Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Velika qrčina od kiše koliko modeli najavljuju ali zato izuzetno kvalitetan vetar ne jenjava skoro pa nikako_Okrenućemo se na vetrenjače umesto zemljoradnje uskoro.
 
Jos trazim neku koja se nije 2 nedelje kupala. Tako je po propisima.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ja za koordinate Novog Sada vala vidim kišu u nedelju, čak i po ensemblima GFS-a. Tako da ne znam gde je vama zbrisala, na aktuelnoj karti je još tu.


Đađo, evo je, utorak veče... sjajan pogodak :osmeh:

Evo je obećana "bomba" po sadašnjem run-u GFS-a:


GFSOPIT12_81_4.png


- - - - - - - - - -
 
Traži neku koja se nije kupala 2 godine i koja ima vaške u glavu velike kao pirinač.Od te možeš i bubamare da dobiješ. :haha:
 
Kimi stvarno svi ukinuli kisu, od 20-ak litara do nista. Ja bih voleo da si ti u pravu, ali bojim se da je ovo kod nas suvise jalovo vreme. Tacno se oseti u ataru kako je vreme sterilno, oblacnost prazna i kako je mogucnost da padne kisa ista kao i da drzava Srbija podigne subvencije na 200 e/ha.
Nemanikakve nestabilnosti jer nema potrebne toplote, energije. Suvise je hladno i nema sta da zadrma atmosferu. Definitivno ovde kod mene u ovom periodu godine ne treba ocekivati ciklonsku kisu, vec samo pljusac, grmljavina, pa provala oblaka.
 
Debelo grešiš Paore.

Ja se nešto uoošte ne sećam grmljavine, provale oblaka iz onih potopa 2014-te u aprilu i maju :osmeh: Dakle sve je to bila utabana natapuša s mora, ali koja je došla u povoljnoj struji i obnavljala se iznad nas jer je imalo šta da tu CIRKULACIJU NAMETNE, a to je bio jasno definisan centar u Jadranu.

Evo zadnji run GFS-a noć na nedelju, pratimo dalje (padavine u jednom trosatnom terminu):

GFSOPIT12_84_4.png
 
40 mučenika, hoće nas namuče ljudcki izgleda, bar nas u Vojvodini, ništa ni od ove kiše za Uskrs što najavljuju, će slaba vajda da bidne izgleda do Đurđevdana, ali no.
 
Jao Kimi druze daj Boze da gresim, ali nekako to meni deluje dosta bledo. Ovde kod nas kad se sprema kisa naprosto "mirise na kisu" sto sad uopste nije slucaj. Mozda ce negde i da padne, to svakako, ali ovde nas onda jos i Dunav zeza.
2014 kod nas i nije bio tako velik potop. Dobili smo daleko manje padavina nego li Obrenovac i njemu slicna mesta. Malo je ovde karakteristicno vreme i ove proletnje kise prosto, ili se raspistolje, ili se upiske. Kod nas nije zglavna kisa pala vec sigurno mesec dana i vise. Ovo sto je palo pre nedelju dana ni ne racunam u padavine.
 
Sve to stoji Paore što si rekao.

Samo, ja sam to posmatrao generalno sa opšte sinoptičke sklopke.

Lako bih se ja složio sam tobom, da je na kartama čemer i jad... neki anticiklon nad Evropom, dok su cikloni hiljadama kilometara daleko na severu i nemaju nikakve šanse da dobace do nas.

Baš suprotno, kao što sam rekao, na prvi pogled je situacija odlična, ali prosto šteta što (JOŠ UVEK) modeli stidljivo naziru pokušaj konkretne ciklogeneze u našoj blizini, već mahom se daje u vidu brzih frontova sa severozapada. Prosto gore na severu nikako da se između dva ciklona malo "smiri" situacija, pa da onda jedan od njih konkretnije baci udicu na nas.... već svi piče jedan za drugim kao na autoputu.

Kada se sve svodi na frontove, nema tu višednevne kiše u toj povoljnoj višednevnoj cirkulaciji sa juga, jugozapada... već prosto padavine na talase, koji se idući sa severozapada bukvalno lepe, nabijaju za orografske prepreke u centralnim i južnim predelima zemlje.

Dodajmo i tome blizinu samom čestom izvoru padavina centralnih i južnih krajeva (Jadran), slika postaje jasna zar ne.... slika u smislu zašto je Vojvodina najsuvlja oblast u Srbiji (generalno).
 
Kimi, sta ce biti sa temperaturom, hoce li biti jos mrazeva u narednom periodu.
 
E to je jedna druga stvar.

Sa agronomske strane zabrinjava što GFS i EC forsiraju ozbiljan dotok hladnoće sa severa i severoistoka sledeće nedelje nad centralnu Evropu, koja bez po muke mogle da sjurne i na nas, zahvaljujući pre neki dan opisanim Bečkim vratima.

Ali ajde, da se ne zalećemo kao prošli put, neka uđe unutar 5-og dana pa ćemo detaljno komentarisati.

Prošle godine je u zadnjoj dekadi aprila usledilo jače zahlađenje takođe.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh