Vremenske prilike u 2024-oj godini

Niko ne kaze da kisa nije potrebna, ali ne u ovom trenutku, vi kao da ne citate ali pisete i dalje isto.
Evo Brale tvrdi da onakva bolesna soja koja je isprzena prezivece do Novembra.
Ja sam siguran da nije u toku sa time jer da jeste onda bi znao da to nije tako.
Sve te mahune koje su na sprzenim biljkama pucace i bice zuto od zrna po zemlji!
Ali sta je tu je, nije ovo do mene ili do nekog drugog. Da je do mene zvao bi je..og Borisa negde 5 Avgusta da zalije soju koja bi dala u proseku vise od 2 t/kj.
 
pada neka sitna od nekih 9h

videcemo koliko ce biti do kraja

recimo evo ovo je idealno vreme za pravljenje ajvara,ne kuvas se pored sporeta taman zahladilo da mozes komotno da mesas da a da ne prokuvas

ove godine sve je doslo ranije bar mesec dana,sto se tice kukuruza ko nije skinuo imace roda sigurno posto mu ocigledno nije bio rod za skidanje tj mala i manja vlaga da se to moze a sto se tice soje ko je nije skinuo,kasna setva i pre svega los odabir sorte
 
Palo 22litre juče i danas,i za septembar ukupno 50litara,što je prosek za celi mesec.A sutra i prekosutra pasti će još 20-30litara.Nije loše,posle onakve suše od 10nedelja bez kiše i temperaturama stalno preko 30c ,nemože se zemlja natopit brzo i duboko bez neke ekstremne količine padavina.Netreba imat nerealna očekivanja.Kako neki pišu da treba 300litara,a prosek za septembar je oko 50litara.Da padavine pređu 100litara u tako kratkom periodu to je već vremenski ekstrem,kakav se vrlo retko događa u septembru.Natapanje zemlje u dublje slojeve najbolje se odvija zimi,jer nema sušenja,puno bolje upija,tako da ima vremena.Najvažnije da se dobro navlaži prvih 30-40cm da se može orat,a za to će verujem biti dovoljno mokro.
 
Jeste kolega sve si u pravu a zar nije ekstrem 40c dva meseca pa zadnjih 7-8 godina nema rezerve vlage ništa samo zavisimo od trenutnih padavina, kako neki mesec bude bez ili malo padavina tako može i neki mesec da ima više i tako se niveliše vlažnost zemljišta.
 
Niko ne kaze da kisa nije potrebna, ali ne u ovom trenutku, vi kao da ne citate ali pisete i dalje isto.
Evo Brale tvrdi da onakva bolesna soja koja je isprzena prezivece do Novembra.
Ja sam siguran da nije u toku sa time jer da jeste onda bi znao da to nije tako.
Sve te mahune koje su na sprzenim biljkama pucace i bice zuto od zrna po zemlji!
Ali sta je tu je, nije ovo do mene ili do nekog drugog. Da je do mene zvao bi je..og Borisa negde 5 Avgusta da zalije soju koja bi dala u proseku vise od 2 t/kj.
Ma razumemo mi tebe kolega ali ti si hteo kasno da seješ nadajući se avgustovskim padavina ali si promašio (kao i svi što smo se nadali), kockao si se i izgubio, moš kukati do mile volje, kiše treba pa treba e sad što tebi i nekima ne godi to je nešto drugo. Šta misliš da je naišla oluja i led i sve to nabila u zemlju, šta bi onda bilo, od goreg uvek ima gore, pokupićeš ti to sve, neće se soja ove godine tek tako otvarati ako si iskusan sojar a sebe smatraš bar po pisanju ali no.
 
Svi vi kome je toliko potrebna ova kisa u ovom trenutku pozeljno bi bilo da napisete jos koliko soje ili kukuruza vam je preostalo u ataru!
Lako je soliti pamet vi nekolicina, kad skoro ili u potpunosti ste pokupili sve iz atara dok nekima je preostalo jos 60-70% za skidanje od celokupne obrade zemljista!
Tako da izjasnite se zasto vam godi ovakvo sranje!
Izjasnio sam se da je potrebna i kisa ali ne u ovakvoj meri, toliko dana i sa takvom temperaturom kakva je sada.
Svakako da je razumljivo da svako gleda sebe i iz svoje tacke gledista!
Soju nismo ni zakosili. Jel ti je to dovoljno? Pogledaj malo širu sliku stanja svega, a ne samo soje kod tebe.

Sent from my SM-A536B using Tapatalk
 
Svi vi kome je toliko potrebna ova kisa u ovom trenutku pozeljno bi bilo da napisete jos koliko soje ili kukuruza vam je preostalo u ataru!
Lako je soliti pamet vi nekolicina, kad skoro ili u potpunosti ste pokupili sve iz atara dok nekima je preostalo jos 60-70% za skidanje od celokupne obrade zemljista!
Tako da izjasnite se zasto vam godi ovakvo sranje!
Izjasnio sam se da je potrebna i kisa ali ne u ovakvoj meri, toliko dana i sa takvom temperaturom kakva je sada.
Svakako da je razumljivo da svako gleda sebe i iz svoje tacke gledista!
Ja sam skinuo sve 100% iz atara, i kod nas u selu je ostalo mozda 5% kukuruza da se skida mozda ni toliko. Tako da je kisa veoma dobrodosla i sve je cekamo.
 
Ala smo mi ljudi čudni. Uvek nađemo razlog za prepucavanje i neku svađu i to u svakoj mogućoj situaciji. Kad nema kiše, svađamo se koliko kome fali, kad ima, kome treba a kome ne i tako svih 365 dana u godini. Još nije prošao dan a da nije bilo nekog prepucavanja i dokazivanja...
Što bi rekla moja pokojna baba: Džaba vas bilo, samo se nešto inatite!
 
@sale ratar
Opustemo, jer pre svega zaleteo si se a nije bas tako. Pre svega nije istina da sam sve kasno posejao, setvu soje sam zapoceo 26 Aprila a to nikako nije kasno, a zavrsio 13 Maja sto je relativno nesto kasnije!
Druga stvar treba imati na naumu da je kod nas bilo kise i kise sve do 22 Jula i da te soje posejane pocetkom Aprila su krenule da se kose dok ove druge nisu. Nije koseno u ataru i okolini ni 5% soje.
Drugo je na drugim mestima gde je sasvim manje kise bilo i soja sazrela mnogo brze.
Nikakva kocka nije bila a ni izgubljeno sve jos nije tako da pusti i pricu o tome ko koliko je iskusan.
@cicimoric
Zato sam i rekao da kod se jos nije skinulo ni 5% a sto se tice 2014 i svih drugih godina kad je soja sazrela sama od sebe u nekim normalnim uslovima bez ekstremnih vrucina, onda je jasno da nece se mahune otvarati takvoj zdravoj soji, dok u ovakvim godinama zna olako posle kisa a potom susenja da puknu mahune ko od sale.
O tome i ne treba da raspravljamo jer i tebi je to jasno, bar tebe znam i znam da radis i radio skoro pa najvise soje od celokupne povrsine koje radis a to je mnogo, toliko toga da taj pojam mnogo, je za vecinu forumasa dalek!
 
Ja sam skinuo sve 100% iz atara, i kod nas u selu je ostalo mozda 5% kukuruza da se skida mozda ni toliko. Tako da je kisa veoma dobrodosla i sve je cekamo.
Jasno i glasno👍 Svaki normalan razum je slican u ovakvoj situaciji! Niko nije budala a da kise posle takve suse ne prizeljkuje.
Razlika samo je u tome sto sam je rekao da je trenutno za mene nepotrebna i da je mogla sacekati jos 10-15 dana, ali jbg!
Stvar je u tome sto se izvrce prica iz konteksta ne samo sada nego skoro uvek i u svim temama. Ali, no, kazu neki!
 
Nazad
Vrh