Vremenske prilike u 2015-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo jedne web prezentacije gde možete da gledate i satelitske snimke i predviđanje ali morate sami da uradite prognozu:

http://www.sat24.com/

Drugarski pozdrav

Kod nas malo orosilo u toku noći mada je bilo grmljavine.

P.S. Sad mi samo ostaje - kante u šake...
 
Poslednja izmena od urednika:
Sinoc sam video na Madjarskom sajtu pravac vetra Jugozapadni i bilo je jasno da kišni oblaci sa severa nemogu na zapadnu Srbiju.
 
3 litre noćas.Oko 02h počelo da tutnji,lomi,puca.Pljusak se spustio ali na kratko.Pšenici je kiša preko potrebna dok ostalim kulturama za sada ne manjka vlage u mom ataru.
 
I kod nas nista. Suvo ko barut i danas sam spremio pumpu jer vise nema zezancije. Nista skoro nenice a ako jos malo nepadne dobre kise osusice se i sto je niklo
 
Neka Rusa, lucerka gotova da polegne, od ponedeljka 11.05 pa do petka 15.05 javljaju lepo a u subotu kiša, moraće da se kosi u ponedeljak po podne , a bilo bi lepo da i tu subotu bude suvo, nisam siguran da će za 4 dana da se dobro osuši na 25 C... Šta vi, koji takođe imate da kosite, planirate ...?
 
Poslednja izmena:
Neka Rusa, lucerka gotova da polegne, od ponedeljka 11.05 pa do petka 15.05 javljaju lepo a u subotu kiša, moraće da se kosi u ponedeljak po podne , a bilo bi lepo da i tu subotu bude suvo, nisam siguran da će za 4 dana da se dobro osuši na 25 C... Šta vi, koji takođe imate da kosite, planirate ...?
Odosmo u off,ja sam pokosio u utorak,od ponedeljka s nadam skupljati:ppozdrav:
 
Mislim da nije off i da ima veze itekako sa vremenom...Što se tebe tiče, i ako je ova prognoza tačna, kupi ti to sad u subotu po podne ...

sajt.jpg
 
Ljudi...ne vidim da je neko u zadnja 2-3 dana licno prozvao "Kimi". Nemojte bez potrebe gurati coveku vruc krompir u ruke. Da ga je neko prozvao po nicku u vezi njegovih prognoza na nasem forumu imao bi samnom posla a verujem da znate kakav bi ishod bio. Kimi je lepo 06.05 napisao prognozu i necemo vise o tome:

Veoma je teško zaista proceniti gde će šta biti.Svaki model na svoj način raspoređuje padavine.Ovo su ipak padavine vezane neposredno uz sklop fronta,pa je teško pogoditi gde će se to desiti.Prosto ništa sem radara u ovakvoj situaciji ne pomaže.Uslova ima,biće razvoja u tvojoj okolini ali ne mogu garantovati da će baš i tebe potrefiti.

Vojvodina sve manje padavina po modelima,dok je standarno suvo i za krajnji jug i jugoistok.Centar dešavanja se jasno vezuje za jugozapad,zapad i Šumadiju.

GFS daje verovatnoću 7 od 10 za snažnu šumadijsku superćeliju.Stavlja je negde u okolini Kragujevca,ili malo južnije.

Verovatnoća pojave grada je izuzetno visoka s obzirom na to da su u pitanju kasni noćni sati.

Ako nekome nesto nije jasno u vezi Kimijevog volonterskog rada na ovome forumu neka se obrati meni.
 
Ugasili smo skroz ,evo i za nedelju smanjili kolicinu padavina tako da ne verujem ni da ce pasti a u stvari ako samo pokupi prasinu bolje da i ne pada jer ce samo plamenjaci i ostalim bolestima da odgovara
 
Modeli očigledno imaju problem u jednom pogledu.Na malo duži period jednačine ne uzimaju u obzir izgleda takozvano "poreklo" vazdušne mase.

To je slučaj sa ovim u nedelju na primer,tj. prekosutra.Oke,sve predispozicije za fine padavine su tu,visinski ciklon se spušta direkt na nas....ali se spušta sa severa,prevaljuje veliki kopneni put i gubi padavinski na izdašnosti.To model očigledno dok ne uđe u 72h ne uzima u obzir.

Evo nedelja,pa i nedelja na ponedeljak...mlazna struja (ovo zeleno) ide na nas,ali je pogrešno postavljena.

rtavn6016.gif


Nama treba luk ka Jadranskom moru i Sredozemlje,da strelice budu od jugozapada ka severoistoku a ne ovo sa severa na jug.


Da bi ponovo zavladali strahovi od kiše i poplava uz taj mlaznjak mora i sam prodor vazdušne mase da budu okomitiji baš u taj prostor-jer sada je maj i more (kao vodena masa) neće da odreaguje i oformi ciklon sa padavinama na neki slab prodor kao što je to slučaj zimi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh