Vremenske prilike u 2014-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Lij lije,umerena pa i jaka kiša !Goč utonuo u guste zavese.

Izlila se Novoselska reka u donjem delu,pojedini putni pravi kroz selo neprohodni.

Morava nadmašila nivo prethodnog izlivanja,a ona će tak da raste...

Inače,svi ljudi spominju ovde taj potop koji je bio tokom noći,praćen vrlo jakim zapadnim vetrom i porede ga sa zimskim mećavama.

Vetar je sada dosta oslabio.
 
Zalostan prizor iz Batocine,na samo ukljucenje na auto put Beograd Nis..masine sklanjaju bankinu i otvaraju reku Lepenicu da plavi polja pod psenicom i kukuruzom kako bi se spasila jedna fabrika ...kazu da je bilo obracuna izmedju seljaka i policije ali badava..uzas!!!
boliglava.gif
 
Jadnicak, kako li je samo dosao u ovu situaciju, ovo je na 9 km. od mene pored same skole, a nije mnogo bolje i od moje kuce na 100-inu metara prema reci:
102519198724352161055932.jpg
Ali iz opstine Razanj su kao i do sada interventni:
103303888724353627722456.jpg
 
136 литара воде по м2 од јуче ујутру.

Како импозантно изгледа податак да је на 1 кј пало 782.000 литара кише.
 
Kako cujem Drina pocela da probija izmedju Prnjavora i Badovinaca u delu zvanom gorno polje i sesti reon ,ako nastavi da raste eto je preko Ocaga i Klenja u Bogaticu za kratko vreme.
Badovinci trenutno bez struje....
 
U zavidovićima , rijeka odnijela jedan most , a on udario u drugi , malo kasnije je srušen i taj drugi

[video=youtube_share;h1j3VRshG7g]http://youtu.be/h1j3VRshG7g[/video]

Čuju se cigani viču , evo željeza !
 
U Krupnju i celoj Radjevini situacija je vrlo je..na. Krupanj je odsecen od sveta poplave i klizista na sve strane. Koliko sam ja obavesten za sada su tri coveka poginula a ko zna koliko ih jos ima, na jednog je naleteo odron i ugusio se u autu, drugog je voda odnela u autu a treci se utopio inace treci je bio vatrogasac. 2 kuce je srusila voda a 2 kliziste. Dosta mostova je sruseno a i putevi su na dosta mesta ispresecani. Nema struje. To su informacije koje sam ja dobio jer ja nisam tamo nego u Sapcu jer u Sabac idem u skolu pa sam se zadesio ovde i ko zna kad cu moci da odem kuci ::jako_besan::::jako_besan::::jako_besan::. E sad jedna stvar koja me najvise pogadja je ta da se u medijima Krupanj retko kad spomene cak se i ne spominje a situacija je veoma teska.
 
Kod mene izlivaju rijeke treći četvrti put. Šteta je već pričinjena u aprilu tako da ovo sad nepravi štetu samo odlaže presijavanje. Najteže je u Doboju gdje je cijeli grad bukvalno potopljen .
 
Zanimljivo je da se i pored ovako ekstremnih vremenskih neprilika niko ne obazire na fenomen zvani “klimatske promene” Sve ozbiljne drzave preduzimaju znacajne korake u cilju ublazavanja posledica koje nastaju usled ove pojave,jedino mi jos uvek na to gledamo sa nerazumevanjem .Veliki broj istrazivanja i studija cinjenicama ukazuju na neminovnost koja nadolazi. Mislim da nam predstoje nove nedace sa vremenom a da ce poljoprivreda imati velike stete u narednim godinama. Evo citat iz jedne od mnogobrojnih studija na ovu temu objavljena je jos davne 2010 godine.
“Direktne posledice klimatskih promena kao što je porast
temperature, topljenje leda, porast nivoa mora i okeana
i izmena režima padavina mogu prouzrokovati značajne
probleme u funkcionisanju ljudskog društva. Proizvodnja
i dostupnost hrane i vode, zdravlje ljudi, transport,
snabdevanje energijom samo su neki od elemenata na
kojima je zasnovano funkcionisanje ljudskih zajednica,
a koji su veoma zavisni od klimatskih uslova i koji mogu
biti značajno destabilizovani klimatskim promenama.
Povećanje učestalosti katastrofalnih pojava kao što
su poplave, suše, požari takođe se povezuje sa
klimatskim promenama. Može se reći, uz srednji nivo
pouzdanosti, da je učestalost suša i poplava porasla
u nekim delovima sveta i da je takav trend povezan sa
klimatskim promenama (IPCC, 2012). Vrlo je verovatno
da će čovečanstvo ubuduće biti izloženo sve većem
riziku od ovakvih pojava.”
P.S.
Treba otvoriti novu temu “klimatske promene i njihiv uticaj na poljoprivredu” da se koliko je to moguce upoznamo sa nadolazecim problemima.
 
Dugotrajno gledano, poplave će napraviti nenadoknadivu štetu usled same erozije tla i odnošenja gornjeg, plodnog dela u nepovrat na područjima koja su zahvaćena bujicom.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh