Vremenske prilike u 2021-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U poslednjih 20 godina za Djurdjic nije bilo snega. Za Mratindan jeste.
Nisam nešto preterano mlad,
Ali je činjenica da su stariji uglavnom zapamtili one ekstremno jake zime pa danas pričaju kao da je svaka zima bila takva i da je sneg bio do druge baskije na tarabi...
Uglavnom, za naš region nije normalno da prva dekada novembra bude pod snegom i da se isti čisti lopatom.

2002. ili 2003. je kod mene sneg pao za Srdjevdan, 20.oktobar, toga se sećam. Već sutradan nije bilo ničega... Zabeleo i otišao.
 
Ja slavim svetog aranđela, 21og 11og,i sa svojih 38 godina pamtim da smo se za svečare sankali po ulici, ali i da smo kratkih rukava šutirali loptu po dvorištu..
 
U poslednjih 20 godina za Djurdjic nije bilo snega. Za Mratindan jeste.
Nisam nešto preterano mlad,
Ali je činjenica da su stariji uglavnom zapamtili one ekstremno jake zime pa danas pričaju kao da je svaka zima bila takva i da je sneg bio do druge baskije na tarabi...
Uglavnom, za naš region nije normalno da prva dekada novembra bude pod snegom i da se isti čisti lopatom.

2002. ili 2003. je kod mene sneg pao za Srdjevdan, 20.oktobar, toga se sećam. Već sutradan nije bilo ničega... Zabeleo i otišao.
Jel si siguran da za Djurdjic nije bilo snega poslednjih 20godina?2007 špricer i pečenje izašlo na nos gurajući auto.put od 13km trajao dva sata.Nisam ni ja preterano mator 70-to,ali pamtim dosta Novembara gde se na slave išlo kroz prtinu.Tako da nije baš da nije bilo snega.

Al kao što kaže Dobrodol,2004 ja mislim Badnji dan,prase se peklo u kratkim rukavima i nije bilo prirodnog frižidera.

Recimo 80 i neke u krajem Aprila bio sneg i mraz kao u sred zime.Tad u Šumadiji bili vojni manevri sećam se da vojska dolazila po drva i grejanju rakiju.
 
Од јуче. И тако 30-так километара...
6289bc39a37e897463ecfdf178978567.jpg
 
Pošto je prosečna maksimalna temperatura za ovo doba godine negde između 8 i 10 stepeni, to nam ipak govori da je sneg u novembru više izuzetak nego pravilo.

Bude ga, najčešće koliko da padne i obeli, nekad se zalomi i da dobro zabeli, ali se zato zalome i kratki rukavi, još češće...u proseku mesec ima najviše dana upravo sa maksimumima između 5 i 15 stepeni što kada se sve sredi statistički za nivo meseca taman potpada u spomenuti prosek.

I prognoza za naredni period obećava pregršrt takvih dana sa maksimumima u tom rasponu, bez ikakvih izgleda za ozbiljnu hladnoću sa snegom.
 
Аркадије, није био једини. Возе репу и иду по 10-ак од једном. Требало ми скоро сат времена за 40 километара.
 
Reč-dve o vremenu... ;) Period relativno toplog i suvog perioda završava se u ponedeljak.Do tada dosta sunčanih sati i temp. do 14 stepeni (nedelja),Od ponedeljka popodne nestabilno sa čestom pojavom kiše.Blagi pad temp, (utorak/sreda), ali već od četvrtka max. dnevna ide do 12 stepeni uz povremenu kišu.Prve dane decembra obeležiće pad temp. koja će ići od 0 do 5 stepeni.
 
Tako nešto Dejane. Ta kiša u ponedeljak i utorak, više će biti zastupljena na zapadu, jugozapadu i jugu. Kako se ide ka severu i istoku, biće je sve manje, pa će bliže granicama Mađarske i Rumunije ispariti skroz. U Vojvodini će je u skladu sa svim tim ponajpre biti u Sremu.

I u nastavku će se motati često oblaci, ciklogeneza je zapadnije u Sredozemlju pa će biti padavina posebno na navetrini Dinarida, kod nas dosta manje. Hoće li se iza toga svega dovući neka ozbiljnija studen ostaje da vidimo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh