Kad ugrabih ovako vremena, da Vam to lepo pojasnim, koga zanima.... a mislim da je stvarno korisno znati.
Što se tiče Sredozemlja, da, postoji eto kroz taj Gibraltarski prolaz, moreuz kako god cirkulacija sa okeanom.... ali za Sredozemlje, za njegovu temperaturu konkretno to i nema baš neki bitan uticaj. Razlog je i više nego očigledan. Ne zaboravimo da zemlje severne Afrike izlaze na njega, a to nam samo od sebe daje asocijaciju na toplotu.
Pre svega, Sredozemlje je odlično zaštićeno Alpima, Pirinejima, Dinaridima itd. sve ka Turskoj od direktnih upada velikih, odnosno jakih hladnoća sa kontinenta. Neku hladnoću, da kažemo malo bitniju mogu još osećati priobalni delovi uz kontinent, ali kad se omakne od kopna ne ostaje skoro ništa od toga.
Pa uzmimo na primer ostvo Palagruža, koje pripada Hrvatskoj a nalazi se u Sredozemlju između Hrvatske i Italije. Tamo je ledeni dan (Tmax ispod nule) misaona imenica, ekstrem ekstrema i javi se tek jednom u 40,50 godina.
Zamislite da odemo još južnije, ka Kipru ili dalje ka Africi....
A drugo, čitav potez Sredozemlja ima bar 3,4 žarka meseca, s tim da je takvih meseci najmanje na severu (da kažemo samo u kaledarskom letu), a najviše naravno na jugu bliže Africi. Ogroman procenat Sredozemlja (više od pola) ima pravo leto skoro 6 meseci u godini.
Samim time, takvo jedno more ne može da bude nikakvo drugačije nego toplo, imalo ono uticaja golfske struje ili ne.
- - - - - - - - - -
Gde je Golfska struja od
vitalnog značaja je pre svega je dakle obalni deo Atlantika uz Evropu, Severno more i Baltičko more. Ovo poslednje, Baltičko i zna za jakih zima da zaledi tokom zimske sezone, ali dobro ono je malo u uvali i okruženo kopnom (nešto poput Crnog Mora), otvoreno (jer je ravnica uokolo) pa kad zima se iskaže i ne čudi da zaledi.
Ali Severno more, nikad, ali baš nikad ne zaledi. Isto važi i za Atlantik, a za Atlantik je posebno na značaju uz obale Skandinavije, jer okean ne ledi ni do polarnog kruga faktički (skoro sve do luke Murmansk, u Rusiji) !
Šta to znači za nas ? Znači puno. S obzirom da kod nas, u našim širinama, u zimskom periodu godine, najčešći su prodori takvog tipa, sa severozapada ili severa, zamislite koliku amortizaciju, odnosno ublažavanje ti prodori
trpe prelaskom preko toplih površina okeana, odnosno mora. Zato je takva hladnoća koja dolazi kod nas gotovo nikakva, kilava, izražena je više u višim slojevima, dok je u prizemlju to jako jako slabo, dovoljno maksimalno za nekakvu susnežicu ili vlažan sneg. Nama je potreban prodor sa kopna, koji prelazi hiljade kilometara isključivo kopnom, dok ne dođe do naših krajeva (prodori iz oblasi istoka Finske, evropskog dela Rusije, zemalja bivšeg SSSR-a. Takva hladnoća ledi sve, i iskazuje svoje zube ! Da bi u tom obliku došla do nas, potrebno nam je strujanje sa severoistoka, istoka, a a takvo strujanje je
anomalija (!!!!), odnosno odstupanje od normalnog, dominatnog strujanja u našim geografskim širinama, a to je strujanje zapadnih pravaca (u našim širinama preovladavaju zapadni vetrovi). Zato zime u Srbiji
može, a i
ne mora biti ! Ostavite se vi priča vaših baba, deda, ujaka, stričeva koji stalno govore o jakim zimama u prošlosti. To je zato što oni takve (ekstremne) i pamte, ili su prosto živeli u periodu (par godina, decenija) kada su ovakvi, izraziti kontinentalni prodori bili učestaliji (što je i normalno, sve ima neki svoj ciklus, pa se tako i naiđe period nešto jačih zima, ili obratno).
!!!!
Da Golfske struje nema, to bi automatski značilo zaleđivanje prioblalnih delova Atlantika i severnog mora. Šta bi to značilo za nas ?? Pa gledajte to ovako. U hladnom delu godine, potpuno zaleđeno more bi oponašalo
kontinentalnu podlogu, ne bi bilo više ublažavanja hladnoće, pa bi i takvi prodori sa severozapada, severa nama donosili nemilosrdnu hladnoću, čitave zime bi se ređali ledeni udari tako na traci. Kontinentalni predeli u Skandinaviji, Britaniji i u pribaltiku bi postali oblast večitog snega i leda. Ne bi nam bile strane temperature ni od -40, ili čak -50 stepeni.
Pričali smo već o tome, ali čisto da se podsetimo. Poređenja mesta sa sličnom geografskom širinom u Evropi, Aziji i Severnoj Americi.
Da, zima može ponekad da se iskaže u Budimpešti:
......... Ali ona nije ni do kolena zimi u Astani, Kazahstan... Astani je Budimpešta doručak..