Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da se vratim temi,imamo mi zakon,ali se ne primenjuje,institucije koje treba da ga sprovode su u rasulu,a da nebude zabune,maticenje je najvaznije za autotohne rase,jer se tako cuvaju od izumiranja i genetskog upropascavanja,a samim tim se deklarisu na trzisistu i brendiraju postizuci cenu koja je rentabilna u proizvodnji,zato odgovorno tvrdim da je neznanje najveci neprijatelj coveku i kazem samo da mi je mesec dana da organizujem poljoprivrednu strucnu sluzbu a da mi budu odvezane ruke.A udruzivanje je veoma bitam faktor u svemu tome je ima potrbu za ciljevima,eto i mi smo napravili udruznje ovcara i kozara i registrovali u agenciji za privredne registre pa ce mo videti gde smo,i to je jedini pravi nacin razmisljanja i pristupa proizvodnji a ti animal kao savetodavac malo nam kazi o tom udruzenju,pusti kopiju ciljeva i statut udruzenja,edukuj malo.
 
Sve je to ljudi za pohvalu.Ne bih se složio sa vama oko ne znanja stočara i nemojte toliko uveličavati zapadne stočare jer bi oni bili daleko ispod nas da rade pod uslovima totalno nestabilnog tržišta i uz skoro nikakvu podršku države(cena mleka u mlekari je 27 din a i kukuruz je toliko.)Našu državu jednostavno stočni fond ne interesuje.Kako sada stočar da napreduje kada su svi parametri protiv svakog držanja stoke.U stočarstvu je potrebno dosta znanja i umeća ali je najveći problem što našim stočarima ostaje malp prostora za bilo kakvu edukaciju koja je itekako vezana za finansije.Kako da pratimo standarde EU kada stočarima na zapadu ima ko da kupi proizvod a ko kod nas može da priušti 700 din za kg govedine.Ovo je osnob od koga treba poči a sve posle ide svojin tokom.Ko se bavi ovim poslom sigurno će me razumeti.
 
Kolega kukulele cak i onaj ko se ne bavi stocarstvom potpuno razume probleme.Zapadni farmeri bi kod nas treci dan diplomirali sa njihovim znanjem.Ovo kod nas nema ni u kakvim udzbenicima to je ovde zivot.
 
U pravu si Rale,samo što smo se u razgovoru fokusirali na stočarstvo.
To zašta bi oni dobili diplomu,kod nas ni prvi razred ne bi prošli.Mi teramo i dalje sve mašine što su oni davno,davno izbacili.Tako može i baba Tinka Truckalova.
 
To kako se zivi i radi u Srbiji,to nigde na svetu ne postoji i ne izucava se.Mada verovatno ce nas negde neko staviti u udzbenike,kao ekstremni primer prezivljavanja u vestacki izazvanim uslovima.Stoga je nemoguce porediti nase domete sa normalnim svetom,iako se postena radna masa svojski trudi da stane rame uz rame sa naprednim drustvima.Tek kada bi napredne stavili u nasu poziciju,gde bi oni pocrkali za krace vreme,uvideli bismo da smo mi,ustvari, pravi sampioni u svemu.
 
Mnogima od nas je ovo bilo jasno i na samom pocetku projekta , i uprkos grcevitom upinjanju pojedinaca da dokazu suprotno ovo je samo pismena potvrda toga.
 
Ja i dalje mislim da je ideja kao ideja bila dobra, a na nasu zalost je iskoristen samo za predizborne poene, vodjen od strane kojekavih pravnika i neznalica,pratijskih vojnika, bez prave ideje i mogucnosti da ljudi koji su uposleni zaista dodju do izrazaja i pomognu svojim znanjem. Kojekakve ankete i anketice, pisanje bonova...ponizavajuce za ljude i za struku. Tako da nemojte osudjivati ljude koji su ucestvovali u projektu, krivite one koji su ga vodili i zloupotrebili. I da opet napomenem, nisam savetodavac, samo posmatram stvari iz raznih uglova.
 
Kako moze biti dobra ideja kad je predizborna promocija bila cilj,a ljude koji su ucestvovali niko nije ni osudjivao vec su samo upozoravani da ne nasedaju na prazne price i sto je jos gore da nas ne ubedjuju u ispravnost istih.
 
Evo i ja da izjavim za dnevnik nesto:nema kukanja,na cenu zitarica i isplativosti stocarstva,sve je mnogo prosto,od vikend seljaka ima samo da ostane secanje,ili ces biti seljak ili u fabriku,nema **greška na dve stolice,ili ces imati zaokruzen proces,znaci svoju hranu i stoku,ili neces imati nista,a od onih starih vremena tipa,dve ovcice,jedna krava,dva praseta,cetiri curke,nema nista,il ces da imas sto ovaca,ili sto krava i slicno,ili ti se nece isplatiti da radis,zato razmisli de si u ovoj prici i begaj na vreme ako se ne nalazis u njoj,a vi savetodavci posto vec sedite dokoni na poslu,barem ovde objasnite narodu koja vremena dolaze.Deset ovaca pojede dnevno od 3 do 4 kg koncetrata,to je oko 500 evra godisnje ako kupujes hranu,a gde je kabasta hrana,lekovi,nedo Bog uginuce,a kad proizvedes taj koncetrat sam kosta oko 150 evra godisnje na deset ovaca,eto jedan ne mnogo precizan primer,zato nema kuknjave i ko moze nek radi,ko ne moze nek se zaposli u nekoj firmi.trece je da trpi gladan.
 
Evo i ja da izjavim za dnevnik nesto:nema kukanja,na cenu zitarica i isplativosti stocarstva,sve je mnogo prosto,od vikend seljaka ima samo da ostane secanje,ili ces biti seljak ili u fabriku,nema **greška na dve stolice,ili ces imati zaokruzen proces,znaci svoju hranu i stoku,ili neces imati nista,a od onih starih vremena tipa,dve ovcice,jedna krava,dva praseta,cetiri curke,nema nista,il ces da imas sto ovaca,ili sto krava i slicno,ili ti se nece isplatiti da radis,zato razmisli de si u ovoj prici i begaj na vreme ako se ne nalazis u njoj,a vi savetodavci posto vec sedite dokoni na poslu,barem ovde objasnite narodu koja vremena dolaze.Deset ovaca pojede dnevno od 3 do 4 kg koncetrata,to je oko 500 evra godisnje ako kupujes hranu,a gde je kabasta hrana,lekovi,nedo Bog uginuce,a kad proizvedes taj koncetrat sam kosta oko 150 evra godisnje na deset ovaca,eto jedan ne mnogo precizan primer,zato nema kuknjave i ko moze nek radi,ko ne moze nek se zaposli u nekoj firmi.trece je da trpi gladan.

To o povećanju broja stoke i zemlje je uglavnom tajkunsko razmišljanje.Pogledajmo baš tu Evropu sa kojom se toliko poredimo,koliki je prosek ha po gazdinstvu.U stočarstvu su oni daleko ispred nas.Koliko para treba jednom našem prosečnom stočaru da bi zadovoljio te njihove standarde.Teško ćeš takvog kod nas naći ili ih možeš nabrojati na prste.
Sad zbog politike naše vlade gde je mleko u proseku od 28 pa do nekih 32 i koji dinar treba da držiš 100 krava.
Pre par godina si nam holandski eksperti za poljoprivredu savetovali da se baš akcenat da na te male proizvođače ali našoj vladi nije poljoprivreda na prvom mestu nego punjenje sopstvenih džepova i zaduživanje za vreme svojih mandata i izmiščjanjem kojekakvih nameta da bi punili budžet.Pogčedajte samo primer poljoprivrednih mašina,jedino se kod nas registruju prikolice za stajnjak koje smo mi kupili neregistrovane sa tog istog zapada koji pokušavamo da kopiramo.
Videla žaba da se konj potkiva pa hoće i ona.To je naša stvarnost,tj. samo maštanje da žovimo kao zapadni farmeri.može ali treba da ih stignemo/za jedno 2 veka i opet će biti ispred nas.
 
...a od onih starih vremena tipa,dve ovcice,jedna krava,dva praseta,cetiri curke,nema nista,il ces da imas sto ovaca,ili sto krava i slicno,ili ti se nece isplatiti da radis...

Ja mislim da grešiš.
U nestabilnim vremenima baš mala poljoprivreda će (lakše) preživet, jer nije direktno finansijski opterećena troškom proizvodnje.
Seno za par ovaca se skupi bez velikog troška, par redova kukuruza ne košta puno posijat sa tavanušom, a možeš i kroz red sa motikom...
I stari 533 na takvom pogonu može služit decenijama...

A kad zakolješ ili prodaš koje janje, to ti je u principu čista para franko šapa.
 
Poslednja izmena:
Vi pricate o senu za par ovaca,ja pricam da se od para ovaca ne zivi.Kompletna Svajcarska je zasnovana na tim manjim farmama od stotinak grla,gde je to porodican posao obicno vec tri pa navise generacija,i oni tu sebe nalaze ,u smislu rentabilnosti proizvodnje,e sad ako je ovo tajkunsko razmisljanje neznam sta da ti kazem kolega osim da ti lose razmisljas,a uzmi drzi dve ovce,tri praseta,deset kokosaka,jednu kravu i zaradi za zivot,pusti ti penzionere i hobiste u klasi vikend seljaka,odgovorno tvrdim da je to proslost,i dobro je sto je tako,velika je razlika izmedju malog proizvodjaca i vikend seljaka,nemoj kolega mesas pojmove i ideje,izvrnuo si mi post naglavacke tom tezom,jedino si u pravu za ono "dva veka" jer morao je da ti stice deda,pa otac pa ti da bi tvoje dete lagodnije zivelo,za noc sticu tajkuni druze,mi poljoprivrednici ne,znaci poenta ovog posta je da je mali proizvodjac onaj ko ima do stotinak grla,onaj sto ima deset je hobista(dopunska delatnost),i cesto razlog nize cene mese u klanicama,ne hvalim ja evropu,jebes je,samo gledam sta u njoj valja da se ugledamo,to sto smo siromasni pa kad kazes STO GRLA odma se prepadnu to je nasa nesreca,i manje kukajte vise radite,drzava je odavno zeznuta ne sad,juce ili pre deset godina,na nama je radom da izgradimo sebe,kad smo mi jaki jaka je i drzava,onda se to menja na nasu korist.
 
Malo se odlutalo od teme, a čini mi se da je ona sada aktuelnija nego ikad.
Šta će biti sa asistentima savetodavcima i njihovim daljim angažmanom? Kakav je kurs novog ministarstva prema njima? Nešto se niko ne oglašava zvanično, a priprema se podmukla čistka na mala vrata. Mnogim asistentima ističu ugovori za dva dana a i onima koji imaju ugovor do 29.10.2012. sprema se raskid ugovora bez ikakvog obaveštenja i obrazloženja. A gde su pare??? Mislim, kad će plata kad će plata...::novac::
Kakva je bre ovo država i kakav je bre ovo narod? Ima li ko živ? :spavam:
 
Pa sta ako ostanete bez posla nastaje smak sveta!Ima nas koji smo posle 30 god ostali bez posla par meseci bez plata,pa nikom nista.Gospodo ovo je drzava SRBIJA,morate i vi mladi to da svatite,nazalost bicete jos mnogo puta osteceni.
 
Blokirajte puteve, zeleznicke pruge, gurajte se sa zandarima... a ako ni to ne uspe onda strajk gladju.
 
Mišljenja sam da će projekat biti završen...ugovorna je obaveza da vam isplate zaostale zarade i na to imate pravo...to što niste imali posla niste krivi vi već poslodavac i niko za to ne može da optužuje vas.
Setićete se da sam na početku projekta vam rekao...upoznajte ljudi, naučite nešto i odmah tražite drugi posao...jer, i ako se projekat nastavi uredba važi do oktobra (plus minus), posle toga ga sigurno neće nastavljati...te na vreme tražite uhlebljenje za sebe.

Pozdrav i svako dobro
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh