Vremenske prilike u 2021-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mnogi zaboravljaju šta znače zimske rezerve vlage (bar kod nas a i kod dobrog dela drugih) ali no.
 
Nek se nađe ovako lepa slika jesenjih kontrastnih boja sa GLedića:
254925406-3027864857459085-672912472186410044-n.jpg
 
Ja ako bih mogao da biram jeste da bude red kise pa red sunca cele godine. Ali je dovoljno i 10-20 l kise u takvim redovima. Ne mora da pada 2-3 dana pa da napada 100 i + l. I naravno temp u leto ne vise od 30 C. Ali znam da su ovo samo zelje. A bice kako bude. Samo i ja sam od onih koji msl da nema nikakve veze 2 m snega u dec ili u jan, ako u jun-avg nemamo kise. Dzaba sve to od zime.
 
Imam podrum od 84. Bio je namenjen za kotlarnicu, ali kad je majstor radio grejanje pojavila se voda u podrumu i kotlarnica je napravljena na drugom mestu. Podrum je potom služio uglavnom za prezimljavanje cveća, i retke su bile godine kad se u njemu nije pojavila voda. U poslednje vreme nije bilo vode u podrumu, zapravo sad se ni ne sećam koje je godine poslednji put u njemu bilo vode. Zato i kažem, konstantan je manjak rezervi vode u zemljištu godinama, i zato su dragocene sve ove kiše (doduše kod nas nije bila neka ekstremna količina (43l) al' biće valda još padavina tokom zime).
 
Upravo to. Pohlepa je prevelika. Svi se brinu za prinose i pare. A bez te vode džaba sve. Voda je obnovljiv resurs, ali ako imaš preveliku potrošnju od sporijeg vraćanja u podzemne rezervoare, onda si u problemu. Zato budite zahvalni dok ima kiše. Videli ste leti kada je nema, bunari presuse ili su na minimumu. Živimo na takvom podneblju gde smo manje vise opskrbljeni sa svime, samo ćemo ceniti tek kada izgubimo,kao i sve u životu (npr zdavlje).
 
Niko nije rekao da sad u ovom periodu kisa nista ne vredi i da je beskorisna.
Ja samo hocu da kazem da moze sad da padne 1000 l, ali ako u kljucnom periodu ne padne ode sve. Povrsinski sloj zemlje se za cas prosusi. Sta mislite koliki je koren biljaka, 10 m, pa ce moci da sisaju vlagu.
Bez Djurdjovske, Spasovske, Du'ovske, Ilindanske kise nema roda pa nek kaze ko sta hoce.
Uzgred nama stize novi Popa pa ne znam cemu da se nadamo iduce godine 😊
 
Popravice se stanje sa vodosnabdevanjem u mnogim krajevima Srbije gde je situacija bila pa skoro kaastofalna.Za poljoprivredu konkretno bez neke vece koristi, bice samo mnogo vise blata i kaljuge.
 
Код мене у селу акумулационо језеро не мрда са минимума после ових киша. А дренажни канали су скоро као пре киша. Баш доста фали.
 
Jeste, bilo nekad kad je bio ciklus hladnijih godina, i kad je kao ovde stanovništvo živelo mahom po Goču i okolnim planinama iznad 700-800m pre nego što se spustilo na 200-250m u dolinu.
Za ovu kotlinsku, nizijsku visinu mu je prosek baš na oko pola meseca, ali tek da se javi i eventualno simbolično zabeli.

A kako je novembar mesec u godini koji je možda najviše skrenuo s uobičajenog kompasa....

A vetra, odnosno košave...pa, dobro je dok duva na 10,11,12 stepeni tokom dana. Kad dune sledeće sedmice na bliže nuli e onda je već zaguljeno.
 
Kad vidim sproleća kanale za navodnjavanje i odvodnjavanje pune ili delimično pune onda se za sušu toliko nebrinem pošto znam da će nešto biti a kad čekam odozgo da padne kad treba onda počinje igra živaca, svaka treća najavljena kiša možda bude.Slažem se da treba leti par kiša ali je to velika lutrija.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh