Zatvaranje zimske brazde

Nemam ehr hidrauliku već mehanika, a rekoh da rođak ima ehr pa nemože da popliti dubinu zbog kratkih lanaca (Tupanjac). Pitam ga što si kupio polu tešku drljaču kad ti se ne sviđa, on odgovori, vidjela žaba da se konji potkivaju pa i ja.
 
ja imam od 4.4m polutesku Tupanjac isto radi odlicno

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Kad prelazite drugi put da li sta dirate na valjcima ili isto kao kad idete prvi puta.I da li dasku sta spustate i dizete kad idete prvi i drugi put?Tupanjac imam od ove godine pa da cujem kako ko radi.
 
Ne kažem ja da ona ne radi dobro nego recimo za sjetvu kukuruza radi preduboko, svi znamo da kukuruz traži pripremu 4 do 5 cm dubine, pa i za zatvaranje zimske brazde struka kaže 3 do 5 cm, a dubina 10 12 cm već vadi krupnije vlažne grudve. Ja sam sad zatvarao zimsku brazdu sa Rd na 5 do 6 cm pa milina pogledati kako lijepo usitni, a gdje je bio razor pa uhvati brda je već druga priča, uhvati dublje od 5 cm i već je grublje. Po meni poluteške drljače bi trebale biti lakše, možda jedno 150 do 170 kg po dužnom metru i ništa više od toga. A ove teške drljače meni nije jasno kome to treba, jedino ako nije beton zemlja.
 
Bitna je tezina prikljucka kod teskog zemljista, pre kad sam radio sa lakom drljacom samo tockovima zemljiste nabijem
Posle je dosla roto drljaca, uradi posao ali zahtjeva vrijeme i potrosnju goriva
Poluteska drljaca je prava mjera, brzo se odradi posao i dobru pripremu napravi
 
Poslednja izmena:
Ja u prvom prohodu popustim one matice za pritisak valjaka, u drugom prohodu ih stegnem sto vise. To lepo odradi svoj deo posla, smanji malo dubinu rada drljace i napravi tvrdu postelju za seme. Ako primetim da ide dublje produzim malo toplink. Meni se bar pokazalo dobro.
 
U mom selu zemlja nije teška, ima možda desetak traktora 100 + konja i svi imaju poluteške drljače i Rd. Koliko znam pripremu za kukuruz i pšenicu rade isključivo sa Rd. Rođak je prošle godine pripremu za kukuruz radio sa drljačom da uštedi goriva, međutim kad je kukuruz nikao nije bio zadovoljan sa nicanjem. Njegov zaključak je previše duboka priprema. Moram ga ove godine malo pratiti kada bude zatvarao brazdu da vidim može li se to poplititi.
 
[mention]Miladin [/mention] Ti biras dubinu, ne drljaca sama od sebe. Sto se tice teskih, pa zamisli traktor od 250ks koji vuce prikljucak od 1000kg, svake godine po jedna u rifuzu…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Manji traktori rade pripremu sa setvospremačima, veći traktori sa Rd. Ovdje je Rd sa najvišom ocjenom u pripremi za sjetvu, ima neki proizvođača koji plate Rd za pripremu sjetve, pogotovo u jesen kad je suva zemlja. Ja imam Rd od prošle godine i bebih je mijenjao ni za jedan priključak. Razmišljam čak i ako mi Mađari odobre podsticaj za polutešku drljaču da odustam i možda da uopšte odustam od kipovine drljače. Pošto imam 3.4 ha zemlje sa Rd mogu da radim sve površinske radnje. Ja recimo i sa drljačom po oranju nemogu da idem brže od 7 km/h, a sa Rd idem 6.3 km/ h. Ovakva varijanta nije za veću površinu zemlje a za 2 3 ha itekako jeste.
 
Onda je loše oranje ako se ne može ići brže od 7 km/h sa drljačom.


Ja sa mojim dajcem i consum setvospremačem idem po oranju od 9 do 12 km/h. Ali u proseku uglavnom oko 10, 10.5.
 
Mogu i ja ići 10 km ali neću da skačem na sjedištu, trenutno nemam kamen u bubregu, a i traktor mi nije 5 6 t već 3.2 tone.
 
U mom selu zemlja nije teška, ima možda desetak traktora 100 + konja i svi imaju poluteške drljače i Rd. Koliko znam pripremu za kukuruz i pšenicu rade isključivo sa Rd. Rođak je prošle godine pripremu za kukuruz radio sa drljačom da uštedi goriva, međutim kad je kukuruz nikao nije bio zadovoljan sa nicanjem. Njegov zaključak je previše duboka priprema. Moram ga ove godine malo pratiti kada bude zatvarao brazdu da vidim može li se to poplititi.
Sa kojom sejalicom je sejao??
 
Rd ide samo kada se sa drugim orudjem ne moze srediti zemlja za setvu. (priprema za psenicu kada je suvo posle oranja,posle preoravanja nekog useva u prolece i slicno)
Sve ostalo je bacanje para za naftu i maltretiranje traktora.Imam i rd i tupanjac tesku od 4.4m,na ehr se teska moze podesiti lagano da ide tacno na zeljenu dubinu.
 
Dok nisam imao Rd priprema za sjetvu je bila sledeća: 2 do 3 tanjiranja i na kraju drljača. Sa Rd samo jedan prolaz, i šta je tu rebtabilno.
 
Nazad
Vrh