Vremenske prilike u 2021-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Juče 15, danas 20 litara ☔ I keva od jutros loži kod nje 🔥 Jbte, da nam je neko rek'o pre dve nedelje da ćemo ložiti vatru krajem avgusta fino bih se nasmejao 😄
 
Danas ukupno 3l.

Maj (l):

02.05. ---- 4
08.05. ---- 6,5
12.05. ---- 9
14.05. ---- 1
15.05. ---- 2
16.05. ---- 3
17.05. ---- 8,5
19.05. ---- 3
20.05. ---- 26
31.05. ---- 8

Jun (l):

06.06. ---- 7
13.06. ---- 3,5
25.06. ---- 0,5
30.06. ---- 2.5

Jul (l):

16.07. ---- 35
17.07. ---- 42
18.07. ---- 25

Avgust (l):

01.08. ---- 2,5
03.08. ---- 2
05.08. ---- 6
23.08. ---- 14,5
27.08. ---- 16,5
28.08. ---- 5
29.08. ---- 3
 
U sredu 5l i juce 6l i za sad je to to. Iskreno mi prija ovo zahladjenje, i ako suncokret i dalje stoji u njivama :osmeh:
 
Kod mene je juče ukupno bilo 15 l. Zemlja je za sad dobro nakvasila. Sad može da bude i lepog vremena ali ne mora da pregreva.
 
Nema tu šta da pregreva više, ovakvo zahlađenje kakvo smo imali saseca vrućinu u korenu. Vreli balon će biti oteran daleeeko na jug tamo gde mu je i mesto.

Naravno, ne znači da ne može da se zalomi kroz septembar par toplih dana sa T oko 30 pred neku promenu, ali one prave vrućine su završile svoje.

Narednih 10-ak dana uživaćemo zaista u jako prijatnim T, maltene idealnim, mahom 20-24 stepena.

A drago mi zbog Paor-ovih, Peet-ovih i ostalih soja kao da su moje. Bar nečega nek ima pristojno u ovoj godini.
 
Jedna slučajna zanimljivost. Obrađujući ukupne sume padavina pod uticajem na stotina ciklona u zadnjih 7-8 godina, upalo mi je u oko da jedan grad nikada nije prvi, odnosno na vrhu. Šta mislite koji je to grad (od glavnih meteoroloških stanica)?
Kikinda? Nije.
Subotica? Nije.
Odgovor je- Kragujevac. Bio je nekoliko puta drugi ili treći, ali prvi nikako. Uvek je negde u zlatnoj sredini.

Stanica koja je najčešće u vrhu padavina..pa tu nema iznenađenja, to su naše planinske stanice- Zlatibor, Kopaonik. Od gradova su to najčešće ova četri: Loznica, Valjevo, Požega ili Kraljevo.

Gradovi koju su najčešće na začelju su naravno: Subotica, Kikinda, Niš, Vranje (Subotica i Kikinda pogotovo u hladnom delu godine).

Kada sam gledao pre par dana za teritoriju Vojvodine, ne računajući par klimatoloških stanica na samoj Fruškoj Gori,nema sumnje, najpadavinskija stanica je najčešće ubedljivo Bela Crkva na godišnjem nivou. I to čini mi se posebno u hladnom (zimskom) delu godine. Kad je letnji period u pitanju je već jako komplikovano, pre svega zavisi od zastupljenosti "rumunki" sa istoka.
 
Ма жива истина - ако се окиши, сунцокрету се неће свидети (а ни нама због њега).

Овде код мене, осим за стварање неких резерви влаге, ова киша ничему не служи, чак ни ретким сојама, за које овде пишу да им ова киша може нешто да значи.
 
Nama znaci ova kisa jako puno sto se tice soje 98% i setve uljane repice, al za kukuriz nista ne znaci mada mu ni ne smeta. Za osptu vlaznost zemljista i njegovu pripremu za jesen takodje mnogo znaci. Nase zemljiste kad nakon duzeg perioda suse pokise naprosto se rasipa samo od sebe (90% zemljista).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh