpophila), Rak kore jabuke i kruške (Nectria galligena), Bakterijska palež jabučastog voća (Erwinia amylovora), Rogač šljive (Taphrina pruni), Bakterijski rak kruške (Pseudomonas syringe pv. syringe).
Štetni insekti se suzbijaju u toku zimskog mirovanja, keje oni mogu provesti u formi jaja, lutki ili odraslih insekata. Neki od insekata koji se suzbijaju su: Šljivina štitasta vaš (Lecanium corni), Kalifornijska štitasta vaš (Quadraspidiotus perniciosus), Zelena migratorna vaš jabuke (Rhopalosiphum insertum), Breskvina štitasta vaš (Diaspis pentagona), Šljivina brašnasta (zelena) vaš (Hyalopterus pruni).
...