Vremenske prilike u 2023-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A sta je konkretno problem?
Evo ja Cu da ti pomognem samo ako ikad volje
Posle komasacije krajem ‘70 tih je napravljeno toliko kanala da skoro ni jedne parcele nema da bar najednom kraju nema kanal.
Od tih vecih kanala jedno vreme nisu se ocistili nikada do pre par godina. U zadnjim godinama ciste. Ovi drugi manji su suvi oduvek iako su vezani sa onim vecim.
Ne samo da su suvi, vec i preorani i zatrpani od strane nekih nezasitih ratara. U ostalim je prerastao korov i s vremena na vreme kad nailazi neka vatra ih ocisti.
Pocetkom ‘80 tih kad je bilo mnogo vise kisa podigli su branu na DTD i napunili kanale kako ne bi doslo do poplava odnosno kako ne bi DTD poplavio svu okolinu, iako u par navrata u tim godinama je bilo gusto! Od tada vise nikad nisu pustali vodu iz DTD.

E, sad opet da sirim sta je najveci problem i zasto je nemoguce, mada si vec donekle razumeo zasto.
Konkretno ja radim na oko 80 i kusur mesta odnosno parcela od ukupnog sto obradjujem. Manje od pola su moje parcele ostalo je arenda.
Najvece parcele su mi od 10 kj, jedna, pa od 8 kj jedna, ostalo nesto od 5 pa sve manje.
Ove vece su pod arendom a kanali su suvi ko barut.
Pa sad kazi mi kako da navodnjavam? Mislis da je resenje da busim bunar i da ulozim brdo para pojedinacno na svakoj parceli? A za ovo pod arendom ne pada mi na pamet! I na kakav nacin fizicki na toliko mesta da navodnjavas.
Samo nemoj mi reci da od 200 kj je dovoljno navodnjavati par kj samo da bi preziveo i napravio neku sredinu izmedju navodnjavanih i ovih drugih jer i za to je neverovatno ulaganje a krajnji rezultat pod znakom pitanja.
Mozda ja nisam pametam ili nemam novca da se igram takve igre, ili sam lenj, kao sto si napisao i ranije ali pitam se zar svi iz sela koji rade ratarstvo su takvi ili su u istoj situaciji kao i ja?!
 
Извините, али плаћате одводњавање. Вероватно нисте једини који би имао користи од тих канала кад би се то потерало. Лично сам заливао са томос пумпом ни сам не знам колико сати и то сам имао два здрава црева и три крљена. Исто је било запуштених канала и "сувих". Вода је била испод земље. Нашли би где се указује на површини и копање у дубину и ширину колико може. Где је било мало воде у каналима, направили би од сувих багремова и најлона уставе да дигнемо ниво. Укопа се у обалу и дигне до један метар, не треба више. Накупи се воде за дан два заливања. И то све без механизације тамо негде после 2000-тих. Била борба али нико није питао а ни правио проблем.
 
Posle komasacije krajem ‘70 tih je napravljeno toliko kanala da skoro ni jedne parcele nema da bar najednom kraju nema kanal.
Od tih vecih kanala jedno vreme nisu se ocistili nikada do pre par godina. U zadnjim godinama ciste. Ovi drugi manji su suvi oduvek iako su vezani sa onim vecim.
Ne samo da su suvi, vec i preorani i zatrpani od strane nekih nezasitih ratara. U ostalim je prerastao korov i s vremena na vreme kad nailazi neka vatra ih ocisti.
Pocetkom ‘80 tih kad je bilo mnogo vise kisa podigli su branu na DTD i napunili kanale kako ne bi doslo do poplava odnosno kako ne bi DTD poplavio svu okolinu, iako u par navrata u tim godinama je bilo gusto! Od tada vise nikad nisu pustali vodu iz DTD.

E, sad opet da sirim sta je najveci problem i zasto je nemoguce, mada si vec donekle razumeo zasto.
Konkretno ja radim na oko 80 i kusur mesta odnosno parcela od ukupnog sto obradjujem. Manje od pola su moje parcele ostalo je arenda.
Najvece parcele su mi od 10 kj, jedna, pa od 8 kj jedna, ostalo nesto od 5 pa sve manje.
Ove vece su pod arendom a kanali su suvi ko barut.
Pa sad kazi mi kako da navodnjavam? Mislis da je resenje da busim bunar i da ulozim brdo para pojedinacno na svakoj parceli? A za ovo pod arendom ne pada mi na pamet! I na kakav nacin fizicki na toliko mesta da navodnjavas.
Samo nemoj mi reci da od 200 kj je dovoljno navodnjavati par kj samo da bi preziveo i napravio neku sredinu izmedju navodnjavanih i ovih drugih jer i za to je neverovatno ulaganje a krajnji rezultat pod znakom pitanja.
Mozda ja nisam pametam ili nemam novca da se igram takve igre, ili sam lenj, kao sto si napisao i ranije ali pitam se zar svi iz sela koji rade ratarstvo su takvi ili su u istoj situaciji kao i ja?!
Peet
Ko hoće nadje nacin ko nece nadje razlog.
Ako cekas da ti neko dovede vodu neces docekati.
Na svakoj svojoj parceli izbusi bunar i stavi podzemne laterale.
Ostalo sto radis u zakup otkazi ostavi samo tamo gde moze dugoročni zakup.
Onda mi se javi za godinu dana da mi kazes kakav je finansijski efekat.
Pozdrav
 
Postoji mogucnost za busenje bunara ali to malo drugacije funkcionise na nasem terenu. Ono sto vi nazivate bunarom je obicna rupa izbusena na par metara ili 20-30 i tu se skuplja voda i odatle zalivate. E toga kod nas nema. Voda na 100+m i kad se izbusi na tu dubinu sama izlazi iz zemlje ali to kooooosta. Drugar je pre korone busio bunar fi 200 i kostalo ga 20k eur.

Da li se to isplati za male parcele?
 
Postoji mogucnost za busenje bunara ali to malo drugacije funkcionise na nasem terenu. Ono sto vi nazivate bunarom je obicna rupa izbusena na par metara ili 20-30 i tu se skuplja voda i odatle zalivate. E toga kod nas nema. Voda na 100+m i kad se izbusi na tu dubinu sama izlazi iz zemlje ali to kooooosta. Drugar je pre korone busio bunar fi 200 i kostalo ga 20k eur.

Da li se to isplati za male parcele?
Jel probao neko od vas?
Ako nije onda imam coveka koji ce to da vam uradi profesionalno i jeftinije od tih 20k.
I sa ovom pričom smo zavrsili.
Ja izuzetno slusam druge i njihova iskustva ali niste ni probali a znate bolje....
Nista kap vode zalili a znate da ne moze.
Zalivaju I od pustinja prave oaze a vi tu nemate uslove dok vam ispod nogu more vode .
Skupo je 20 k evra a za makar kakvu masinu dajemo na stotine.
Meni ipak to nije jasno.
Pozdrav drugari
 
Mene zanima u vezi onog leda i oblaka sto je pregazio Sloveniju Hrvacku i pola Vojvodine, znalo da je formiran i kuda ce proci tacna putanja moglo se pripremiti stotine raketa bukvalno sve prebaciti na tu putanju da se dejstvuje maksimalno moguce i da se umanji steta dal je to ne briga ne marnost ja ne znam sta se ovo desava.
Sto se tice suse moracemo se prilagoditi pogledajte jututube poljoprivreda u susnim područjima australije mediterana itd ozima psenica repica Suncukret mozda sirak za zrno, kukuruz soja samo ko moze da zaliva, Rusija Ukrajina sibir ce u budućnosti biti kukuruzni i soja pojas
 
Ja msm da su ti 'suvi' kanali nas veliki problem... ne sme biti suvih kanala zbog poremecaja podzemnih voda koje su po meni najbitnije!
 
Da li stvarno mislite da ima dovoljno vode za celokupnu površinu Vojvodine da zalivamo i da li bi bilo posledica po nas da ostanemo i bez vode za piće.?Prošle godine su kod B.Topole osušili jezero i Krivaju i sad spajaju istu sa kanalom DTD a DTD je spojen sa Dunavom a Dunav prošle godine moglo pregaziti, mi možemo nešto zalivati ali sve ne može, treba tu malo dobro izračunati koje su poasledice po ostale tojest sve nas, ne postoji nepresušan izvor vode.
 
To je nemoguca misija, kanal primer 5 duz do DTD i 5 duz gde smo komsije znas koja je razlika u terenu, a sto dalje od DTD to dublji kanal treba a i mostovi problem .....itd, kad bi svi navodnjavali koji protok vode bi trebao da bude iz DTD . A na svaku njivu u arendu da busis bunar, sa ovakvim arendama i prinosima i cenama i posle 4-5 god vlasnik ti uzme zamlju.
Ček sad pričaš o stanju kanala nije to tema.Kanali i atar su projektovani da mogu da navodnjavaju ceo atar gde ih ima hteli mi to da priznamo ili ne.E sad gledaj šta je Šarac sve stavio u funkciju sa navodnjavanjem i gledaj šta bi sve bilo da nije ljudima vraćena zemlja od 90 tih pa na ovamo.Ima i projekat u Nikolinačkom koji se naslanja na naš atar koji će uskoro biti stavljen u funkciju i to sa sve kanalima iz Titine Jugoslavije.
A što se tiče bunara to si u pravu za zemlju u zakupu,na vlasništvu je već druga priča.Naš teren je podoban za zalivanje manjih površina zbog specifičnog terena ali to koristi koliko znam moj kompija i ja na voćnjaku i niko drugi u selu.Mi kakav imamo teten trebali bi biti povrtarski raj ako ne u plastenicima zbog vetra onda na otvorenom sigurno.
 
Језера су исушена због претераног заливања и неодржавања истих. Из сваког би се дало извући стотине хиљада кубика муља. Овде је једна од притока криваје и сећам се као мали био је дубок канал у средини. Са повећањем муља смањује се запремина, и онда неко мудар се сети да подигне ниво на преливима. То изазове поплаве. А са друге стране се дигну подземне воде и угрожава саму брану.
9a77df5094a02990630d9f6e03a7a6ce.jpg
 
Peet
Ko hoće nadje nacin ko nece nadje razlog.
Ako cekas da ti neko dovede vodu neces docekati.
Na svakoj svojoj parceli izbusi bunar i stavi podzemne laterale.
Ostalo sto radis u zakup otkazi ostavi samo tamo gde moze dugoročni zakup.
Onda mi se javi za godinu dana da mi kazes kakav je finansijski efekat.
Pozdrav
Radis povrce pokupovao si sisteme zahvaljujuci istom.Da si ostao samo u ratarenju znas kada bi sve to pokupovao i izbusio bunare.
 
Slobo ne mozez da svrstavas isto nas obicne ratare i one koje od pustinje sto ti kazes naprave oaze!
Zasto tako olako menjate teze i prelazite u gluposti meni nije jasno. Drzi se price o navodnjavanju u ratarstvu.
Napisao sam kakvi su uslovi, odnosno nikakvi, nemoguci, za navodnjavanje sa vodom iz kanala. Znaci jedini uslov je kopanje bunara i navodnjavati na par mesta neke parcele od par kj.
I opet pitanje sta time dobijem kad treba da ulozim par desetina hiljada evra a navodnjavam 10-15 kj ratarenja?!
Drugo je povrtarstvo, ulog i profit u tom poslu i ne zelim da pricam o tome.
Ratarstvo je u pitanju!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh