Vremenske prilike u 2024-oj godini

Nisam ni ja još krenuo sa skidanjem soje i ne znam da li ću pre oktobra početi.Imam soju koja se zeleni i kojoj će ova kiša dobro doći da napuni mahune.Svakako treba kiše a soja će se uraditi.
 
Jeste kolega sve si u pravu a zar nije ekstrem 40c dva meseca pa zadnjih 7-8 godina nema rezerve vlage ništa samo zavisimo od trenutnih padavina, kako neki mesec bude bez ili malo padavina tako može i neki mesec da ima više i tako se niveliše vlažnost zemljišta.
Ništa ne može da zameni sneg što se tiče rezerve vlage, ako ne krenu zime kao nekada, sve veći problem će da bude.

Sva kiša koja je pala kod nas ove godine u velikoj količini sručila se brzo i napravila više štete nego koristi.
 
Kise realno fali, 200 do, 250 lit jerr na dubini od metar i pol suvo ko barut.... Ova infuzija od 50 do60 lit ako se nakupi (do sad je palo 14 lit) ce biti dobra za pripremu za sjetvu a racunajte da cemo isusit obradom od 15do30 lit ovisi ko sta radi.
Tako da onda opet cekamo novi talas od 50 60 lit ako, ga bude da te pseenice kad krenu nicati koliko toliko napreduju.
A da se odrzi ta vlaga na povrsini od 40 cm treba prvo 150 lit da sidje do sloja od 2 metra gdje neke vlage bas i nema
Ovi sto nisu skinuli slazem se moglo je ovo pricekati 10 dana ali sta da nas ovo mimoidje i da nema ozbiljnih kisa do sredine 11. Mjeseca.... Mislim da treba biti realan.....
 
Posle 2 dana kilavljenja konačno počela lepo da pada.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
U nedelju kod nas kose soju a ti kažeš da mi je pred kućom neću kositi posle par dana kukaš
ma pusti ga

izbrisace ti moderatori poruke kao i meni,fora je sto isto kao i ti tako sam mu ja isto rekao da je u 2 razlicite teme pisao totalno kontradiktorne stvari

da ponovim bio sam u nedelju u somboru i video bar 4-5 kombajna,sto na njivama sto na putu ka njivi ili sa njive
 
@sale ratar
Opustemo, jer pre svega zaleteo si se a nije bas tako. Pre svega nije istina da sam sve kasno posejao, setvu soje sam zapoceo 26 Aprila a to nikako nije kasno, a zavrsio 13 Maja sto je relativno nesto kasnije!
Druga stvar treba imati na naumu da je kod nas bilo kise i kise sve do 22 Jula i da te soje posejane pocetkom Aprila su krenule da se kose dok ove druge nisu. Nije koseno u ataru i okolini ni 5% soje.
Drugo je na drugim mestima gde je sasvim manje kise bilo i soja sazrela mnogo brze.
Nikakva kocka nije bila a ni izgubljeno sve jos nije tako da pusti i pricu o tome ko koliko je iskusan.
@cicimoric
Zato sam i rekao da kod se jos nije skinulo ni 5% a sto se tice 2014 i svih drugih godina kad je soja sazrela sama od sebe u nekim normalnim uslovima bez ekstremnih vrucina, onda je jasno da nece se mahune otvarati takvoj zdravoj soji, dok u ovakvim godinama zna olako posle kisa a potom susenja da puknu mahune ko od sale.
O tome i ne treba da raspravljamo jer i tebi je to jasno, bar tebe znam i znam da radis i radio skoro pa najvise soje od celokupne povrsine koje radis a to je mnogo, toliko toga da taj pojam mnogo, je za vecinu forumasa dalek!
Ako 26 april nije kasna setva šta je onda setva 5-og aprila a da nepričamo o 13-om maju, to što kod vas nekad zakače kiše iz Rumunije u avgustu (koje dobar deo Vojvodine nema) se zove kocka, mi da smo dobili kiše u julu kao vi mi bi sad nakrivili kapu, zadnja kiša kod nas bila 1 jula, večito nešto kukaš a imaćeš soje bolje nego iko, ali no.
 
Zato sam i rekao da kod se jos nije skinulo ni 5% a sto se tice 2014 i svih drugih godina kad je soja sazrela sama od sebe u nekim normalnim uslovima bez ekstremnih vrucina, onda je jasno da nece se mahune otvarati takvoj zdravoj soji, dok u ovakvim godinama zna olako posle kisa a potom susenja da puknu mahune ko od sale.
Naravno da ce se otvarati nezdrave soje ali nerviramo se ili ne nista ne mozemo protiv vremenskih prilika.

Nece biti ni prvi ni zadnji put da se zuti od ispadnute soje.
 
U nedelju kod nas kose soju a ti kažeš da mi je pred kućom neću kositi posle par dana kukaš
Eto ponavljam ti opet da je ne bi kosio Nedeljom!
Ako 26 april nije kasna setva šta je onda setva 5-og aprila a da nepričamo o 13-om maju, to što kod vas nekad zakače kiše iz Rumunije u avgustu (koje dobar deo Vojvodine nema) se zove kocka, mi da smo dobili kiše u julu kao vi mi bi sad nakrivili kapu, zadnja kiša kod nas bila 1 jula, večito nešto kukaš a imaćeš soje bolje nego iko, ali no.
Nemam reci, osim da kazem da lupetas!
 
Rasa91 jel ovo po onoj nasoj narodnoj "daj Boze da komsiji crkne krava pa da dolazi kod mene po mleko"?
Ja nisam jos uradio kukuruz i ne nerviram se. Bice dana i sve ce se zavraiti. Zdravlja je potrebno najvise. Svaka cast onima koji su sve zavrsili. A verujem da ce i ostali. Nije bilo nikada da se usev nije skinuo s njive.
Uzivaj Rasa91 u padanju ove lepe kise. I sve najbolje ti zelim.
 
@Peet - dobar si ali znalo se 10 dana pre da ce velika promena vremena . Naravno niko od nas u to nije verovao jer lazu za kisu celog leta . Mozda si trebao na neko crveno da zapnes ali ispostovao si onog gore a on ti tako vraca sada 🤪
Kod mene 15+ litara za sada a neke prognoze kazu da ce u naredna dva dana Banat najvise dobiti .
 
Nazad
Vrh