Zaštita vinove loze

Шта ово може бити по ободу листа? Највише има на младим листићима. Чокот од јесенас, прва година. Прксан је cabrio top - ом 2 пута, задњи пут пре 7 дана. Имали смо пуно кише.
9871d7424c1b4ceca759ec7bfe93a2ae.jpg


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
Trebao si cesce prskati kalemovi su osetljivi.
 
Amater naravno da je pametnije.
Evo sad se setih prijatelja Tome kad je objasnjavao, pa cu ja ali malo konkretnije.
Sada je faza loza u fazi razvoja dodirivanja bobica i to prskanje je pored pepelnice i plamenjace bitno za trulez.
U mojim sveskama sam stavio i kao po potrebi insenticid za moljce i stavio sam znak pitanja za cikade.
Inace za trulez kod sebe sam stavio pehar.
Inace ako ne prskas po fazama razvoja loze gruba orijentacija ti je da od maja da 15 jula prskas na 15 dana. Ovo je naravno grubo receno i mogu me mnogi kritikovati.
Inace posle precvetavanja po fazama razvoja sam dosao do ovakvog redosleda prskanja

precveravanje
bobice kao zrno bibera
bobice pocinju da se dodiruju
sarak
i posle branja grozdja
 
Videh na prognozi u petak i subotu puno kise za ovaj deo a i danas i sutra moguci pljuskovi... Dal je onda pametnije prskanje obaviti 7.7.?
I posle bih jos jedno blu bordo plus sumpor tamo oko 10. avgusta...
Pravilo je kontaktni preparati na sedam dana a sistemici na 14 dana e sad bilo je jako lepo vreme pa je se moglo prolongirati ali bas mesec dana hmmm...
 
Amater naravno da je pametnije.
Evo sad se setih prijatelja Tome kad je objasnjavao, pa cu ja ali malo konkretnije.
Sada je faza loza u fazi razvoja dodirivanja bobica i to prskanje je pored pepelnice i plamenjace bitno za trulez.
U mojim sveskama sam stavio i kao po potrebi insenticid za moljce i stavio sam znak pitanja za cikade.
Inace za trulez kod sebe sam stavio pehar.
Inace ako ne prskas po fazama razvoja loze gruba orijentacija ti je da od maja da 15 jula prskas na 15 dana. Ovo je naravno grubo receno i mogu me mnogi kritikovati.
Inace posle precvetavanja po fazama razvoja sam dosao do ovakvog redosleda prskanja

precveravanje
bobice kao zrno bibera
bobice pocinju da se dodiruju
sarak
i posle branja grozdja
Ova faza dodiraivanja bobica je u stvari faza zatvaranja grozda i da to je pravi trenutak da se tretira protiv trulezi. Jednom posle cvetanja drugi put u fazi zatvaranja grozda i eventualno treci u fazi sarka.
Sto se tice cikade nama bi trebalo da jave iz vinogradarske sluzbe kakvo je stanje u feromonskim klopkama da li ima potreba za tretiranjem ili ne medjutim to se ne desava.
 
Ova faza dodiraivanja bobica je u stvari faza zatvaranja grozda i da to je pravi trenutak da se tretira protiv trulezi. Jednom posle cvetanja drugi put u fazi zatvaranja grozda i eventualno treci u fazi sarka.
Sto se tice cikade ....
Lazo znaci ti imas jedno manje prskanje ono sto sam ja nazvao bobice kao biber.

Za cikade na sajtu PISVojvodina objavljuju da li ima i da li je vreme za prskanje protiv cikada. One su opasne tj zarazne u trecoj fazi. To je odprilike bas u doba kad je zrno grozda kao biber.
 
Шта ово може бити по ободу листа? Највише има на младим листићима. Чокот од јесенас, прва година. Прксан је cabrio top - ом 2 пута, задњи пут пре 7 дана. Имали смо пуно кише.
9871d7424c1b4ceca759ec7bfe93a2ae.jpg


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
Lici mi na napad nekog insekta, onaj iza list cini ni se da izgrickan, najverovatnije moljac
 
Lici mi na napad nekog insekta, onaj iza list cini ni se da izgrickan, najverovatnije moljac
To je pocepan list, posledica grada od pre mesec ipo dana. Ovo je verovatno bila obična plamenjača, mada primećujem i na mladim listovima simptome, ne stižem da prksam ponovo. U pitanju je Demir kapija, na mladim Ljani, Lasti, Afus Aliju i Kardinalu nema simptoma, a iste su tretmane imali.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Pre par dana sam obavio prskanje a odlucio sam za sledece: plamenjaca samo mankozeb, pepelnica bumper i sumpor, trulez pehar. Na izbor preparata su uticale povoljne vremenske prilike i veoma mala verovatnoca za razvoj bolesti.
 
Plamenjaca i pepelnica se javljaju posle obilnih kisa,i kad odmah bude toplo... a kad nema kise od velike vrucine isparava iz zemlje i opet stvara uslove za razvoj pepelnice i plamenjace..tako da one price susa prija vinogradu..ja im lepo kazem jel ti mozes da nepijes celo leto vode pa tako i vinograd voli kise da padne
 
Nazad
Vrh