Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bas tako. Pre su Karpati pravili vecu "presiju" (t.j. na veci deo), pa su kise bile ceste - bar mislim na te krajeve koje vise poznajem. Sad iste te kise ponekad se ne "dobace" ni do granice (mada ni njima nije sve jedno, setite se, da je u tom delu Banata - "rumunska strana" - ako se dobro secam prosle ili pretprosle godine bile istanjirane psenice...).
Nama kisa od Rumunije nije dosla vec jedno dobre dve do tri godine, a pre je znala rumunka da zalije samo tako i bile ceste. Definitivno se nesto debelo menja oko klime, atmosfere i padavina na ovim prostorima....
 
Doslovno tako. Pre 2-3 god. se to sve pocelo da se promeni... Sad je bio slucaj da je ta "druga strana" dobila kisu, ali inace ni tamo nije bajno... Prvo "stradasmo" mi, pa se to "siri", pa sutra samo brda kisnu...
 
2012 i 2022

otDP2kJ.jpg


BHf2NEJ.jpg
 
Nimalo lepi podaci Cici, da ne kažem neku mnogo goru reč. Stvarno ima džepova po ionako suvoj Vojvodini gde zaista vlada bezmalo ekstremna suša.

Za neverovati je da u jednom mestu u istoj državi za evo malo preko pola godine padne 153mm padavina, a da jedno Brežđe u opštini Mionica u podnožlju planine Povlen dobije 157mm za jednu noć. I onda pusti na TV i u vestima gleda prizore o poplavama, gradu koječemu i pita se, Bože gde ja ovo živim?
Ništa novo nije da planinski razvoji i predeli oko njega kolo vode, ali ovakve razlike...pogledajte samo Kragujevac, on u globalu samo za nijasnu godišnje ima više padavina od npr. Novog Sada ali ove godine razlika je enormna.

A ovo u vezi Rumunke, ne dešava se ništa drugo nego do izostanak sinoptike koja ju je podržavala često, pogotovo u period 2008-2020 za kišnih sezona.
 
Jučer u onom jedinom naletu palo 7 litara....
Bukvalno infuzija, u redovima u kukuruzu suvo, samo oko biljaka malo mokro....
Ali, daj šta daš, iduća prilika, za neku "kišu" , oko narednog Utorka....
 
karta_spi_cir.gif

УСЛОВИ ВЛАЖНОСТИ - МОНИТОРИНГ СУШЕ

на основу стандардизованог индекса падавина (SPI)
 
Nije precizno,tj tacno ,znam sa sigurnoscu da nemamo vise padavina od juznog banata,stoga to crveno bi trebalo da se produzi ka gore ,bar za opstinu Secanj.Uglavnom vidi se koja smo vukojebina na kvadrat,kukuruzi kao kaktusi,soja donje listove odbacuje ,suncokret vizuelno normalan,ali znam da ce itekako da odbaci prinos,a koliko zavisi hoce li pasti nesto u skorije vreme ....
 
Meni stoji za narednih 10 dana max 32 ali uglavnom tu 28-29-30 stepeni i od četvrtka kiša...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Juce popodne palo toliko da za danas zahebe baliranje lucerke.
Al' opet veca korist od stete ,kukuruz je sakupio i ima oko 10cm mokrog oko njega.
 
Crkavanje u Španiji i Francuskoj.

Gledam malopre priloge, najveća reka na severu Italije, reka Po, na izuzetno niskom vodostaju, u srednjem i donjem toku veći deo prostranog korita je maltene skroz presušio. Slično je i sa rekom Ronom u Francuskoj. Rezerve na akumulacijama u Portugalu tek na 15-ak procenata.

Sušno je istočno u delovima Vlaške nizije i Moldavije, kao i u delu Češke i Poljske, i tamo se kuka za prinose.

286748288_5591656100846206_5796240188931917576_n.png
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh