Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

POTREBANO VAŠE MIŠLJENJE da li moze da šteti šljivi ako je isprskam Mangakolom 80+Dimetogal, ako nije opalo 70% cvetova
 
Više sam se pogubio međ preparatima, kupih danas po preporuci rođaka voćara proizvod Alert, pola litre 1500 dinara. Prodavac mi kaže da je pola litre za 400, 500 litara, rođak kaže da ide na 1000 litara, uputstvo naravno navodi "sipati određenu količinu"...
Ne znam šta je sa tim uputstvima, ni na jednom ne piše koja količina na koliko litara?

I jel sam dobro pazario? :D Po onome što piše treba da je super, buni me što piše "pšenica i šećerna repa", i rođak i prodavac misle da je ovo prava stvar?
http://www2.dupont.com/Crop_Protection/sr_RS/Produkty/Fungicydy/ALERTS.html

Na kajsiji su mi skoro svi listići opali sa cveta, trešnja je tek 95% procvetala, šljiva još manje, pa sam mislio kajsije treći put, a trešnje i šljive drugi pa kasnije i treći put Alertom?

Postaje mu muka od ovolikih prskanja, ja se ne sećam da je moj deda petinu ovoliko puta prskao...
 
Mora na preparatu pisati u kojoj koncentraciji se koristi.
Ne mora :)
Moze da pise i kolicina preparata po jedinici povrsine i tu se javlja problem ako se preparati registrovani za ratarske kulture koriste u vocarstvu.
Kod preparata gde nije navedena koncentracija rastvora vec doza po jedinici povrsine se koncentracija izracunava tako sto se prvo odredi utrosak vode po hektaru pa se u tu kolicinu sipa potrebna kolicina preparata po hektaru. Iil, naravno, preracuna za stvarnu povrsinu.

Ovaj preparat ima jednu komponentu kao i kubik sto upucuje da bi mogao da bude korektan ali to ipak treba da kaze neki zastitar.
Topas?
 
Pa ovde mislim da piše upravo to, po hektaru, ali ja imam samo 65 ari i to od jedne godine, preko 5, pa do višedecenijskih voćki, potrošim oko 150 litara, otkud znam za koliko je to hektara :)
Kažu da je protiv monilije, ali to nigde eksplicitno ne piše, samo da je fungicid i spominju pšenicu :)

Aj pomagajte pa da preksutra prskam, zanima me znači odnos 10 ili 100 litara koliko mL alerta?

Sistemični fungicid sa protektivnim, kurativnim i eradikativnim delovanjem za suzbijanje prouzrokovača oboljenja pšenice i šećerne repe.
Formulacija: suspoemulzija (SE)
Aktivna materija: karbendazim 250 g/l + flusilazol 125 g/l
Pakovanje: 500 ml; 1L; 5L
VREME PRIMENE
Alert® S postiže najveći efekat kada se primenjuje preventivno u ranim fazama zaraze, a najkasnije pri pojavi prvih simptoma, počevši od faze bokorenja pa do početka klasanja (faze 23-51 VVSN skale).
DELOVANjE
Alert® S je kombinacija dve sistemične aktivne materije sa različitim načinom delovanja i ima visoku efikasnost u suzbijanju oboljenja pšenice i šećerne repe.

I kaže za koncentraciju:

Pšenica

pepelnica žita; lisne(mrke) rđe žita; sive pegavosti lista žita sive pegavosti klasa žita

0,8 - 1,0 l/ha
utrošak vode: 200-400 l/ha
Šećerna repa

siva pegavost lista

0,6 l/ha
utrošak vode: 200-400 l/h
 
Ovde te supstance koje ima i u kubiku ima 250 g/l sad bi trebalo videti koliko je ima u kubiku pa preracunati, ali posto ti je prodavac rekao jacu koncentraciju (valjda zna zbog cega ti je to rakao) poslusaj njega jer to nije fitotoksicno sigurno, pa sta ti bog da :)
Nece biti problema sigurno, ne boj se.
Ako se u medjuvremenu ne javi neki zastitar.

Sa tim preparatima je malo problem jer tu ima pored onog tehnoloskog, upotebnog faktora ima i komercijalnog jer su preparati registrovani za ratarske kulture uglavnom jeftiniji (vece povrsine-vece kolicine) od vocarskih pa se cesto preparat sa istim aktivniom materijom pod razlicitim nazivima registruje za ratarstvo i vocarstvo kao razliciti preparati.
 
Pa tako nešto i ja mislim, da je ovo možda i podjednako dobro kao kubik i slični preparati, samo je eto ratarsko kao... :)
Kaže mi taj rođak da je taj preparat najbolji odnos cena-količina tečnosti a da se ne gubi na efikasnosti.

Ako preračunam ovo odozgo, 1L na hektar, utrošak vode 200 do 400 litara po hektaru, ispada da litar ovoga ide na 200 do 400 litara vode, a ja imam pola litre pakovanje, pa ono po tome ide na 100 do 200 litara, ali ja na pola hektara trošim 150 litara, pa znači mogu pola litre...?
to je značajno manje, aj ako neko zna nek viče, preksutra prskam!! :D
 
Što bre ljudi tako odokativno, reko mi ovaj ili onaj. Što se ne informišete na pouzdanom mestu. Taj karbendazim ima karencu preko 40 dana i onda zašto bi ga prskao više puta. Zna da pobije gliste u zemlji zato se strogo vodi računa da ne padne na nju, koristi se isključivo u ratarstvu itd. To je samo par informacija koje sam našao malopre, nisam stručan u zaštiti jer je ne upotrebljavam ali vi koji je upotrebljavate valjda treba prvo da se informišete pa onda da pazarite.
 
U slučaju da imate malo stabala voća, idite sa osnovnom zaštitom i provjerenim sredstvima i svedite to na najmanju moguću mjeru. Hajde, razumijem ljude koji imaju velike komercijalne voćnjake, pogotovo jabuku ili breskvu pa moraju mnogo da je štite, jer u suprotnom su velike štete, al ovo je zaista previše. :( Skoro u svakoj temi samo čitam o sredstvima i svim mogućim kombinacijama i kako ljudi eksperimentišu u njihovim kombinacijama. ::lose::
 
Citiram: radan
POTREBANO VAŠE MIŠLJENJE da li moze da šteti šljivi ako je isprskam Mangakolom 80+Dimetogal, ako nije opalo 70% cvetova

a čemu dimetogal radane, molim te?! da pobiješ ostatak pčela?
Prskao bi u večernjim časovima kada nema pčela, a Dimetogal da suzbijem šljivinu osu koja me prošle godine uništila. Inače u okolini moga voćnjaka ima dosta košnica pčela, a do ove godine skoro da niko nije ni psrkao voće, pa su prinosi bili minimalni, te se od ove godine povećao se broj ljudi koji su rešili da prskaju voće.
 
Citiram: radan
POTREBANO VAŠE MIŠLJENJE da li moze da šteti šljivi ako je isprskam Mangakolom 80+Dimetogal, ako nije opalo 70% cvetova

a čemu dimetogal radane, molim te?! da pobiješ ostatak pčela?
Prskao bi u večernjim časovima kada nema pčela, a Dimetogal da suzbijem šljivinu osu koja me prošle godine uništila. Inače u okolini moga voćnjaka ima dosta košnica pčela, a do ove godine skoro da niko nije ni psrkao voće, pa su prinosi bili minimalni, te se od ove godine povećao se broj ljudi koji su rešili da prskaju voće.

Tek kada opadnu cvetovi, kada sljiva udje u fazu precvetavanja, tada pcele nisu u vocnjaku kao u punom cvetu, i tada idi sa Mankogal80+Acord+Dimetogal...naravno opet u vecernjim satima posle leta pcela....

Dakle nemoj jos da prskas, sljivina osa napada u precvetavanju i kasnije tada se pile i ubusuju u mlade plodove i tada ih treba suzbiti...to je period od prilike polovina-kraj aprila pa do polovine juna i tada treba stiti sljivu od ove napasti...pored ose i sljivin smotavac pravi znacajne stete i smotavci imaju dve generacije godisnje prva u maju-junu i druga u avgustu...
 
Što bre ljudi tako odokativno, reko mi ovaj ili onaj. Što se ne informišete na pouzdanom mestu. Taj karbendazim ima karencu preko 40 dana i onda zašto bi ga prskao više puta. Zna da pobije gliste u zemlji zato se strogo vodi računa da ne padne na nju, koristi se isključivo u ratarstvu itd. To je samo par informacija koje sam našao malopre, nisam stručan u zaštiti jer je ne upotrebljavam ali vi koji je upotrebljavate valjda treba prvo da se informišete pa onda da pazarite.

Moj rođak se nekoliko decenija bavi voćem, ima nekoliko hektara, uspešan je, zato mu verujem...ali...verujem i ostalima koji mi daju neke argumente :)

Ja sam ovde nekoliko puta zamolio za savet čime da uradim treće prksanje po opadanju latica ali nisam dobio konkretan odgovor, ne znam gde je to pouzdano mesto za informisanje kad svako priča neku svoju priču a NI JEDAN preparat nema ljudski napisano u kojoj se razmeri koristi i čemu ustvari služi, meni ništa ne znače medicinski termini, još manje mi znači mera na hektar površine...
 
Sutra svraćam do apoteke da vratim ovo, znam čoveka pa nije problem, šta mislite da uzmem kubik plus ili akord i da ne razmišljam?
 
Sutra svraćam do apoteke da vratim ovo, znam čoveka pa nije problem, šta mislite da uzmem kubik plus ili akord i da ne razmišljam?

Ako razmisljas za trece prskanje po precvetavanju uzmi Acord+mankogla80 *ili samo Acord plus* sadrzi obe aktivne materije kao ova dva ispred, i jos neki sistemicni insekticid Dimetogal, Calypso, Tonus....

A ako je za prskanje u cvetu protiv monilije onda Kubik ili Kubik plus.
 
Pozdravljam sve ovde prisutne nov sam u ovim temama o voćarstvu ( ne i na forumu) imam 50 tak stabala što šljive jabuke kruške trešnje i sl, čitajući ovde postove uradio sam zaštitu u fazi "balona" chorusom alči nisam siguran da li sam to uradio dobro, radio sam sa novom prskalicom DM 25 ( vilager) pa je tu bilo štelovanja i sl pa nisam siguran kako je ispalo pa sad bih pitao da li to mogu da ponovim pošto je sve već iscvetalo dali neće smetati nečemu (izvinite na opširnosti)
 
Oprskaj sada u punom cvetu ako ti vetar dozvoli, posto javljaju u sredu kisu bolje pre kise da se preparat osusi i da ga usvoji biljka jer chorus je sistemicni preparat i dobro se usvaja u samu biljku i tako je duze stiti od monilije,a isto tako je jako dobar na jabuci od venturije (pegavosti lista i krastavosti plodova) a i na kruskama naravno...ako ne uspes onda posle kise cim se stabla osuse od kise...
 
"Malo sam neupućen"
Imam problem vjetra i prskanja višnje jer nikako da uhvatim vrijeme kad ne piri odnosno nosi sve pred sobom pa sam razmišljao o noćnom prskanju ali nemam iskustva s takvim poslom. Znam da nebi trebalo biti manje od +5 c i bez rose ali neznam dali ima još nekakvih uvjeta. Prskao bih signumom.
 
Nazad
Vrh