Vremenske prilike u 2016-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Narodno verovanje kaze ,kakvo vreme bude za Arandjelovdan takva ce nam zima i prolece biti.Ja imam utisak da ve biti ne blaga vec topla zima .Videcemo dali sam bio upravu.
 
Bice da se kisa ispucala i da ce zima biti suva. Sto je palo palo je, sad sledi susni period. Pre par zima u decembru kod mene nije pala ni jedna kap, a kako sad stvari stoje bice slicno. Ovo je vreme totalno pogresno i ovako je trebalo da bude pre mesec dana. Sad je trebalo da pada kisa, da bude maglovito i ne toplije od 10 C. Oped ce trebati zastita od insekata u novembru. Sigurno vec 5. zima zaredom koja je cist promasaj.
 
349b582.jpg
 
Bice da se kisa ispucala i da ce zima biti suva. Sto je palo palo je, sad sledi susni period. Pre par zima u decembru kod mene nije pala ni jedna kap, a kako sad stvari stoje bice slicno. Ovo je vreme totalno pogresno i ovako je trebalo da bude pre mesec dana. Sad je trebalo da pada kisa, da bude maglovito i ne toplije od 10 C. Oped ce trebati zastita od insekata u novembru. Sigurno vec 5. zima zaredom koja je cist promasaj.

A šta te to čudi ,tehnologija u nenormalnim količinama konzumira prirodu i njene resurse zadnjih 20-30god,za posledicu imamo to što imamo. Sve su podredili nekom "napredku" samo su zaboravili da svaki progres je ujedno i zločin,zločin prema prirodi ,i prirodnim procesima koji se odvijaju u njoj.Neće me začuditi da u januaru, februaru imamo ovakve temerature.
 
Ljudi, mora da se shvati da zime u pravom smislu te reci, u nasim krajevima moze a i ne mora da ima. Prava, jaka zimulja koja dominira kroz veci deo iste(dakle od decembra do kraja februara) je gledajuci Evropu nazalost anomalija, jer se Evropa "pokorava" dominatnom strujanju sa zapada u umerenin sirinama, odnosno uticaju okeana(Atlantika). To mozda i ne bi bilo tako strasno da tu jos ne postoji i Golfska struja, koja konstantno transpotuje toplotu iz oblasti Meksickog zaliva dalje ka severnom Polu, te jos vise zagreva vodenu povrsinu koja ionako po prirodi znatno kaska sa hladjenjem u odnosu na kontinentalne povrsine.

Zima u kojoj snegovi trpaju i lede se recice i reke, koja traje dugo dugo je znatno odstupanje od normale, prihvatili mi to ili ne. Nemojte sad pogresno da shvatite, to nikako ne opravdava to da pojedinih zima bude tek par snegova, ili ni toliko, ali je to vec ekstrem u drugom pravcu.

najrealnije i najcesce stanje je upravo ono koje daje i visegodisnji prosek. Uticaj okeana jeste globalno najjaci,ali se malo malo pa narusi od strane anticiklona, koji stvore blokadu i onda dolazi do hladnijih perioda sa ili bez snega, koje opet zameni topli period i tako ukrug.

glavni faktor za jaku zimulju kod nas, tvorac jakih negativnih anomalija jeste skandinavsko-ruski anticiklon. Srbija , gledajuci sinoptiku i ruzu vetrova u hladnijem delu godine, cesto cini tu "prvu liniju odbrane" , odnosno nalazi se na krajnjem zapadnom rubu, odnosno grebenu Sibirskog anticiklona. Kada isti svoje "pipke" debelo ispruzi ka nama, te svojim centrom bude u Evropskom delu Rusije i dalje ka Skandinaviji, i ako to stanje traje ili se vise puta ponavlja, naravno da tada mora biti jake zime u nasim krajevima.... Ali kazem, to se ne desava cesto.... Sto se ide ka istoku faktor jace zime iz Rusije raste.. Zato i jeste srednja T u januaru oko 0 ili -1 za vecinu nizih krajeva, dok je na prmer za Bukurest -2C, Kijev -5 itd..
 
Hvala Kimiu na ovom postu , uopšteno objašnjeno . Aj ako možeš nešto slično ovome ali za ljeto . Od čega zavisi , kakvi su trendovi , promjene ...
 
Narodno verovanje kaze ,kakvo vreme bude za Arandjelovdan takva ce nam zima i prolece biti.Ja imam utisak da ve biti ne blaga vec topla zima .Videcemo dali sam bio upravu.

Narodno verovanje je i da kad na njivi ima dosta misinjaka bice jaka zima..sad dok sam orao nailazio sam na njih i do 30cm u visinu..ali to je samo kazanje..ko i medved u zoo vrtu..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh