Vremenske prilike u 2024-oj godini

Kazu neki strucnjaci samo jul i avgus kisa je bitna, otkud sad da treba 12meseci da pada 😂 dosao djavo po svoje, promenila se ploca 😂
 
U raznim tekstovima kojekuda. Samo treba potražiti.
3cf527a6cac77c3411d6c26ef52efabf.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Ovo bas I nije neka studija. Ovo mi lick na neki komentar, al ok.
 
Evo šta kaša AI na pitanje da li snežni pokrivač ostavlja azot u zemljištu nakon otapanja: "

Da, snežne padavine mogu doprineti unosu azota u zemljište nakon što se otope. Ovaj fenomen je poznat kao fiksacija atmosferskog azota. Tokom padavina, naročito snežnih, atmosferski azot (uglavnom u obliku gasova kao što su azotni oksidi - NOx) može se rastvoriti u vodi ili snegu i potom dospeti u tlo. Kada se sneg otopi, ovi rastvoreni azotni spojevi dospevaju u zemljište, gde ih biljke mogu iskoristiti kao hranljive materije.

Količina azota koju sneg unosi u zemljište obično nije velika, ali može imati značaj u područjima sa većim količinama padavina i u dužim zimskim periodima, gde se sneg duže zadržava i postepeno otapa."
 
pa malo sam istrazivao

po zvanicnim podacima drzavnog hidrometeoroloskog zavoda Hrvatske

Gradovi----Varazdin i Krizevci koji su u nekom trouglu u kojem se nalazi i grad Ludbreg(ko zeli neka pogleda na mapi) su toku 6,7 i 8 meseca(jun,jul,avguist) dobili sledece oborine ili padavine kako mi kazemo

Varazdin---83--52--44 litre

Krizevci---80--100--27 litre

@Gogo7441 nisi dobio nista od ovih litara bas ni kap kako kazes?

@iwanho Krapina nesto nize i zapadnije je dobila 100--77--67 litara

@milan971 za Koprivnicu nemam podatak odakle je clan turke ali je udaljena oko 30km od Krizevca a Ludbrega 20km



Oborine ili Gnojivo hmmm,pitanje je sad???
 
@Lule28 tebi je stvarno dosadno.😂
Čitao sam u temi o soji kako se vadite i svađate oko količine kiše, i svi tvrde da su u pitanju mikrolokacije, kako kod jednog susjeda pada, kod drugog ne. Ista priča kao i ovdje. Zašto kod mene ne može biti tako?
Prošli tjedan na primjer mi blaženo beremo kukuruz kasno navečer na selu, dođem kući u Ludbreg, sve mokro, voda stoji u kanalima, strašan pljusak bio. Par kilometara zračne linije. I tako cijelo ljeto. Mogu se ja polomiti objašnjavajući, kako su nas oblaci zaobilazili i kako je tuklo samo lokalno, i onako mi nećeš vjerovati.
Ali čak i da ja lažem, i da je palo 150-200 litara kiše u 100 dana po onakvim vrućinama, stvarno su uvjeren d abi to napravilo ikakvu razliku?
 
@Lule28 tebi je stvarno dosadno.😂
Čitao sam u temi o soji kako se vadite i svađate oko količine kiše, i svi tvrde da su u pitanju mikrolokacije, kako kod jednog susjeda pada, kod drugog ne. Ista priča kao i ovdje. Zašto kod mene ne može biti tako?
Prošli tjedan na primjer mi blaženo beremo kukuruz kasno navečer na selu, dođem kući u Ludbreg, sve mokro, voda stoji u kanalima, strašan pljusak bio. Par kilometara zračne linije. I tako cijelo ljeto. Mogu se ja polomiti objašnjavajući, kako su nas oblaci zaobilazili i kako je tuklo samo lokalno, i onako mi nećeš vjerovati.
Ali čak i da ja lažem, i da je palo 150-200 litara kiše u 100 dana po onakvim vrućinama, stvarno su uvjeren d abi to napravilo ikakvu razliku?
gledam ligu sampiona
pratim kako iran mozda pokrece WW3 jer je poslao na stotine raketa ka Izraelu pre nekih pola sata

Ali čak i da ja lažem, i da je palo 150-200 litara kiše u 100 dana po onakvim vrućinama, stvarno su uvjeren d abi to napravilo ikakvu razliku?

ovo ti je kljucna recenica i ako zaista mislis da to nije pomoglo jer razlika izmedju mozda 20l u 60 dana i 150+ litara u 60 dana pravi ogromnu razliku

pozz
 
rekao sam ja par puta da treba zabraniti riječ 'SUŠA' na forumu...vidim dolazi dosta do zablude i pogrešne predodžbe/miskoncepcije što rezultira loše po našim džepovima :/
ili ak se pišu prinosi naznačiti i količinu padalina....
jer ovako netko tko ne prati redovito dođe, vidi od nekoga ovaj hibrid/sorta dala dobar prinos a nema pojma uopće o količini padalina, temperaturi, danima bez kiše itd i na kraju sljedeće godine .I.
 
2012. je kod nas palo u julu oko 30 l vise nego u olkolini i to je napravilo razliku od nista do 1100 kg/kj soje. Kukuruzu bas i nije puno pomoglo jer se on slabo oplodio pocetkom jula. Dakle 30 l je bilo dovoljno da bude kakav takav rod, a i cena je onda bila dobra.
Dobar raspored padavina je bitniji od ukupne kolicine padavina.
Ova kisa sto sad pada u septembru nije da nije dobrodosla, ali je gotovo nebitna za kukuruz i soju 2025. Bitan je raspored. To mogu da posvedoce svi oni koji iole imaju obraza i priznaju da njihov plug/gruber nista bolje ne radi od nekog drugod i da je najbitniji i gotovo jedini faktor za poljoprivrednu proizvodnju voda s neba. Dobro rasporedjene padavine od 1.maja pa do 1.avgusta daju siguran rod svih kultura, pa cak i ozimih. Koliko puta smo se samo do sad uverili da je kisa u maju napravila odlican rod psenice, a kisa 1.avgusta odlican rod soje.
Zimske padavine znace, ali bez ovih letnjih nema proizvodnje.
 
Ljudi, prestanite već jednom da se takmičite kome je bila veća suša i ko je dobio koliko kiše. Svi znamo da je pored kvalitetnog semena, dobre kondicije njive, prave agrotehnike, skoro pa najvažnije, količina i raspored padavina. E sad, kad smo se 100% složili sa ovim, kreće rasplamsavanje, čiji je veći... Ako je neko imao 10-12t/ha kukuruza, 4-5 t/ha soje... znači da su mu se sve ove kockice složile. Čemu sad dokazivati da je neko imao tako dobar prinos zbog veće količine kiše, a ovaj se opet " ubio" dokazujući da je imao sušu, a rodilo 12 t/ha kukuruza...Budalaština.
Treba prestati sa tim, jer znamo svi kako to ide.
Što se tiče snega i azota, pa ima njega, samo u minornim količinama. Šta onda reći na opšte poznatu činjenicu da soja koristi azot iz vazduha...
Trošite vreme i tastaturu na nešto korisnije.
 
Пада таман толико да се не може напољу радити. И тако од јутрос. А почео да орем баште уназад неколико дана.
 
Nazad
Vrh