Vremenske prilike u 2025-oj godini

U tom slucaju i kod mene si dobrodosao, verovatno uz normalan ragovor a ne preko jebene tastature lici ce na nesto mnogo normalnije! Bar se tako nadam!
 
Одавде су годинама одлазили у таванкут и околину да купују шљиве, јабуке и шта има а да се може испећи ракија. Ове године ни шљиве а ни воћњака, људи секу и ваде стабла.

Послато са 2406APNFAG помоћу Тапатока
 
@IMT577dv
To je em zbog Morave (plodna zemlje), em je ovo obično najtiši pojas sa najviše rose te generalno obično najviše padavina zbog klanca Podkopaonika i Gledića.

Ma ja sam juče ispizdeo. I to govorim kao čovek koji je verovatno ovde najviše van poljoprivredne sfere, dakle čak i sa stanovišta čiste meteorologije gledano. Kako li je tek onome ko od ovoga živi, ne mogu ni da zamislim.

Zaista katastrofalna konvektivna (razvojna) sezona. U poslednjih 2 i po meseca ne znam da li je u 3 ili 4 dana grmelo, ako uvrstim i hladni maj situacija je tek crna da ne može crnja biti. Barem su ovde visoke planine uokolo da iznad njih bude onih statičnih razvoja, ali više nema ni toga.

I nikako ne mogu da razumem ovo.. za širu oblast ovde uokolo radijusa 50-100km i za ovu i za prošlu promenu procenat scenarija 48h pre promene koji je davao jednocifrenu količinu je bio ispod 5%. I kako tako ne u 50% situacija, nego u 90-95% situacija uvek bude u pravu onaj koji daje najmanje ja stvarno ne znam više.

U mačku piterinu i novonormalna atmosfera, ko bojagi vlage nikad više a vuče se ko prebijena mačka da se otvori.

Pošto meteorologiju obično zavoliš baš zbog dinamike vremena, nama najteže pada upravo ova monotonija. Niko ne kaže da mora non stop nešto da se dešava, ali do skora ako je jedna godina bila dosadna, druga je odmah bila zanimljvija ili je bar procenat monotonog vremena ranije bio oko 60%.
U poslednje vreme, pogotovo od 2020. ja mislim 85 ako ne i 90% vremena (zapravo aprila i dela maja) vreme je dosadno da ne može dosadnije da bude, samo glupi Azorski/Sredozemno/Severoafrički greben (anticiklon).
 
Poslednja izmena:
Svaka tema za sebe. Teme o usevima pocinju da isplivavaju klipovi kao pivske flase, kad dodje oranje bice kokakole u brazdi i tako redom...sve vec vidjeno.
I oni fazoni, kod nas je lose ko je seja rano, al sva Sreca ja sam sejao krajem meseca 😂 Pa onda dodatak: u reonu oko sela nema nista, al sva Sreca pa JA nemam tu 😂 moj je sav na brdu ili je pored reke 🤣🤣 al je susa velika, samo nije kod MENE sva Sreca 😛
 
I Kimi, kakav je tvoj osecaj za dane koji dolaze. Znamo sa sigurnoscu da sledi nekoliko toplijih dana, minimum 7, ali da li iza toga ima neke promene, ili se monotonija nastavlj?
 
I oni fazoni, kod nas je lose ko je seja rano, al sva Sreca ja sam sejao krajem meseca 😂 Pa onda dodatak: u reonu oko sela nema nista, al sva Sreca pa JA nemam tu 😂 moj je sav na brdu ili je pored reke 🤣🤣 al je susa velika, samo nije kod MENE sva Sreca 😛
Komsijin ZP se zeleni a sve jalovo, moj Pionir sav nikakav al dobar i nabijen.
Komsijina soja do sisa al prazno, moja do kolena ali zato puni i naliva... :D
 
Pristojno spram tih od kojih nema nista, a ne pristojno da ce biti 6 t/kj. Bice parcela sa 2 t, abice i sa 4 t. To je pristojno spram nista. Nikad nisam ni rekao da nece biti bas nista. Samo je 2012. bilo parcela gde nije bilo nista. Ove godine nece biti tako, a da je susa susa je.
Kod nas prijatelju će biti parcela sa Okg a sve oko pola tone će biti prosek u najboljem slučaju a gde je zalivanomožda bude bolji rod.
 
ja idem redovno s kolegom svake godine već od 2010 (osim 2020, i mislim 2021 nisam išao) preko Srbije koji ide u Mađarsku po dijelove. Ruta je većinom B.Palanka-Bač-Odžaci pa Sombor pa Baja (Mađarska) ili Palanka-Silbaš-B.Topola-Szeged pa Oroshaza..Većinom sredinom 5mj a nekad i između žetve, krajem srpnja. Ove godine smo išli 01.08. za Baju i uvijek mi je fascinantno, posebno zadnjih 10godina a možda i 15 kako u području Bač-Silbaš 95% je kukuruz i soja.Skoro pa ne možeš pronaći strnjak tj ozime usjeve, i pokoji suncokret. U neke sam i ušao jer kolega ima zdravstvenih problema pa ne može dugo sjedit u kamionu, nekad moram stati i svakih 15min da može prošetati i po meni tamo stanje je sasvim zadovoljavajuće, soje obećavaju dosta. Čak 2-3x više nego recimo kod nas u ataru, jer evo proklestvo perioda s jako malo ili ništa kiše između 15.07-01.09 se vjerojatno kod nas nastavlja i ove godine. Jedino što sam primjetio, dosta korova i dosta bolesti u kukuruzu (plamenac) i u soji grinje i pauci i to dosta i tu će se izgubit značajan potencijal prinosa. Al nikakvo čudo kad koliko vidim tamo dosta polja s monokulturom i uskim plodoredom. Kod nas je tako prije bilo sa sojom do 2015, u sezoni minimalno 2x3 prskanja uvratina insekticidom a pola njiva vecinom i čitave njive u dijelu atara gdje je bilo više soje, al otkako je soja počela izumirati kod nas, od 2018 sije se 10% koliko se nekad sijalo (i to zato samo što se mora sijati), ja od 2015 nisam više nijednom koristio insekticid u soji

P.s Ako želite vidjeti šta je ekstremna suša provozajte se od Oroshaze do Baje u Mađarskoj, ono što je netko ovdje postavio kako valjaju kukuruz, taj izgleda ekstra naspram tih u Mađarskoj...U tom dijelu su nekad skidali redovno kukuruza po 15 t/ha a npr tamo sjeverno od Budimpešte imam dobrog kolegu koji kukuruza ispod 18 t/ha nije imao već godinama, većinom od 18-20 t/ha skida..
Isto tako negdje na pola puta od Oroshaze do Baje, konstantno samo kukuruzi 70% zadnjih godina i zadnjih 4g tamo je debeli pušing.
Zabole mene ona stvar kakav je kukuruz u Oroshaze do Baje. Ja vidim kakav je kod nas. Vidim da je vec dosta povrsina sto totalno ponisteno sto iseckano za silazu.
 
Nazad
Vrh