Vremenske prilike u 2021-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod mene je palo dosta kiše. Suncokret treba da se skida, ali kad meni tonu noge po njivi, mogu misliti šta bi bilo sa kombajnom.
 
Ма жива истина - ако се окиши, сунцокрету се неће свидети (а ни нама због њега).

Овде код мене, осим за стварање неких резерви влаге, ова киша ничему не служи, чак ни ретким сојама, за које овде пишу да им ова киша може нешто да значи.
A kako sad ti znas da tim jos zelenim sojama ova kisa ne znaci nista?
Jedino suncokretu kome je trebalo dan dva do skidanja a naisle kise ne ide bas u prilog, a za sve ostalo ne da ne smeta vec dobro dosla, pogotuvo soji koja je kasnije sejana.
 
A kako sad ti znas da tim jos zelenim sojama ova kisa ne znaci nista?
Ономад, док смо селектовали пшеницу, коментаришемо време и ја баш кажем како ове кише које најављују (то што смо имали пар дана уназад) код нас могу да помогну једино за то мало соје која се зелени којегде по атару, а као одговор добијем вишегласно "А не, не... Остала соја без зрна... Нема ништа од ње..."

Одатле знам.
 
Po cemu nema nista od nje ?,nema mahuna a zelena ?.Kod nas koje su zelene te imaju mahune,moja jos pri vrhu nije popunila sve mahune,i sad ima vise nego dovoljno vlage da to zavrsi.
 
Овде код мене је из неког разлога соја егзотична биљка и има је тек спорадично по атару и то само ситно, тек да имају људи за своју стоку. И ја сам виђао пар парцела са зеленом сојом и личило ми је да имају асне од кише, али чујем од људи да кажу да нема ништа од ње. Да л' је разлога за то што је соја из неког разлога ове сезоне баш лоша или што су људи загледали издалека и не знају да процене, али преносим шта сам чуо.
 
Јебаји га - немам појма. Ваљда пеку, суше или тако шта, мељу, па замешавају у некакав концентрат. Кажем - јако мало има соје у мом атару, као да је... баш нека тешка егзотика.

Ја се не сећам да су моји икада имали соју ни када сам био клинац.
 
Овде код мене је из неког разлога соја егзотична биљка и има је тек спорадично по атару и то само ситно, тек да имају људи за своју стоку. И ја сам виђао пар парцела са зеленом сојом и личило ми је да имају асне од кише, али чујем од људи да кажу да нема ништа од ње. Да л' је разлога за то што је соја из неког разлога ове сезоне баш лоша или што су људи загледали издалека и не знају да процене, али преносим шта сам чу
Verovatno što je vegetacija odradila svoje.Jedino za deteline,možda malo pomogne ali i to ćemo videti.Bilo je hladno pa ni ona nije rasla.
 
Ономад, док смо селектовали пшеницу, коментаришемо време и ја баш кажем како ове кише које најављују (то што смо имали пар дана уназад) код нас могу да помогну једино за то мало соје која се зелени којегде по атару, а као одговор добијем вишегласно "А не, не... Остала соја без зрна... Нема ништа од ње...
Prvo si tvrdio da vise ne cini nista ni ovim zelenim sojama ova kisa, a posle pises kako si to cuo od nekolicine koji seju soju i to u kolicinama da imaju za stoku.
Etvo ja tvrdim da oni a i ti sa njima gresite.
@Zoran0230
Sad i ti Zorane preterujes. Pa nije ni bilo reci da ce ova kisa doprineti sojama kojjima je vegetacija skoro zavrsena vec onim sto su jos zelene iz kasnije Majske setve.
Ne govorimo sad o rastu, pa nece valjda sad da dobije na visini kad im je skoro kraj, vec da popuni sve stvorene mahune.
A to mnogo znaci.
Ali, no, sto kazu neki!!!🙂
 
Prvo si tvrdio da vise ne cini nista ni ovim zelenim sojama ova kisa, a posle pises kako si to cuo od nekolicine koji seju soju i to u kolicinama da imaju za stoku.
Etvo ja tvrdim da oni a i ti sa njima gresite.
@Zoran0230
Sad i ti Zorane preterujes. Pa nije ni bilo reci da ce ova kisa doprineti sojama kojjima je vegetacija skoro zavrsena vec onim sto su jos zelene iz kasnije Majske setve.
Ne govorimo sad o rastu, pa nece valjda sad da dobije na visini kad im je skoro kraj, vec da popuni sve stvorene mahune.
A to mnogo znaci.
Ali, no, sto kazu neki!!!🙂
Šta preterujem.Napisao sam verovatno.Vidim i po kukuruzima i iz aprilske i iz majske setve-većinom smo najebili.Isto i sa suncukretom i sojom.To što mi ne želimo da prihvatimo da nas je usrala godina-to je neki drugi padež.Iskreno, voleo bih da si u pravu.Ja nemam soju ali imam detelinu i nikako da krene a dobili smo sigurno oko 40 litara.
 
Prvo si tvrdio da vise ne cini nista ni ovim zelenim sojama ova kisa, a posle pises kako si to cuo od nekolicine koji seju soju i to u kolicinama da imaju za stoku.
Etvo ja tvrdim da oni a i ti sa njima gresite.
По цени за сам купио то што сам чуо о соји код нас, по тој цени сам је овде и продао, ерго - марим ја да ли сам у праву или не. Просто сам пренео оно што сам чуо од других који су можда и загледали тих неколико њива под сојом у нашем атару, што ја свакако нисам чинио - не дотиче ме соја ама баш никако.
 
Šta preterujem.Napisao sam verovatno.Vidim i po kukuruzima i iz aprilske i iz majske setve-većinom smo najebili.Isto i sa suncukretom i sojom.To što mi ne želimo da prihvatimo da nas je usrala godina-to je neki drugi padež.Iskreno, voleo bih da si u pravu.Ja nemam soju ali imam detelinu i nikako da krene a dobili smo sigurno oko 40 litara.
Godina je definitivno losa bila i ta susa do onih Julskih padavina je itekako cinila cuda, ali konkretno prica se svodila o soji, o ranijoj i kasnijoj setvi.
Ne mozes pobrkati stvari i uporediti sa sojom ostale kulture koja svaka ima svoju tematiku i razlike ogromne medju njih.
Kukuruz koji je imao dobru oplodnju posle onih Julskih kisa mogao je glat proci bez vise padavina. Onaj koji je u oplodnji puko vise mu ta kisa i nije bas nista doprinela.
Suncokret je gurao kako je gurao do tih kisa a potom mu je dosla ko kec iz rukave kako bi nalivao zrno.
Soja je bedna bila i ta kisa je mnogo zakasnila za prvi rok setve i neki prosecan prinos dok mnogo ce bolje prolaziti ove godine kasnija setva koja je dobila kisu i ovi proslih dana dok jos je bila zelena i sa polu razvijenim zrnima. Sad ce verovatno da popuni mahunu kako treba.
 
Juče, jutros, pre nekoliko dana. Ništa od globalnog zagrevanja, bar kod mene.
9d5e142556035af9fc973b72573ecade.jpg


Послато са M2004J19C помоћу Тапатока
 
Već dva dana vidim najavu za kraj sledeće nedelje za kišu. Iskreno mi ne treba. Ako može Kimi malo da prokomentariše sa njegovi karti da li će je biti ili ne.
 
Jeste da je suša u jesen najmanji problem, jer ionako je skoro sve od kultura završilo svoje (a i da ne remeti poslove oko skidanja istih) baš i nije u redu da se otegne u nedogled....a znala je vala pojedinih jeseni.

Mi smo takoreći od juna u mesečnom sistemu koji glasi: par dana kiša, sve ostalo do kraja meseca suvo. Dakle izuzetno monotono i dosadno vreme.

Svi modeli idu u prilog pojave padavina nakon polovine meseca, ništa obilnije, ali svakako su dobrodošle.

Kada bi od prvog avgusta do tog nekog 17-18. septembra (kada će verovatno krenuti nove padavine) sabrali to je skoro 50 dana, od kojih je, jel tako, 4-5 bilo oblačnije sa padavinama a ostalih 45 lepo. Jeste da je ovo najstabilniji period u višegodišnjem proseku, ali opet je malo preterano.

Da i ne spominjem da delovi juga i istoka nisu ni dobili nikakvu kišu s prelaza avgust na septembar, dakle tamo izuzetna suša će potrajati gotovo 2 puna meseca, što je stvarno previše. Baš sam skoro prolazio od Sokobanje ka Svrljigu, sve žive male pritoke su suve skroz presušile, samo glavni vodotoci postoje a i oni jedva teku.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh