Vremenske prilike u 2023-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kimi mozes reci da plasim, ili mracim, ili bilo sta, al i zvanicna statistika kaze da smo ubedljivo najsusniji. Na zalost to traje godinam. Nema sanse da dobacimo do 500 l za celu godinu. Tako vec godinama. Kad su i bile one poplave 2014. mi smo jedva dpsegli 700 l.
Sa ovakvim deficitom vec duzi niz godina sve je teze i tese ostati u nekoj realnoj prici. Soja i kukuruz puno zavise od ovih letnjih padavina i tu nema sta da se doda i oduzme.
Glavni krivac je Dunav i to je toliko ocigledno, a pogotovo kad se redovno prati radar.
 
Svako bi pozeleo da je u tako susnom regionu ge se u jesen sve skida u "top topova"

Inace ova dva predhodna dana 60l, upila zemlja sve, sutra moze u atar komotno. Ove godine je kisa dosta toga sjebala i dalje to radi.
 
Kimi mozes reci da plasim, ili mracim, ili bilo sta, al i zvanicna statistika kaze da smo ubedljivo najsusniji. Na zalost to traje godinam. Nema sanse da dobacimo do 500 l za celu godinu. Tako vec godinama. Kad su i bile one poplave 2014. mi smo jedva dpsegli 700 l.
Sa ovakvim deficitom vec duzi niz godina sve je teze i tese ostati u nekoj realnoj prici. Soja i kukuruz puno zavise od ovih letnjih padavina i tu nema sta da se doda i oduzme.
Glavni krivac je Dunav i to je toliko ocigledno, a pogotovo kad se redovno prati radar.
Da li bi se menjao samnom ili sa nekima sa foruma ? Mislim na zemlju. I ozbiljan sam. Ako ne valja kod tebe hajde da se menjamo.
 
Ulazite u potpuno glupu tematiku

Dzabe prva i druga klasa zemlje ako padavina nema,neznam sta tu nije jasno

Mi smo gore smatrani za izuzetno plodnu zemlju sto i jesmo,medjutim nas siju sa prinosima mnogi sa ihahaj losijom zemljom jer kod nas nema kise...da ne pricam o nekoliko vec godina u proseku da kukuruza i suncokreta gotovo da i nema da se skida,pa kada bi se uzeo prosek od 2010 naprimer bili uzas boziji
 
@paorpaor
Ljudi koji su stvarno u problemu bili zbog suse koja je trajala po 2 meseca i skoro bez kapi kise, slike su govorile sve, nisu mogli ranije ni da spomenu susu jer navodno tretirani su za kukavice s tvoje strane, jer kukaju sto nema kise!
Tako je bilo do pre 2-3 godine kad si poceo na sva vrata da kukas a da pri tom u jesen se hvalis sa prinosima soje od 1,8t/kj dok smo neki imali jedva 1 t/kj a i dosta manje.
Pa mislim sramno je bilo a sad zelis neko da ti poveruje!
 
Za ovu konkretno promenu, to nema priče, svi modeli su videli epicentar dešavanja u tom pojasu od Stiga, Braničeva pa kroz jug i istok Banata.

Prosto, videlo se po postavci svega da se u toj jugoistočnoj struji sve generiše pred Karpatsko-Balkanski masiv po konvergenciji strujanja. Takvo stanje se održavalo bez promene punih 18h što je i dovelo do takve puzavice ili pruge koja je slepo pratila isto područje.

U onom prošlom naletu, pri istoj postavci maltene modeli su to bili pomerili zapadnije što mi je bilo čudno i na kraju se nije ni ostvarilo, jer prosto se zna da gore spomenutoj oblasti ovakva situacija odgovara. Najekstremniji primer je bio 2014. u Vršcu i Beloj Crkvi, sa onom prugom crvenih odraza u trajanju od 10-12h konstantno.

E sad, ove količine kao npr. u Banatskom Karlovcu i Vršcu u zbiru jesu debelo nadmašile očekivanja, to nema šta. To je apsolutno tačno jer niko nije davao preko 25-30l u zbiru.

Elem, pošto većina besplatnih aplikacija koristi GFS za ulazne podatke, da napomenem da nešto nije u redu sa njim. Stvar je samog programiranja. Crta mnogo manje padavina ili ih ne ucrta uopšte, a preteruje sa maksimalnim temperaturama što se lepo vidi na ovom grafu u poređenju sa ostalim modelima (GFS je zeleni);
t.png
Pozdrav Kimi,

Molim te za malo razjašnjenje tvog posta. Kada si napisao ''Elem, pošto većina besplatnih aplikacija koristi GFS za ulazne podatke, da napomenem da nešto nije u redu sa njim'', da li si mislio da nešto nije u redu sa GFS ili tim aplikacijama koje preuzimaju podatke sa GFS?
Dalje ovo što si isto napisao ''Stvar je samog programiranja. Crta mnogo manje padavina ili ih ne ucrta uopšte, a preteruje sa maksimalnim temperaturama što se lepo vidi na ovom grafu u poređenju sa ostalim modelima (GFS je zeleni);''
Hteo bih da znam na koje se programiranje to odnosi i čega progaramiranje? Crta mnogo manje padavina ili ih ne ucrta uopšte, a preteruje sa maksimalnim temperaturama... .....

Zaključak, evo ja se osećam ko guska u magli... ili nam modeli serviraju netačne/neproverene prognoze, (nama ili tim aplikacijama) ili te aplikacije koje koriste GFS za ulazne podatke, ne umeju ili ne znaju ili neće da ih koristi na pravi način, ili nama serviraju podatke kako se njima svidi u datom momentu i da ih proslede krajnim korisnicima na pravi način.

Ako je ovako kako sam pitao, onda bolje da gledamo samo u nebo.
 
Ponuda ostaje otvorena za stalno. Tako kada budeš hteo da ,,kukaš" setise da postoje ljudi koji bi se u svakom trenutku menjali sa tobom. Tvrdim da u višegodišnjem priseku tvoj kraj prolazi najbolje u Vojvodini što se tiče padavina.
Ja sam Vas smatrao za ozbiljnog coveka.
Ovo sto Vi pricate je zaista neozbiljno.
 
Kimi mozes reci da plasim, ili mracim, ili bilo sta, al i zvanicna statistika kaze da smo ubedljivo najsusniji. Na zalost to traje godinam. Nema sanse da dobacimo do 500 l za celu godinu. Tako vec godinama. Kad su i bile one poplave 2014. mi smo jedva dpsegli 700 l.
Sa ovakvim deficitom vec duzi niz godina sve je teze i tese ostati u nekoj realnoj prici. Soja i kukuruz puno zavise od ovih letnjih padavina i tu nema sta da se doda i oduzme.
Glavni krivac je Dunav i to je toliko ocigledno, a pogotovo kad se redovno prati radar.
Hajd da pitam, u stvari više glasno razmišljam,....
Paore, taj Dunav je ima bar par desetina hiljada godina tu gde jeste, manje više, tamo vamo....

Jel on tolko kriv, ili smo mi krivi, ili se klima menja, ili smo mi nezasiti poterani ovim našim načinima života kako živimo ili šta god, kako god... msm za sušu....
 
@NEBO67 - Kimi ce ti bolje odgovoriti . Sam model GFS baguje a aplikacije i pojedine TV stanice koje koriste njegovu prognozu ( placaju je ) ne grese . Ide se na copy/paste i kako GFS azurira tako se sve menja . Recimo koliko znam happy koristi weather2umbrela a oni uzimaju model GFS . I tako se prognoza katastrofalno menja iz dana u dan . A garantujem da je weather2umbrela bila broj jedan pre neku godinu ( znaci GFS ) . Bukvalno u sat nisu gresili sa kisom i bila je jako pouzdana . Zahvaljujuci njome jedno vreme sam bio kao Drakce iz serije za selo . Posle kada su krenuli da grese bas puno ucatao sam se 🤣
 
Hajd da pitam, u stvari više glasno razmišljam,....
Paore, taj Dunav je ima bar par desetina hiljada godina tu gde jeste, manje više, tamo vamo....

Jel on tolko kriv, ili smo mi krivi, ili se klima menja, ili smo mi nezasiti poterani ovim našim načinima života kako živimo ili šta god, kako god... msm za sušu....
Sta god da napisem bice da preterujem.
Nemam niti volje niti vremena da trosim na rasprave koje ne vode nigde.
Kako god vi napisete tako je.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh