Zatvaranje zimske brazde

Jednu parcelu od 22 kj sam orao. Nisam jos radio tu parcelu ali znam iz iskustva da su oranja vlaznija od gruberisane zemlje. Gruberisana zemlja se moze poceti raditi u prolece nekoliko dana ranije od orane. Oranje cu raditi sa teskom drljacom. Gruberisana sojista prvi put setvospremacem a drugi put drljacom a kukuruzista oba puta setvospremacem.
E kod nas opet obrnuto, oranja se pre suše nego gruberisano.
 
Po meni je u redu da se oranja brže suše jer je veća količina zemlje izvađena na površinu i više se i brže suše pod uticajem vetra. Zato i zatvaramo brazde da se smanji isparavanje vlage.
 
Ako bude sve kako treba za vikend ću preći oranja sa setvospremačem da poravnam i zatvorim. Nadam se da ću moći. Nekako mi izgleda da je suvo samo malo odozgo a da je ispod tog suvog sve jako vlašno. Proveriću pa ću onda odlučiti da li raditi ili ne.
 
Danas konačno završio zatvaranje oranja.Čekao sam da se voda povuče i osuši, na početku parcele nije baš suvo, blatnjavo i tvrdo a na nekoliko parcela sam ostavio neurađene delove što zbog vode što zbog slatine.Ujedno testirana drljača, snimak je kakav takav, nema boljeg.
 
Ja sam moje danas uradio setvospremačem, i jako je suvo. Ove zime smo jako loše prošli sa padavinama i to se već sad vidi...
 
Ne deluju mi da su kratki, svaki ima vrh a koliki treba da budu kao novi nemam pojma.Ne pritiskam je mnogo a i učim se pa dok ne pohvatam šta i kako ide.
 
Juče sam zatvarao moju njivu u ritu. Lepo se to prosušilo, ali ima traktot šta da vuče da ovoj njivi. U dva navrata sam u polovini njive morao u prvu. Bez 1600 obrtaja nema setvospremiranja, dok kada je u polju radio ide kao metak.
 
Ja sam juče prešao preko oranja 1 spremačem. Iskreno moglo je da se sačeka još ova cela nedelja pa tek onda za vikend da se to uradi. Ali nije ni ovo ispalo loše. Dole je bilo baš vlažno. Ostaje pred sejanje još jedan prohod. Mislim da će biti sve ovo ok. Trenutno ima sitne zemlje sigurno 10cm a ispod toga je baš baš vlažno.
 
Kod mene su na 0,8 i prednje i zadnje.

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh