Zastita vocnjaka od mraza

Jutros bio mraz od minus 1. Nista strasno. Ali tek danas se pokazale posledice mraza od subote ujutro kad je bilo minus 2. Mladi zasad kajsija koji je u 6. god. stradao jedno 80%, onaj u cetvrtoj isto, zasad u trecoj koji je nesto vislje 20%, a stare kajsije koje se nalaze izmedju ne vise od 5% ali ce se pravo stanje znati tek za koji dan.
Nisam primetio da su epin i amino kiseline ista pomogli.
 
Kako nisi primetio..........manjak u novčaniku.
Kod nas nije bilo opasno od svih voćkica samo na tek iznikloj malini se poznaju posledice,skroz je pocrnela verovatno je potkačio prizeman mraz.
 
Jutros bio mraz od minus 1. Nista strasno. Ali tek danas se pokazale posledice mraza od subote ujutro kad je bilo minus 2. Mladi zasad kajsija koji je u 6. god. stradao jedno 80%, onaj u cetvrtoj isto, zasad u trecoj koji je nesto vislje 20%, a stare kajsije koje se nalaze izmedju ne vise od 5% ali ce se pravo stanje znati tek za koji dan.
Nisam primetio da su epin i amino kiseline ista pomogli.
Nije mi jasno kako kod kolege vasovca nije bilo stete na -2.5 a kod tebe otislo na -2.Mora da je duze trajalo ili sta?
 
Nije sve u temperaturi, prvo jako puno zavisi od ishranjenosti i kondicije biljke, zatim u kojoj su fazi plodovi, da li su još u košuljici ili su narasli i vire samostalno, tada su podložniji. Zatim ne izmrzava svako voće isto, kod mene višnja odlična, šljiva do nje nastradala dosta. Takođe ako leži neka voda u međuredu, tu nema spasa, mrzne sigurno. Takođe zavisi da li su biljke niske ili visoke. Najbitnije kod ovih mrazeva, prizemnih, je da na parceli duva jak vetar, tj. da je negde na vetrometini, iz mog iskustva takve parcele mnogo bolje prođu a u depresijama najebu skroz, izvinite na izrazu ali imam i takvih, i 2 godine zaredom ih skida mraz.
 
Ja sam na nadmorskoj visini od 300 m, kolega Sloba je na većoj nadmorskoj visini sad neznam tačno koliko ali sigurno 70-80 m većoj javiće se on pa će kazati ,što znači da je mraz kod mene bio veći i duze trajao, moje parcele su okranute prema jugu sa razlikom izmedju gornje i donje strano od oko 10 metara nadmorske visine stim što se tu ne završava pad nadmorske visine već se i dalje spušta sve do Morave koja je udaljena od mene oko 5 km gde je nadmorska visina 216metara ,pa ito verovatno utiče, voće mi jeste u dobroj kondiciji ali ne višlje od 3 metra sve berem sa zemlje. Mogu vam reći da je bilo na ivici da izmrzne za trešnju i šljivu još nisam siguran dali ima oštećenja pošto ima malo skrame na plodovima koje list nije sakrio, videćemo za dan dva . Ima voćnjak šljiva pored moga koji je u lošijoj kondiciji i koji je dva puta prskan Epinom i koji je izmrzao 90% već se juče videlo,voćnjak je star 15 godina ,moji su mladji pa je možda i to uticalo ,izmedju ta dva voćnjaka je njiva sa krompirom koji je stradao 100 %
 
Znači epin je samo dobar marketing. Što se moglo i pretpostaviti, jer bi to već na zapadu odavno koristili nebi pravili razne sisteme orošavanja, paljenja kanti sa parafinom i td. Jednostavnije bi bilo poprskati. Dok kod nas nema nikave kontrole kvaliteta. Na kraju ujede vuk magarca i to je to.

Ja sam kao što rekoh poprskao čisto da me savjest ne grize čitave godine da sam mogao spasiti, a nisam. Reko kad ide sve neka ide i to. Srećom prošlo je bez jakog mraza.
 
Mislio sam da su mi u dobroj kondiciji vocke ali kad razmislim taj vocnjak koji je najvise stradao pati jos od 2014. i onih velikih voda. Ima dosta ispucalih drveta i vidljivo bolesnih i spremnih za zamenu. Plus su ove godine izuzetno prerodile i kao posledica toga plodovi su trenutno jako sitni. Koliko sam primetio tamo gde je bilo manje plodova i gde su bili krupniji manje su izmrzli.
Vasovac u pravu si parcela mi je na 380m i u padu je nekih 15, 20 m tako da su najvise izmrzle u donjem delu parcele a nimalo na najvisem delu. Pored toga sva voda se sliva na taj najnizi deo i voce ocigledno pati. Jedno vreme sam podsadjivao ali sam prosle godine odustao. I one podsadjene se suse.
Iduce godine necu propustiti da osiguram voce i od mraza.
 
Prskam danas kruske sa folijarnim djubrivom sa vise azota i neke amino kiseline. Da joj pomognem koliko mogu... oprljeni listovi dobro nisam pametan sto se tice oporavka. Ako ima nekog sa iskustvom voleo bih da cujem misljenje.
 
Jedan podatak, stariji kažu da je poslednji put ovakva situacija bila 13. maja 1978. godine!
Mraz je bio jak, nekoliko stepeni ispod nule i celu Srbiju je očistio.

Mene ne bi iznenadilo da se za 3-4 godine ponovi ponovo, a ne za 40 godina. Gledaću da makar donje delove parcele koji su kritičniji uradim antifrost jer preparati tipa Epin ekstra i sl. i ne piju baš vodu.

Aminokiseline verujem da imaju dejstvo, ali da se prevaziđe stres i da biljka iznese ono plodova što je ostalo.
Inače ima preparata koji imaju samo 5-6% aminokiselina, a ima onih koji imaju i do 40%, obratite pažnju na Megafol, Drin i Polyamin.
 
Mislio sam da su mi u dobroj kondiciji vocke ali kad razmislim taj vocnjak koji je najvise stradao pati jos od 2014. i onih velikih voda. Ima dosta ispucalih drveta i vidljivo bolesnih i spremnih za zamenu. Plus su ove godine izuzetno prerodile i kao posledica toga plodovi su trenutno jako sitni. Koliko sam primetio tamo gde je bilo manje plodova i gde su bili krupniji manje su izmrzli.
Vasovac u pravu si parcela mi je na 380m i u padu je nekih 15, 20 m tako da su najvise izmrzle u donjem delu parcele a nimalo na najvisem delu. Pored toga sva voda se sliva na taj najnizi deo i voce ocigledno pati. Jedno vreme sam podsadjivao ali sam prosle godine odustao. I one podsadjene se suse.
Iduce godine necu propustiti da osiguram voce i od mraza.

- - - - - - - - - -

Ja sam na nadmorskoj visini od 300 m, kolega Sloba je na većoj nadmorskoj visini sad neznam tačno koliko ali sigurno 70-80 m većoj javiće se on pa će kazati ,što znači da je mraz kod mene bio veći i duze trajao, moje parcele su okranute prema jugu sa razlikom izmedju gornje i donje strano od oko 10 metara nadmorske visine stim što se tu ne završava pad nadmorske visine već se i dalje spušta sve do Morave koja je udaljena od mene oko 5 km gde je nadmorska visina 216metara ,pa ito verovatno utiče, voće mi jeste u dobroj kondiciji ali ne višlje od 3 metra sve berem sa zemlje. Mogu vam reći da je bilo na ivici da izmrzne za trešnju i šljivu još nisam siguran dali ima oštećenja pošto ima malo skrame na plodovima koje list nije sakrio, videćemo za dan dva . Ima voćnjak šljiva pored moga koji je u lošijoj kondiciji i koji je dva puta prskan Epinom i koji je izmrzao 90% već se juče videlo,voćnjak je star 15 godina ,moji su mladji pa je možda i to uticalo ,izmedju ta dva voćnjaka je njiva sa krompirom koji je stradao 100 %

E tako volim, kada neko i na terenu jasno dokaže ono što nauka i gomila onih jednačina kazuju.

Dakle, nismo li ovime dokazali ona dva glavna principa.

1. Vazduh se hladi od pologe
2. Hladan vazduh, kao teži, pada i "lepi" se na dno kotline.

Dakle, kada bi napravili profil terena od same Morave, pa do tih brdašaca koja idu vrv do 400-450m nv, temperatura bi u ovakvim situacijama sa vedrim i mirnim vremenom linearno rasla idući na gore svakih 5 metara za po decimalu (otprilike).

Dakle apsolutno je jasno zašto će najviše stradati krompir (ili bilo koje drugo povrće zasađeno na tlu), a u slučaju biljaka odnosno voća njihove najniže grane.
 
Jedan podatak, stariji kažu da je poslednji put ovakva situacija bila 13. maja 1978. godine!
Mraz je bio jak, nekoliko stepeni ispod nule i celu Srbiju je očistio.

Mene ne bi iznenadilo da se za 3-4 godine ponovi ponovo, a ne za 40 godina. Gledaću da makar donje delove parcele koji su kritičniji uradim antifrost jer preparati tipa Epin ekstra i sl. i ne piju baš vodu.

Aminokiseline verujem da imaju dejstvo, ali da se prevaziđe stres i da biljka iznese ono plodova što je ostalo.
Inače ima preparata koji imaju samo 5-6% aminokiselina, a ima onih koji imaju i do 40%, obratite pažnju na Megafol, Drin i Polyamin.

Znas li ima li gde da se kupi Drin kod nas u Cacku? Jel on ima najvise aminokiselina>
 
- - - - - - - - - -




2. Hladan vazduh, kao teži, pada i "lepi" se na dno kotline.
Прошле године су у котлини воћке одлично прошле, а на брду страдале. Од ријеке се навукла магла и сачувала воћке. температура је поред ријеке била округло 0, а одмах изнад подручја магле -2,6. Мраз је био 26. априла.
 
Sada sam gledao Keserovica u "Zemlji hrane" kaze da se mora postovati reonizacija vocarstva tj ne saditi svako voce u bilo kom reonu kako bi se izbegavali mrazevi i nerentabilnost,poznata prica......
Da ne ostanem nedorecen,kod mene u kraju uopste nije bilo mraza a temp se spustila od +1 do +3 na "toplijim mestima".Sve se drzi i sve voce je lepo ponelo_Ovih dana ponavljam Mankogal i prihranu.
 
"Ako je temperatura oko 23:00 od 1 do 2oC, mraza će biti. Ako je toplije od +3 oC, verovatnost mraza je vrlo mala ili će mraz biti blag." --- ovo sam nasao netu.

Jel tko moze iz prakse da potvrdi to? Na kojoj visini radite to mjerenje?
 
Nazad
Vrh