Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Na putu izmedju Debeljače i Kovačice na termometru automobila izmereno -12 celzijusa, uz maglu, koja daje vidljivost na manje od 100 metara.
 
U hronici svog sela koju sam našao bio pisalo je da je jednog jutra na improvizovanom termometru deda Milovan zabeležio vrednost od -35 stepeni na balkonu. Naravno, to je malo preterano jer em je to prosti temometar bio em nije bio u pravilnom zaklonu i pravilnoj visini, ali svakako nije mogao da pogreši za preko 2-3 stepena. Uostalom Smederevska Palanka je beležila -34,1°C...pa u pogledu toga minimumi od -10 ili -15 i nisu nešto baš vau.

Kroz maglu, Zrenjanin je u istoriji merenja imao 4-5 puta tako oko -30 stepeni, kao i Vršac.
 
Bilo je i kod nas ne tako davno - 28, sreca kratkotrajno. Redovna je bila pojava - 15. Realno te temperature su neophodne da pobiju mnostvo insekata, npr smrdibuba.
 
Inace na terasi termostat pokazivao u pola osam minus 5.
Obicno u polju bude dosta hladnije.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
I ovamo južnije konačno sledi jaka snegovita mrazuljina:

271427677-1598418693824998-2331511830181520316-n.jpg
 
U hronici svog sela koju sam našao bio pisalo je da je jednog jutra na improvizovanom termometru deda Milovan zabeležio vrednost od -35 stepeni na balkonu. Naravno, to je malo preterano jer em je to prosti temometar bio em nije bio u pravilnom zaklonu i pravilnoj visini, ali svakako nije mogao da pogreši za preko 2-3 stepena. Uostalom Smederevska Palanka je beležila -34,1°C...pa u pogledu toga minimumi od -10 ili -15 i nisu nešto baš vau.

Kroz maglu, Zrenjanin je u istoriji merenja imao 4-5 puta tako oko -30 stepeni, kao i Vršac.
Koje godine ja Zrenjanin imao te minuse. Verovatno je i Kikinda bila blizu?
 
Zrenjanin 24.1.1963. Tmin -30,6°C.

Kikina 23.1.1963. Tmin -29,8°C, 24.1.1969. Tmin -29,9°C.

Najhladnija ikada minimalna T je ako se ja sećam zabeležena na jednoj bivšoj klimatološkoj stanici u okolini Negotina na istoku Srbije i iznosila je -36,1°C.

Najniža ikada- Karajukića Bunari kod Sjenice zvanično -39,5°C. Čitav taj kraj pogranični oko Crne Gore od Peštera tamo ka Pljevljima ima tih mikrolokacija koja su brutalna mrazišta, zna to dobro naš član iz tih krajeva. Skoro je stavljena stanica na jednu od njih (Kosanica baš blizu Pljevlja).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh