Zaštita vinove loze

Sicko, ajde na primeru ove godine koliko se moglo da kazem za domace potrebe grozdje a da ima minimum prskanja.
Da li je moglo ovako
1. Lastari oko 10 cm
2. Pred cvetanje
3. Odmah posle cvetanja
4. Posle 15 dana od zavrsetka cvetanja
I eventualno jos jedno posle 4. prskanja

I ne bi bila zastita 100 posto i da li bi bilo to zadavoljvajuce , sto kaze Milance dobro a da nije idealno.
 
U mom podneblju je moglo, mislim ima vinograda koje rade "vrsni" vinogradari koji ne prskaju ni toliko i nešto ne vidim bolesti kod njih.
Baš ću da slikam vinograd do jednog mog, maltene zapušten i tačno se vidi dokle dohvata moja magla atomizera, koji namerno puštam da ide i u njegov, tu je loza zelena, bujnija, groždje lepše.
Tako da je efekat tretiranja i prihrana više nego uočljiv... I ponavljam Delan pro je vrstan preparat, loza puca od boje i kondicije, i pored grada, ovi iz basf~a da mi daju popust zbog reklame. 😁
Ali što se tiče bolesti nema ih, jednostavno godina je takva, za sad moje vinogorje mimoilaze boljke. Videćemo botritis da li će da se javi nadalje...
 
Ne druze, nego ja jedem to grozdje i pravim vino za svoje potrebe, ne prodajem ga i ne treba mi tona prskanja da bi svaki grozd bio isti i idealan.. Ti koliko sam do sad razumeo imas mnogo manje i od mene a opet ga prskas kao da ga nosis na izlozbu pa se zamisli sta radis i za cije zdravlje..
Ispade da smo mi koji prskamo 4-5 puta u 2,5 meseca posle cvetanja profesionalni trovaci komsiluka , musterija, prijatelja i svih ostalih namernih i nenamernih putnika.

I mi jedemo nase grozdje i pijemo vino , ponekad se odnese i na analizu, jos niko nije umro od viska pesticida , ali od viska alkohola (dugorocne zloupotrebe) je vec neka druga stvar za razmatranje
 
Ispade da smo mi koji prskamo 4-5 puta u 2,5 meseca posle cvetanja profesionalni trovaci komsiluka , musterija, prijatelja i svih ostalih namernih i nenamernih putnika.

I mi jedemo nase grozdje i pijemo vino , ponekad se odnese i na analizu, jos niko nije umro od viska pesticida , ali od viska alkohola (dugorocne zloupotrebe) je vec neka druga stvar za razmatranje
Pazi prosle godine sam ga prskao 6 puta, ove ce biti 3-4, nekad mora a nekad bas i ne mora. Radim koliko god je manje tretmana moguce a da ga odrzim relativno zdravim. Kad kazem relativno hocu reci da ne radim preventivna prskanja da ne bi doslo do neke bolesti nego slobodno pustim da se pojavi pa ga onda lecim, nista mu ne bude i tako, mozda neka cokot da lose grozdje ali 90% vinograda bude ok sto je meni prihvatljivo.

Sto se tice koriscenja otrova, ako se postuju brojevi tretmana i karence onda ni jedna analiza ne bi smela da pokaze visak otrovnih materija jer bi to zatvorilo proizvodjace tih otrova i oni se sa tim ne zezaju.. Pitanje je sta je to sto ostane u vocu, zemljistu i sl. sto analiza ne moze utvrditi a sto se kroz plod prenese u nase organizme..

Ja razumem ljude koji od toga zive i time se ozbiljno bave, sad je takvo vreme doslo da ako ti proizvod nije perfektan ne mozes ga lepo prodati i zaraditi na njemu za zivot.. Medjutim, kada ljudi rade nesto za sebe, za licnu upotrebu, zasto onda ne smanjiti upotrebu hemije pa i po cenu losijeg kvaliteta proizvoda jer onda bar znas na koji nacin je proizvedeno. Kod mene konkretno od cele baste ove godine prskan je samo krompir na crno protiv korova, za sve ostalo islo je samo navodnjavanje + povremeno kopanje i kako sad moze da se uporedi moj crni luk i onaj iz marketa ili pijace tretiran nekoliko puta, mislim da ne moze..

Da se razumemo, nemam nista protiv hemije, koristim je i ja svakodnevno i koristim proizvode tretiranje njome, samo kazem da kad je nesto za licnu upotrebu probajte da je sto manje koristite, posledice se nece videti danas/sutra (osim kod direktnih trovanja ne daj boze) vec za par desetina godina..
 
Prskati se mora.
Ko je profesionalc i hoce idealno sacuvan grozd treba da prska minimum 6 ili 7 puta.

E sada za amatere koja su to nuzna prskanja u minimalnom broju a da bude relativno dobro sacuvan vinograd od bolesti. To zavisi od godine, sto bi rekao moj prijatelj Toma, ali ajde da preformulisem koja su to najznacajnija prskanja za lozu.
Nisam neki strcnjak ali citajuci sta se pise dva najvaznija su pred cvetanje i posle cvetanja.
Trece bih mozda naveo kada su lastari duzine 10 cm.

Ovo je vec pitanje za bolje poznavaoce , a ovaj moj post je samo pokusaj da se oni isprovociraju i prenesu svoje znanje i iskustvo .....
 
Neke sorte grozdja su narocito osetljive na neke bolesti toliko da za kratko vreme mogu da ga devastiraju. Navescu priimer merloa koji je narocito osetljiv na crnu trulez i u kisnim godinama posle cvetanja moze se desiti da ostanete bez kompletnog roda. Crna trulez bukvalno presece peteljku i grozd se osusi i to je jako progresivno za dva dana je sve gotovo. Tako da se ja sa svojim vinogradima ne kockam. Prskanje me kosta oko 20000 po tretmanu i za to ne zalim.
 
6 tretmana u normalnim okolnostima. Dva prskanja kontaktim pa sistemicima pre cvetanja dva tretmana posle cvetanja i plavo zavrsno.
 
Da se razumemo, nemam nista protiv hemije, koristim je i ja svakodnevno i koristim proizvode tretiranje njome, samo kazem da kad je nesto za licnu upotrebu probajte da je sto manje koristite, posledice se nece videti danas/sutra (osim kod direktnih trovanja ne daj boze) vec za par desetina godina..
Morao sam da odgovorim na da tako kazem komentar-konstantaciju, veruj mi da svaki savestan i odgovoran poljoprivredni proizvodjac pazi na broj tretiranja bilo sta da proizvodi , karencu itd. Ima zloupotrebe nekazem i takvima nek im je dug i srecan zivot ali netreba trpati sve u isti kos.
Treba se samo malo pozabaviti stilom pisanja da nedolazi do nesporazuma izmedju nas ucenika na forumu ,a ovo cita i nemali broj ljudi a ima nas svakavih.
 
Morao sam da odgovorim na da tako kazem komentar-konstantaciju, veruj mi da svaki savestan i odgovoran poljoprivredni proizvodjac pazi na broj tretiranja bilo sta da proizvodi , karencu itd. Ima zloupotrebe nekazem i takvima nek im je dug i srecan zivot ali netreba trpati sve u isti kos.
Treba se samo malo pozabaviti stilom pisanja da nedolazi do nesporazuma izmedju nas ucenika na forumu ,a ovo cita i nemali broj ljudi a ima nas svakavih.

Da razumem sta kazes samo sto ja ne verujem u taj takozvani "dozvoljen" broj tretmana i duzine karenci. Iskreno mislim da se ti otrovi mnogo duze zadrzavaju u biljkama i njihovim plodovima i da onda to ljudi unose u svoj organizam i truju se.. Ali nisam strucan pa ne mogu da tvrdim, kako je tako je ne vredi se nervirati oko tih stvari..
 
Jebiga Milance, ti u onom stilu,
hrani decu a čuvaj hleb .....
u stilu prskati minimalno a da se zastiti loza ....

No, niko se ne izjasnjava o ona 4 minimalna prskanja , da li bi amaterski dovoljno zastitili lozu za sopstvene potrebe , ne idealno ali dovoljno .
 
Da razumem sta kazes samo sto ja ne verujem u taj takozvani "dozvoljen" broj tretmana i duzine karenci. Iskreno mislim da se ti otrovi mnogo duze zadrzavaju u biljkama i njihovim plodovima i da onda to ljudi unose u svoj organizam i truju se.. Ali nisam strucan pa ne mogu da tvrdim, kako je tako je ne vredi se nervirati oko tih stvari..
Tebe plase ostatci pesticida, ako se postuje karenca nebih trebalo biti problema, komsija izvozi neku papriku i krastavce cinimise za Holandiju , procedura oko hemije je ubi boze ,,stroga,, npr nesme prskati totalom izmedju folija. Stavio sam stroga namerno pod navodnike jel je ustvari protokol takav da se ustvari postuju karence ,doze redosled vrste preparata skoro kao u svakom kalendaru prskanja, stim da nekoristi hemiju koja je zabranjena u EU ili samoj Holandiji. Total nesme koristiti jel se nadje u paprici prilikom analize koliko traze daku po pitanju ostataka pesticida, brale motika , spartac i ruke da vidis kako dobro dodju.
Mnogo vise se se mi trujemo zbog nesavesnih, i pogotovo iz drugih izvora industije hrane dodavanjem milion aditiva u sve sto se kupi u prodavnici,izduvnih gasova i svega ostalog . Moj deda je doziveo 90 god ali je jeo svoje sve, sir mleko, meso, jajce , vino, rakija ama bas sve, salama se kupila 3 godisnje. Prskao je takodje vinograd, pariku, itd a prodavnica sluzila samo za hlebac i ladno pivo.
Ni ja neverujem puno farmaceutsko-hemijskoj mafiji ali sta je tu je, postujem sto je napisano i nadam se da mi nece izrasti neki tumor ko lubenica na jetri.
Danas odradih zadnje prskanje i za dalje cemo da vidimo, uff sto je daleko septembar ::vino::
 
Sto se tice prskanja tj broja prskanja zavisi od godine. Susne godine su dobre za vinograd a lose za bolesti i obrnuto vazi za kisne pa prema tome treba i odredjivati broj prskanja.
Karenca u vinogradu hmm pa generalno svi zavrsavaju s prksanjima pocetkom avgusta a najduze karence su mislim 42 dana berba kod mene krece najcesce od 20 septembra pa zadje debelo u oktobar tako da se karenca bez ikakvog problem ispostuje. U mom kraju je trenutno pomama za gajenjem jagoda i kornisona i moj vam je savet ne jedite kisle krastavce. Pa to se stalno prska pre berbe posle berbe ne postuju se ni radne karence. Prska se s preparaima i ne gleda se karenca. Pre par dana dosao komsija a ruke mu u plikovima do ramena kao da je brao koprive. Ja u moj vinograd ne ulazim 3 dana posle prskanja a ovi ljudi beru plodove posle nepunih 24h.
 
Ben roj prskao sam Shavitom+Mankozeb+ Pehar + NPK Folijarno 8/12/32 (tako nekako). Dodao sam mankozeb jel sam prskao 3 put shavitom(moze 4 putA ali da netrazimo vraga ,bio nas posetio i sam pre 2 nedelje u obliku grada nije puno ali dovoljno), silom prilika sta da se radi. Nije bilo nista pametnije u apoteci u sred sezone nemaju hemiju te se povuklo iz prodaje te ovo te ono .....
Mislio sam bakar + sumpor ali su rosna jako jutra , sve se sliva niz list i necu da se igram previse.

Lazo o tome bas i pisem o nedostatku savesti kod pojedinaca, samo profit (npr jabuku pskaju 32 put ove godine a nije jos kraj a to je po nalogu inzinjera i po pravilu a gde su ovi drugi, pa je kupi u prodavnici). Zbog toga i takvih posten svet nadrlja i proizvodjac i kupac, nesto slicno kao i sad sa tehnickim pregledom posto sam to radio do pre mesec dana (koji cirkus). Sve u svemu se slazem sa svakom reci koju si napisao, ne preterivati sa kolicinom, brojem tretiranja i pravovremeno uraditi posao je najprihvatljivija stvar sa najmanje problema i po usev i po zdravlje. Najbolje bi bilo bez hemije ali tu smo gde smo.
Jedan poznanik prska 2 ili 3 puta vinograd ali sa dupliom ili vise dozom sistematika i kaze ,,zdravo mi grozdje,, bla bla.... Malo morgen
 
Skromno znanje moje misli da si lepo sve pokrio, shavit moze kada napadi nisu veliki, pehar za trulez i kontaktni uz sistemike....

Znaci 6 prskanja je ok i istina je ko zna sta sve drugo jedemo , tako da nam nase grozdje sa 6 prskanja nece doci glave.
 
Danas bio u vinogradu... Ima poneko zrno pokvareno ili puklo ne mogu da razlikujem ali mislim da od kise neko puklo posle suse velike sto pala ili poneki grad udario... Problem sto trava dobila energiju i maltene kao livada ima trave i po metar i po...Sta da radim sa njom jel imate neki predlog? A za prskanje sam hteo u subotu blu bordo, sumpor i pehar(doduse treci put al valjda nije problem jer pocice mesec ipo i vise mozda do branja) al se razmisljam sto kazete sta ako ima rosa, najavljuju neke pljuskove za cetvrtak i petak... Kao da su poceli da plave grozdovi(plovdina, prokupac) nisam bas siguran a kardinal poneko zrno ima plavo...
 
Nazad
Vrh