Zatvaranje zimske brazde

Sam si rekao da ima rešenje 1 do 2 na sat, to znači da traktor ne smije da osjeti tvoj problem što se tebi žuri, a koliko si ti duboko išao i koliko brzo da 150 ks hoće da se ugasi na 2.5 m. Moj od 75 ks i 2.5m Vigolo ide lako 15 cm dubine 3 km/h.
 
Prica je bila oko toga sta je bolje RD ili obicna za prolecnu pripremu,ti sto imas 2 hektara to mozes i motikom da poravnas.Da treba da uradis 40-50 hektara i vise sa rd od 2.5m i ako ides 3km/h ne bi zavrsio prolecnu pripremu do nove godine.Kada spremam za psenicu idem oko 7km na sat na 10ak cm dubine i dok uradim hektar prodje vecnost a nafte koliko potrosi u odnosu na obicnu drljacu ne smem ni da napisem.Te freze roto drljace i ostale stvarcice piju vodu u vocarstvu i povrtarstvu za iole ozbiljniju ratarsku proizvodnju su cist trosak i danguba(ponavljam osim kad je neka zajebancija koja nije uradjena na vreme,prolecno oranje i slicno)

P.s ne moze da ide dublje od oranja,nego je jednostavno na uvratinama ugazena zemlja (jos gore kad je teska i vlazna) i kada pokupi dosta zemlje zakuka.
 
Za pripremu bilo koje sjetve nema bolje mašine od Rd, druga je priča šta je brže i jeftinije. Rd sa paker valjkom je po mom mišljenju najpreciznija mašina po dubini obrade. Ovo 3 km/h je za sjetvu krompira a za kukuruz je oko 6km/h, za pšenicu oko 5 km/h. Pa rođak priprema 100 ha za sjetvu i kukuruza i pšenice sa Rd a ima polutešku drljaču, još je mislio kupiti novu Kuhn valjda 15000 e ali nije mogao uklopiti podsticaj. Kažem vam ovde se Rd zakiva u zvijezde.
 
Negde i tanjirače kuju u zvezde pa to ne znači da je pravilno tako da sto ljudi, sto ćudi, sto žena, dvesta sisa.
 
Sve je to do zemlje. Ja sam radio sa sjetvospremačem i drljačom i tanjuračom, imam ih i sad, ali od kad sam prije 10 godina kupio RD, samo nju koristim.
Najbolje poravna zemlju, najbolje zatvori jarke, priprema je ujednačena isto kao i nicanje poslije. U mojoj zemlji drljačom ili sjetvospremačem moram proći dva ili tri prohoda, a sa RD samo jednom, i kad se sve zbroji, RD je brža i manje goriva se potroši. Uz to su parcele male, kratke i široke, s puno okretanja, kad radim dva ili tri prohoda tek onda tu gubim vrijeme i sabijam zemlju.
 
Jbg, svatko radi kako hoće i može, i to treba poštivati, ali tvrditi da RD ne valja, i da razbija traktor ili što već, to baš nema veze s razumom.
Vidim tu kako kolege postavljaju slike, njive duge i ravne, a zemlja se pretvori u pepeo nakon jednog prohoda drljačom, i meni se plače, jer o takvim uvjetima mogu samo sanjati, meni za isti posao uvijek treba duplo više konja, vremena i goriva.
Da ne pričam kako sam jednom probao uraditi pripremu za pšenicu sjetvospremačem u friškoj brazdi. Nakon tri kruga polomilo se dovoljno opruga da znam da moram kući🤣
 
Primetio sam da se neke stvari izmedju nas ovde i kolega iz Bosne prilično razlikuju.
Većina na forumu iz Bosne praktikuje izuzetno duboko oranje, obavezno oranje za pšenicu, veću upotrebu veštačkih djubriva, rad sa roto drljačama.

Roto drljaču nemam, ali planiram da je kupim zbog toga što mi se nekad desi da mi ispadne neki novi zakup zemlje u proleće, pa tu bude prolećnog oranja. Prošle godine sam počeo da sejem uljanu repicu i mislim da bi mi tu odigrala ulogu kad su loši uslovi za rad. I kad se desi da treba negde opet da posejem pšenicu na pšenicu, a s obzirom da u tom slučaju orem, sa njom bih kvalitetnije odradio pripremu. Pošto radim zemlju u sedam katastarskih opština, imam u poslednje dve godine nekih parcela sa izrazito teškom zemljom (smoLnica kao na fejs grupi bolja zemlja) gde bi takodje roto drljača odradila posao bolje od setvospremača i drljače. Ali to je tek nešto manji deo u odnosu na ukupnu površinu koju obradjujem.

Za prolećnu setvu, gde je sve uzorano na vreme, lepo izmrzlo, ne pada mi na pamet da teram rotodrljaču danima po njivama kad sve to mogu odraditi podjednako kvalitetno sa setvospremačem. Nicanje u 99% slučajeva imam odlično jer se prema svakoj parceli ophodim kao da je jedina.

Kolega Miladine, nemam ništa protiv tebe, da se razumemo.
Ali u nekom prethodnom periodu iz tvog pisanja se da zaključiti da si nakupovao dosta nove mehanizacije za malu površinu koju radiš, i sa nekim mašinama radiš veoma kratak period da bi davao neki sud kako je to najbolje itd.
Pa godinu dana si nas u temi za plug ispitivao o svim mogućim vrstama i modelima plugova i na kraju si kupio Ašov od pluga. I sad očekuješ da te ljudi ozbiljno shvate kad potenciraš kako nema bolje mašine na ovom svetu za pripremu zemljišta od roto drljače. A bukvalno si je kupio juče.
Za takve tvrdnje neophodno je veće iskustvo, na većim površinama i na više različitih tipova zemljišta.

Kolega Gogo,
Ti tvrdiš za tvoje uslove i tvoje zemljište i to je u redu.
 
Miladine mala je to povrsina, odradis lepo sa RD.Nemoj bacati para na nesto sto ti nije potrebno.
Da imam tako lako zemlju pre bi uzo gruber, i izbacio bi oranje.

Ako ti se bas trose para uzmi lepo neku drugu masinu za povrtarstvo, neku sadilicu, vadilicu sta ti ja znam.

2h mozes uraditi i sa RD, nije 20h ni 200h.
 
Vjerovatno ću tako i uraditi, čekam ovih dana rasipač sa 2 diska i ja sam mislim završio sa kupovinom mehanizacije.
 
@Darko Dren

Kod nas ide dosta umjetnog djubriva zbog loseg kvaliteta zemljista, kod mene je sve 5 i 6 klasa zemljista, ima nesto sto u zakup radim 4 klase, takodje kiselost zemljista velika pa se tesko uspjesno gaji psenica i jecam
 
Vjerovatno ću tako i uraditi, čekam ovih dana rasipač sa 2 diska i ja sam mislim završio sa kupovinom mehanizacije.
Sa kupovinom mehanizacije moze da se zavrsi samo kad se bankrotira :ROFLMAO:
@Darko Dren

Kod nas ide dosta umjetnog djubriva zbog loseg kvaliteta zemljista, kod mene je sve 5 i 6 klasa zemljista, ima nesto sto u zakup radim 4 klase, takodje kiselost zemljista velika pa se tesko uspjesno gaji psenica i jecam
Mislim da psenica vise voli blago kisela zemljista nego alkalna, ako je dosta kiselo to je onda problem za svaku kulturu..
 
Darko što se tiče RD tiče i repice,bolje jedna nova sejačica od tone i po nego da kupujrš RD.Jesenas sam radio teška drljača i RD,nikakva razlika odmah posle oranja.RD više smeta u dvorištu u zadnje vreme.Prolećna oranja ako ih bude uradi bolje od drugog oruđa tu nema dileme za ostalo nema potrebe.
 
Ima jedna poslovica:
I najgore zimsko oranje je bolje od najboljeg prolećnog oranja! Tako da mante se RD na proleće i uzorite na vreme....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh