Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nemoj tako druže.Znaju ljudi.Sad si ti možda dobro prošao što ne mora da znači da bi uvek bilo uspešno.Ipak imaš različite grupe zrenja,ja sam 505 ZP sejao 7 maja na pesku i sa oko 50 tona stajnjaka.Mislio sam da će sav izgoreti ali za duvno čudo nije.Zelen je i tera po 3 klipa.U poljoprivredi celog života učiš i umreš glup.Kod nas je jedan sejan 27 marta i sada može da posluži samo za sečenje tulaja ili siliranje,Bio je u startu jedan od boljih.Pravilo je da nema pravila.
Vidis,ja sejem vecim delom 505,drugi deo 704,ovde je smonica,ispuca sva po metar u dubinu,ali u kombinaciji sa osokom uvek ima vlage za ta dva hibrida,rodi manje al opet mnogo vise nego drugima,jedan je sejan 4 aprila,drugi je sejan 12 maja,neznam koji je bolji,85 % ima po dva klipa,e sad dal je to znanje il sreca neznam,al ja nikad u zivotu nisam imo manje od 8 tona po hektaru,cak i prosle godine kad je bila dvaput veca susa nego kod vas,da nepricam koliko sam imo najvise ispascu lazov,a ja zivim u Sumadiji druze,gde narod kad mi udje berac u njivu poseda i broji prikolice koje doteram kuci,rad,rad i samo rad,pa te i onaj gore malo pogleda. . .a postavio bi ja sisteme za navodnjavanje odavno,al kad bi videli koliko mogu da proizvedem nebi vise mogo da kupim ar zemlje,ovako je kupujem jeftino,do nekih boljih vremena,i da ti kazem jos nesto,da neshatis me lose,nepotcenjujem ni tebe ni bilo kog,ovo je tesko vreme,samo kazem da ili se necemu posvetis ili ne,dok nisam preuzeo domacinstvo moja kuca je radila 60 ari zemlje,sad imam sest hektara i oko 14 u zakupu ili gratis posle sest godina mog gazdovanja,al kad bi znao koliki je rad ulozen krstio bi se,ja nisam uzo ni kredit nit kog opljacko,eto samo kazem da je sve moguce,i zato sam se prvi obradovao ideji savetodavaca,jer znam da je znanje najvece bogatsvo,ako nemas u dzepu nije strasno,al ako nemas u glavi puko si,to je bila poena posta ne da nekog uvredim,uzgred samo nastavi sa 505,i vidi sa neke farme isteraj osoku,to je cudo od kukuruza,704 takodje al ako imas uslova i ako ti se uklapa u sejanje zitarica jer stize kasno,i povrati se na svaku kisu.
 
Ti ljudi su godinu dana (valjda, ne znam tacno) primali solidnu platu, i verujem da bi vecina njih pristala na to sve i da je znala koliko ce raditi.
Stvarno nema razloga da se ti ljudi zale.
Sto se same ideje tice, nakaradna je bila i bolje je sto se od nje odustalo, pa ma ko da je ukinuo njeno sprovodjenje.

Asistenti nisu za žaljenje, pogotovo od osobe koja kao Vi priča najaban o nečemu o čemu nema validnih argumenata. Naradili su se se oni za nekoliko nečijih radnih vekova. Ideja projekta "Stručno znanje za vaše imanje", je odlična i za tvoju informaciju funkcioniše širom sveta. Kod nas je taman zaživela u praksi, između poljoprivrednika i asistenata je profunkcionisao odnos poverenja i poslovne saradnje, kad puče grom iz vedra neba...

---------- Poruka napisana u 23:14 ---------- Prethodna poruka je at 23:12 ----------

Mislim da je ipak dobro što se ovo završilo jer su pare odišle niz vetar. Neko je popunio dva papira tokom ovih 9 meseci (ispravite me u pogledu trajanja) i za to dobijao 40 000 dinara mesečno ili 360 000 za taj period a za to vreme nije nikog ni savetovao a što je još gore nije ništa ni naučio jer za vreme svoje službe nije bio ni dana na terenu. Moglo se to i drugačije uraditi i to za mnogo manje para, a ljude su lepo naučili da može lepo da se živi od državanih para i neradi apsolutno ništa.

U svakom poslu se počinje od početka. Savete ste možda dobijali od asistenata koji su se sličnim poslom bavili tokom više decenija, ali, očekivati savete od tek pristiglih sa fakulteta je priznaćete malo preambiciozno od nekih od vas. Tvrditi da neko od asistenata nije bio na terenu možete jedino ukoliko ste Vi jedan od poljoprivrednika kojeg dodeljeni mu asistent nikad nije posetio. Ako to nije slučaj, Vaše se tvrdnje mogu smatrati tendencioznim i prema tome neargumentovanim. Kad već pominjete da se to moglo drugačije uraditi posebno pošto ste osetljivi na finansijski deo, dajte konstruktivni predlog kako biste Vi to uradili, da ste bili u prilici.

---------- Poruka napisana u 23:15 ---------- Prethodna poruka je at 23:14 ----------

Ja licno nisam dobio niti jedan koristan savet od nje a video sam je dva puta u zivotu .Na moja konkretna pitanja u vezi kupovine masine za obradu voca na kredit i dali drzava vraca neki deo nije znala odgovor tj..rekla je da ce se raspitati i vise se nije javljala.

Istraumirah se čitajući Vaš post, mogu misliti kako je jadnoj asistentici bilo sa takvim sagovornikom. Vi čini mi se spadate u grupu onih sa primedbom - odbio saradnju. To je i razlog što Vam se više nije javljala. Budite iskreni prema sebi pre svega. Drugi lakše čitaju između redova.
 
tvoju informaciju funkcioniše širom sveta
A ti si se, vidim, bas naputovao.

Naradili su se se oni za nekoliko nečijih radnih vekova.
Znam, video sam, imam komsiju i rodjaka koji se naradio
Sta li ti smatras radom jbt?

između poljoprivrednika i asistenata je profunkcionisao odnos poverenja i poslovne saradnje,
Ma sve je prstalo od poverenja. Narocito od poverenja u strucnost savetodavaca,
Ej, ja sam seljak i agronom istovremeno, veoma dobro znam o cemu se radi i kakva je to smejurija bila koja je debelo kostala svakog gradjanina ove drzave.
Maznuli ste neki kintu, cutite i budite zadovoljni.

očekivati savete od tek pristiglih sa fakulteta je priznaćete malo preambiciozno od nekih od vas.

A za sta su oni primali platu ako je preambiciozno ocekivati da znaju?
Malo se deca uce za nase pare?

 
Istraumirah se čitajući Vaš post, mogu misliti kako je jadnoj asistentici bilo sa takvim sagovornikom. Vi čini mi se spadate u grupu onih sa primedbom - odbio saradnju. To je i razlog što Vam se više nije javljala. Budite iskreni prema sebi pre svega. Drugi lakše čitaju između redova.
Ne, nego obican poljoprivrednik poput Riste treba da zna da govori latinski jezik da bi razgovarao sa tobom i tebi slicnima!
...servare mentem!
 
A ti si se, vidim, bas naputovao.
Znam, video sam, imam komsiju i rodjaka koji se naradio
Sta li ti smatras radom jbt?
Ma sve je prstalo od poverenja. Narocito od poverenja u strucnost savetodavaca,
Ej, ja sam seljak i agronom istovremeno, veoma dobro znam o cemu se radi i kakva je to smejurija bila koja je debelo kostala svakog gradjanina ove drzave.
Maznuli ste neki kintu, cutite i budite zadovoljni.

Video si komšiju i rođaka?! Kad već pominješ, ispričaj nam šta tačno vide. Koji deo njihovog posla? Veruj to je od krucijelne važnosti. Da bismo objektivno sagledali Tvoje "viđenju". Da bi se neko poštovao, mora uzvratiti poštovanjem. Tvoje su očekivanja očito bila preglomazna. Ako Tebi nije poznato, a izgleda da nije, nijedan asistent savetodavac po Ugovoru nije smeo da ti da bilo kakav savet a da prethodno o tome ne izvesti svog nadređenog. Druga je stvar je što se većina njih nisu odazivali na poziv sa terena.
Asistenti nemaju nijednog razloga da bilo šta mažnjavaju. Vežina je u projekat su ušla otvorenog srca i zavidnog radnog elana, što je veliki broj Tvojih kolega (ako si Ti uopšte poljoprivrednik) širom Srbije prepoznalo. Komentari iz kontre se uvek vrate autoru, tako da Ti ipak razmotri svoje gledište pre nego li ga na forum okačiš.
 
Poslednja izmena:
Ne, nego obican poljoprivrednik poput Riste treba da zna da govori latinski jezik da bi razgovarao sa tobom i tebi slicnima!
...servare mentem!

Rista i ja ćemo da se lepo dogovorimo, nije valjda došlo dotle da se umesto njega javlja "drveni" advokat. Baš zato što se svi ovde (na forumu) u sve razumeju, zato i nastaju takvi ovlašni komentari poput Tvog, sveznalice zloćo.
 
Kad već pominješ, ispričaj nam šta tačno vide.
Videh da je covek bambadava uzimao lepu kintu od drzave.
dodje kod mene da mu nesto uradim. ponese onaj telefoncic, kucne neku porukicu, i to mu je bio posao. Doduse jednom mi se zalio da ima bas mnogo posla oko srdjivanja nekih papira kad se delila ona nafta. Kaze tri sata glave nije dizao. Bas mi ga bilo zao, samo sto suzu nisam pustio.

nije smeo da ti da bilo kakav savet a da prethodno o tome ne izvesti svog nadređenog.
Meni njihovi saveti uopste nisu bili potrebni.
Drugi savetodavac, koga takodje licno poznajem (sta ces, koelege po struci pa se znamo medjusobno) je otkupljivao visnje za Podgorina Frukht (krio to od drzave jer kao ne sme dva posla da radi)z Osecine i izmedju ostalih otkupljivao i od mene. Kad je dosao u vocnjak, video da to pristojni izgleda i pristojno rodilo pa me pita jel ja to odrzavam, rezem stitim i ostalo. Kazem da da, a da od njega ocekujem da mi da savet kako to bolje da uradim jer je placen za to.
Smeje se covek i kaze, daj ne zahebavaj, pa znas da ja u zivotu nisam jednu biljku podgajio vec sam ceo radni vek proveo u komercijali Srbijanke iz Valjeva i da o poljoprivredi pojma nemam.
Eto to su iskreni asistenti ili makar iskreni pred onima za koje znaju da ih ne mogu prevariti.
 
Šta god vi pričali o savetodavcima, činjenica je da je njihov rad uglavnom sveden na obične evidentičare. Taj posao su uglavnom obavljali do sada i ljudi u Trezoru.
Ni jedan odgovor na pitanja nisu u početku davali bez savetovanja sa "mentorom", ali su ipak se potrudili oko toga. Kasnije, kada su se malo osamostalili bila je komunikacija bolja. Ja sam lično sa meni dodeljenim savetodavcem imao odličnu saradnju i za to mogu samo pohvale da iznesem na njegov račun.
Posebna priča je to što ovde kod mene, u ratarskom kraju, je bio upošljen agronom voćarstva, što nema veze sa životom.
 
sreća naša pa je novi ministar otpustio sve savetodavce koi bi nam pojeli 20miliona evra đabe jer i moj otac i deda nisu imali savetodavce pa su znali kako da rade a bogami imali su i vrhunske prinose i ne samo moj otac i deda nego svi su ranije znali a sada seljak postao glup pa nam trebaju savetodavci a sve je to bila kupovina glasača jer ako stavite na papir 1658 savetodavaca plus njihovi ukućani to je približno 6500 glasova malo li je na današnje vreme
 
@Silence,

dotični mi nije ušao ni u dvorište, ni u njivu, kad je bilo popunjavanje zahteva išlo se kod njega. Nisam baš siguran da je to uredu. Nisam ni očekivao nešto senzalcionalno od njega ali nije ni on mogao da nauči nešto od mene što je isto bio cilj ako se nevaram. Nisam osetljiv na finansijski deo ali se cela ova priča svela upravo na to da je neko živeo o trošku država u vreme kada se jako teško živi.
 
Ma skupljano s koca i konopca.
Niko tu nije ni imao ideju da seljaci stvarno nesto nauce, saznaju, da im se bilo kako pomogne.
Sustina svega je bila u tome da se sve desavalo u izbornoj godini i u tome da seljake dobiju na demagogiju, ali su ovog puta bas preterali i previse potcenili seljake.
Poslati nekog klinca koji veze sa zivotom nema da deli savete coveku koji od te proizvodnje zivi i kome su generacije istio posao radile je nista drugo nego potcenjivanje.
Jos posalju vocara da savetuje ratara!
Jedini pravilan pristup asistenata je bio iskren pristup: da kazu, jbg, solidna plata, solidan posao, to se u ovo tesko vreme ne odbija.
 
Videh da je covek bambadava uzimao lepu kintu od drzave.
dodje kod mene da mu nesto uradim. ponese onaj telefoncic, kucne neku porukicu, i to mu je bio posao. Doduse jednom mi se zalio da ima bas mnogo posla oko srdjivanja nekih papira kad se delila ona nafta. Kaze tri sata glave nije dizao. Bas mi ga bilo zao, samo sto suzu nisam pustio.

Da mu nešto uradiš? Šta to? Poruku su bili dužni slati svaki dan, o svom dnevnom učinku. Poruka je poslovna obaveza. Verujem mu da nije glave dizao što samo govori da je bio predan poslu i odgovorno ga obavljao. Pojednostavljivati tuđi posao je čini mi se nekorektno a nije ni u duhu dobre saradnje.


Meni njihovi saveti uopste nisu bili potrebni.
Drugi savetodavac, koga takodje licno poznajem (sta ces, koelege po struci pa se znamo medjusobno) je otkupljivao visnje za Podgorina Frukht (krio to od drzave jer kao ne sme dva posla da radi)z Osecine i izmedju ostalih otkupljivao i od mene. Kad je dosao u vocnjak, video da to pristojni izgleda i pristojno rodilo pa me pita jel ja to odrzavam, rezem stitim i ostalo. Kazem da da, a da od njega ocekujem da mi da savet kako to bolje da uradim jer je placen za to.
Smeje se covek i kaze, daj ne zahebavaj, pa znas da ja u zivotu nisam jednu biljku podgajio vec sam ceo radni vek proveo u komercijali Srbijanke iz Valjeva i da o poljoprivredi pojma nemam.
Eto to su iskreni asistenti ili makar iskreni pred onima za koje znaju da ih ne mogu prevariti.

Taj primer je već nešto drugo. Sukob interesa, posao asistenta i otkupljivanje voća. Nebitno je čime se on bavio pre angažmana u projektu. Za koje znaju "da ih ne mogu prevariti"...interesantna rečenica. Uvek polaziš od premise da će te neko prevariti?!
 
Da mu nešto uradiš? Šta to?
Sta te briga sta sam ja radio svom rodjaku? :)
Ali evo dobar si decko pa cu ti reci:
Jednom sam mu zavario slomnjenu kosu, a drugi put mu pravio (doduse ne bas njemu nego njegovoj zeni, mojoj snajki) neki nosac, potporu, za cvece, neka puzavica.
Zadovoljan ? :)

pre angažmana u projektu.
A i bas si recit.
Ove konstrukcije naprosto obozavam...angazman i to na projektu.
Kad ti izlazi novi CD? :)

Uvek polaziš od premise da će te neko prevariti?!
Ne, ali bilo sta da mi je rekao osim toga da pojma nema bi bila prevara. A ne verujem bas da je svima pricao kako nema pojma,dakle prilicno sam siguran da je druge varao.
 
@Silence,

dotični mi nije ušao ni u dvorište, ni u njivu, kad je bilo popunjavanje zahteva išlo se kod njega. Nisam baš siguran da je to uredu. Nisam ni očekivao nešto senzalcionalno od njega ali nije ni on mogao da nauči nešto od mene što je isto bio cilj ako se nevaram. Nisam osetljiv na finansijski deo ali se cela ova priča svela upravo na to da je neko živeo o trošku država u vreme kada se jako teško živi.

Ti baš nisi imao sreće sa dodeljenim ti asistentom. Tačno je da je bilo takvih primera kao uostalom i u svakom poslu, tzv "veličina" kojima se mora ići na noge tj u kancelariju. Ipak, generalisanje nije uputno s obzirom da je bilo mnogo više primera obostrano dobre komunikacije i saradnje na relaciji poljoprivrednik - asistent. Više sreće drugi put. :)

---------- Poruka napisana u 00:46 ---------- Prethodna poruka je at 00:37 ----------

Sta te briga sta sam ja radio svom rodjaku? :)
Ali evo dobar si decko pa cu ti reci:
Jednom sam mu zavario slomnjenu kosu, a drugi put mu pravio (doduse ne bas njemu nego njegovoj zeni, mojoj snajki) neki nosac, potporu, za cvece, neka puzavica.
Zadovoljan ? :)

Znači bio si vredan, svaka čast. Sad mi je razumljivije Tvoje mišljenje, o njegovom radu.

A i bas si recit.
Ove konstrukcije naprosto obozavam...angazman i to na projektu.
Kad ti izlazi novi CD? :)

Angažman ili angažovanje, ista stvar. Ne umem da pevam, dakle ništa od CD-a. ;)


Ne, ali bilo sta da mi je rekao osim toga da pojma nema bi bila prevara. A ne verujem bas da je svima pricao kako nema pojma,dakle prilicno sam siguran da je druge varao.

Kako god okreneš teško je biti Isus u svom mestu prebivališta. Ipak je on pre svega a i posle svega Tvoj rođak. Ta činjenica umnogome menja Tvoje mišljenje o njegovom načinu rada kao jednog od asistenata.

---------- Poruka napisana u 00:54 ---------- Prethodna poruka je at 00:46 ----------

Šta god vi pričali o savetodavcima, činjenica je da je njihov rad uglavnom sveden na obične evidentičare. Taj posao su uglavnom obavljali do sada i ljudi u Trezoru.
Ni jedan odgovor na pitanja nisu u početku davali bez savetovanja sa "mentorom", ali su ipak se potrudili oko toga. Kasnije, kada su se malo osamostalili bila je komunikacija bolja. Ja sam lično sa meni dodeljenim savetodavcem imao odličnu saradnju i za to mogu samo pohvale da iznesem na njegov račun.
Posebna priča je to što ovde kod mene, u ratarskom kraju, je bio upošljen agronom voćarstva, što nema veze sa životom.

Evidentičari su Ti uštedeli odlazak do tog Trezora. Čekanje u dugom redu. I trpljenje nečije zlovolje s one strane šaltera. Mahom nasmejani i vedri, poljoprivrednicima dragi i uhodani saradnici, asistenti su preko potrebni. Ti malo hvališ, malo kudiš, ali sve je to ok, verujem da se nije moglo baš utanačiti da ratar bude u ratarskom kraju. Onda bi neki ostali bez asistenata da se tako gledalo. Znači, primedba ti je onako malkice nalik na "eto ja nešto rekoh i ostah na nogama".

---------- Poruka napisana u 01:07 ---------- Prethodna poruka je at 00:54 ----------

Ma skupljano s koca i konopca.
Niko tu nije ni imao ideju da seljaci stvarno nesto nauce, saznaju, da im se bilo kako pomogne.
Sustina svega je bila u tome da se sve desavalo u izbornoj godini i u tome da seljake dobiju na demagogiju, ali su ovog puta bas preterali i previse potcenili seljake.
Poslati nekog klinca koji veze sa zivotom nema da deli savete coveku koji od te proizvodnje zivi i kome su generacije istio posao radile je nista drugo nego potcenjivanje.
Jos posalju vocara da savetuje ratara!
Jedini pravilan pristup asistenata je bio iskren pristup: da kazu, jbg, solidna plata, solidan posao, to se u ovo tesko vreme ne odbija.

Priča o "moj deda, pradeda, čukundeda i ostali daleki srodnici" su tako radili i nije im potreban nikakav savet, e pa dragi moj prijatelju to nije priča budućeg vremena. Ovaj je projekat dobro zamišljen, brojno pojačan, s tim da bi se vremenom izvrsila izvesna reorganizacija, ljudstva a na osnovu njihovog zalaganja te da bi priča imala u budućnosti drugačiji epilog. Hbg, moram ti iskreno priznati, da je većina ušla u projekat iz sasvim drugih pobuda nego tih navedenih s Tvoje strane. To je bez uvrede prizeman način komentarisanja i svođenja tog posla na dinar. Plata je solidna, tačno, ali šta sa ljudima koji su otišli od svoje kuće na par stotina kilometara. I radili, itekako radili. Krvnički što se kaže. Svaki dinar su zaradili. Svaka im čast na tome, to treba da imaš u vidu i Ti i svaka osoba koja s finansijskog nišana posmatra i vrednuje nečiji rad.
 
Vidis,ja sejem vecim delom 505,drugi deo 704,ovde je smonica,ispuca sva po metar u dubinu,ali u kombinaciji sa osokom uvek ima vlage za ta dva hibrida,rodi manje al opet mnogo vise nego drugima,jedan je sejan 4 aprila,drugi je sejan 12 maja,neznam koji je bolji,85 % ima po dva klipa,e sad dal je to znanje il sreca neznam,al ja nikad u zivotu nisam imo manje od 8 tona po hektaru,cak i prosle godine kad je bila dvaput veca susa nego kod vas,da nepricam koliko sam imo najvise ispascu lazov,a ja zivim u Sumadiji druze,gde narod kad mi udje berac u njivu poseda i broji prikolice koje doteram kuci,rad,rad i samo rad,pa te i onaj gore malo pogleda. . .a postavio bi ja sisteme za navodnjavanje odavno,al kad bi videli koliko mogu da proizvedem nebi vise mogo da kupim ar zemlje,ovako je kupujem jeftino,do nekih boljih vremena,i da ti kazem jos nesto,da neshatis me lose,nepotcenjujem ni tebe ni bilo kog,ovo je tesko vreme,samo kazem da ili se necemu posvetis ili ne,dok nisam preuzeo domacinstvo moja kuca je radila 60 ari zemlje,sad imam sest hektara i oko 14 u zakupu ili gratis posle sest godina mog gazdovanja,al kad bi znao koliki je rad ulozen krstio bi se,ja nisam uzo ni kredit nit kog opljacko,eto samo kazem da je sve moguce,i zato sam se prvi obradovao ideji savetodavaca,jer znam da je znanje najvece bogatsvo,ako nemas u dzepu nije strasno,al ako nemas u glavi puko si,to je bila poena posta ne da nekog uvredim,uzgred samo nastavi sa 505,i vidi sa neke farme isteraj osoku,to je cudo od kukuruza,704 takodje al ako imas uslova i ako ti se uklapa u sejanje zitarica jer stize kasno,i povrati se na svaku kisu.
Pa tebe kad bi poslali u Vojvodinu da obradjujes zemlju sa takvim znanjem i samo rad,rad,rad i samo rad ti bi potuko svetske rekorde u prinosima,ma svi bi se krstili kako se vraca iz mrtvih izgoreo kukuruz i jos tera nove klipove posle svake kise.Ajde molim te reci i nama da znamo koliki je to rad ulozen pa da se prekrstimo svi.Ovde pretezno pomorandje uspevaju,u nekim delovima i kivi al slabije pa oko kukuruza slabo znamo.Jel se kukuruz seje na prljak ili drugacije nekako?I jos jedno pitanje kad je jaka susa i visoke temp.kakvu muziku voli da bi se sto bolje oplodio,klasicnu,djez,rok ili mozda narodnu?
 
Pa ako grci i izraelci mogu da imaju kukuruz sa dobrim prinosima, stvarno ne znam sta je problem ostvariti to i bilo kom delu Srbije. Imam zemlju 5 i 6 klase u Sremu, i normalno je da ce neko pored bilo kog potoka imati vece prinose od mene. A prolazio sam Banatom i razgledao, i mogu reci da imam suncokrete i kukuruze bolje od mnogih, a moji su tuzni. A pri tome pored tih banatskih losih na 100 metara dalje postoje i odlicni, o kojima mogu samo da sanjam. Tako da tapiju na rezultat ne daje lokacija.
 
@silence

Dobro, onda da budem jasan...

Država je savetodavce iskoristila u marketinške svrhe i to je bio glavni razlog njihovog angažovanja.
 
@silence,
Molio bih Vas da upišete lokaciju kako treba, a stare nazive ostavite u privatne svrhe!
Eto i ja nešto rekoh i ostah na nogama, a Vi povedite malo računa o ophodjenju prema ostalim članovima!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh