Vremenske prilike u 2024-oj godini

Prosto da ne mogu da verujem koliko smo baksuzi zadnjih mesec- mesec i po dana vidim po ovim grupama na fejsbuku i instagramu ispadala se dobra kisa u okolini Valjeva, Ljiga, Lazarevca, Kragujevca, Trstenika juznije kod Predejana zaustavila voda autoput i tunel, severnije od Smedereva vec nisam pratio. A kod nas NISTA. A sto je najzanimljivije vecina tih regiona vec par godina odlicno prolazi sa padavinama u letnjim mesecima, sta li je tu u pitanju pa prati uvek slicnu putanju stvarno mi nije jasno. Mislim ne zameram nista ljudima daleko od toga ali prosto mi je neverovatno.
 
Poslednja izmena:
I ja pratim par godina u nazad ovaj nas region sumadije i pomoravlja. Generalno najbolji raspored padavina ima deo kao Bg-u onda ka GM Cacku Uzice i taj tamo kraj zapadne Srbije ovamo kod mene uvek oblaci kace coskom i retko kad tada padne kisa.Ali kada naidje centar masiva onda mu jebe kevu. Vi dole Cuprija/Jagodina/Paracin ste dobijali kise vise nego ja pre ovog pakla posto imam prijatelje dole pa mi stalno javljaju. Ove godine je kolicina kise slicna kod vas i kod nas ali je samo kod vas bio raspored padavina mnogo gori.
 
Pa to i bude problem taj raspored u neku ruku godisnji prosek padavina ce biti slican kao tamo gde ce padati rekordi dok su kod nas na losijim zemljistima vec zavrsili usevi. Kod nas ovde se lepo uvek ispada od kraja aprila do mozda pola juna. E onda kad je najvaznije corak. Mislim bude izuzetaka naravno kad nas pogodi lepo i u julu ali je mnogo redje. Taj jul mi je i ovako generalno nevezano za poljoprivredu baksuzan u pm to mi je vecito najgori mesec u godini. 2022 smo imali slican scenario ovome, jaka temp i mizerna kolicina padavina od koliko se secam kraja juna do pocetka avgusta. Posle kad je sve zavrsilo svoje imali smo zadnje dve dekade avgusta potop. Zahvaljujuci cenama smo prosli na kraju ekstra ali prinosi mrsavi. Ove godine i da budu slicni prinosi cena je vise od duplo losija, bas planiram kasnije da obidjem par njiva da vidim situaciju posto je vec jasno da nece biti padavina bar jos desetak dana.
 
Pa to i bude problem taj raspored u neku ruku godisnji prosek padavina ce biti slican kao tamo gde ce padati rekordi dok su kod nas na losijim zemljistima vec zavrsili usevi. Kod nas ovde se lepo uvek ispada od kraja aprila do mozda pola juna. E onda kad je najvaznije corak. Mislim bude izuzetaka naravno kad nas pogodi lepo i u julu ali je mnogo redje. Taj jul mi je i ovako generalno nevezano za poljoprivredu baksuzan u pm to mi je vecito najgori mesec u godini. 2022 smo imali slican scenario ovome, jaka temp i mizerna kolicina padavina od koliko se secam kraja juna do pocetka avgusta. Posle kad je sve zavrsilo svoje imali smo zadnje dve dekade avgusta potop. Zahvaljujuci cenama smo prosli na kraju ekstra ali prinosi mrsavi. Ove godine i da budu slicni prinosi cena je vise od duplo losija, bas planiram kasnije da obidjem par njiva da vidim situaciju posto je vec jasno da nece biti padavina bar jos desetak dana.
Pa da ista situacija je bila i ovde 2022 kao i kod tebe. Dok sam prosle godine najebao gore nego u susnim godinama,sve je zivo plivalo i iztrulilo.
 
Kod mene oko 12-13 h bio kao neki pljusčić. Ali sve je to slabo. Kako su danas najvlji ali mislio sam da ce biti opet onih dobrih oko 30 l. Ja mislim da je ovo to to sto se tice padavina. Verovatno do pred kraj avgusta. Ali......
 
Sto ce bit sareno ove godine ko nikad . Ne javljaju se kolege iz Semberije kako su prosli u vezi kise . Kolko sam upratio ranije dobro a u zadnje vrijeme isto slabo ?
 
Nazad
Vrh