Jaka zima u Severnoj Americi
Posle dužeg perioda mirovanja Sunce je 19 decembra 2013 godine započelo snažnu aktivnost. Od 19 decembra do danas na Suncu je bilo 22 eksplozije snage Klase M . Pojavom najvećeg vulkana broj 1944 u čije grotlo mogu da stanu tri planete velićine Zemlje došlo do najsnažnije eksplozije klase X. 1.2 . Eksplozije klase X su najsnažnije eksplozije koje se mogu javiti na Suncu.
U periodu od 19 decembra na Suncu se javlja veliki broj vulkana a vulkan broj 1944 sa površinom koja zhvata 1540 solarnih jedinica ( jedna solarna jedinica 3 milona kvardratnih kilometara) je najveći vulkan u 34 solarnom ciklusu.
Vulkan 1944
U njegovo grotlo mogu da stanu tri planeta veličine Zemlje
Kada je vulkan usmeren prema Zemlji tada dolazi do erupcije u vidu naelektrisanih čestica. Brzina čestica u trenutku erupcije bila je oko 2200 kilometara u sekundi što predstavlja najveću brzinu ove godine.
Kada čestice posle preleta od Sunca do Zemlje prodru kroz magnetna vrata, koja se nalaze na severnom polu, čestice svojom količinom kretanja zahvataju vazdušne mase i stvaraju vetar.
Velika brzina vetra omogućava sjedinjavanje kiseonika i vodonika, koji dolaze sa Sunca, i u procesu elektronske valencije u atmosferi Zemlje, u zimskom periodu, stvaraju sneg a u letnjem jaku kišu.
Kiša i sneg nestvaraju se kondenzacijom, isparenjem vodenih površina, već elektronskom valencijom uz utrošak ogromne energije koja dolazi sa Sunca,
Grotlo vulkana
1944
Zemlja
Udar čestica u gornje slojeve atmosfere imao je za posledicu spuštanje hladnih vazdušnih masa sa velikih visina kada je za samo 6 časova temperatura u Čikagu opala sa -2 na minus 23 stepena. U Njujorku 7. januara temperatura se sa +13 stepeni spustila na -12 što iznosi da je temperaturna razlika bila 25 stepeni.
Taj hladan talas nije došao sa severnog pola, jer je tamo temperaturra bila viša već iz velikih visina gde je temperatura na 10 kilometara visine bila -65 stepeni. Jednostavno rečeno čestice su svojom količinom kretanja oborile temperaturu
Sve je to posledica velike aktivnosti Sunca i skore promene magnetnih polova na Suncu koje se očekuje početkom aprila 2014. godine kada počinje Nova Sunčeva godina koja traje 22 zemaljske godine.
Interplanetarno magnetno polje u sadejsvu sa zemaljskim magnetnim polem izazvalo je veliku hladnoću jer su magnetne linije bile usmerene na Kanadu i SAD..
Interplanetarno magnetno polje postepeno se premešta prema Sibiru gde u skoroj budućnosti trebalo bi očekivati jaku zimu koja če uticati i na naše prostore.
Toplo vreme u Srbiji je posledica ovogodišnjeg razmeštaja evropskih magnetnih linija koje se kreću od Atlantika prema Evropi. Magnetna linija Madrid - Moskva nedozvoljava dalje njihovo kretanje prema Srbiji već je zaobilaze severno donoseći tople elektrone koji stvaraju maglu i toplo vreme.