Vremenske prilike u 2012 godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pre pola sata u kolima je pokazalo +43. :cool:
Pre 2 dana ćale video na nekoj pumpi na satu koji pokazuje, vreme, datumi i temperaturu +45.

Na njivi je pakao, mene juče spičila sunčanica u malo nisam pao dole. 2 dana me već boli glava.
 
Juce oko pola sedam predvece u garazi u kolima na termometru +45 stepeni , izgleda Sveti Petar kuva gulas samo nam nije rekao da smo mi meso u tom njegovom gulasu
 
Samo odgovor na ova 2 iznad posta.

Ljudi zna se kako se meri temperatura.

Mogu i ja da stavim termometar pored vatre,pa ce da bude 100°C..

Isto je i sa tim termometrom a automobilu.

Isto me nervira kad ljudi veruju ovim novinarima koji pisu da je u Beogradu izmereno 50°C i tako to...samo da se narod uplasi,panici,a da oni imaju sto bolji tiraz.

Takodje u najaavama vremenskih prilika...U Srbiji temperature narednih dana i do (pa zastane pa posebno naglasi) do 30 i nesto stepeni...mislim WOW....leto je a temperatura je tolika.....kao da se to nikad u istoriji srpske klimatologije nije desilo.

NOrmalno da je na suncu toplije...izadji na 20°C na sunce a da nema vetra bice ti toplo...

TO JE SUBJEKTIVNI OSECAJ,zapamtite to !Ne zaplasujmo ljude raznoraznim glupostima...
 
Ne znam ja Kimi kolko ti imas godina, ali mi sto smu usli u ptu deceniju mi olicno znamo kakve su temperature bile leti pre desetak i vise godina i da je razlika velika!! Subjektivan osecaj moze da varira na 32 celzijusa ali na 39 svi su ko bareni. A istina je da se na javnim servisima ne kaze nikad prava temperatura bas zbog panicara, a ko koga moze da slaze da je 30 stepeni kad je napolju vrelo.. Tako sinko, bez nerviranja i samo opusteno, sad ce zima dok se okrenes novembar stigao!!
 
Imam 18 :osmeh:

Sve ja to razumem,da onog ko npr. radi u ovim uslovima po njivi,bas njega zabole koliko je prava temperatura jer se on covek zaista skuvao...ali standardi su standardi i zna se kako se meri prava temperatura.

E a za to kako je bilo u proslosti...tu se i ne slazem i slazem......tad sve je bilo drugacije,manje betona,manje tehnologije,drugaciji nacin zivota itd. itd.

E sad ono u cemu se slazem jeste to da leta zadnjih 10-ak godina zaista ne mogu da se porede sa onima u periodu 1961-1990........zadnjih godina Sahara sa lakocom osvaja nase podrucje,i to traje i traje...svaki letnji mesec je uvek iznad proseka.

TO je tako,sta cemo....
 
Ja se sa svojih 28 godina jako dobro sjećam da su ljeta prije 15 godina bila dosta drugačija u mom kraju. Temperatura od 30 stepeni smatrala se izuzetnom toplotom (mjereno u hladovini) dok se apsolutno niko nije sjećao ili čuo da je ovdje ikad bilo 40 stepeni, ni moj djed koji je 1985. godine umro sa 86 godina ni moj otac koji sad ima 65 godina. Zadnjih 4-5 godina je postalo uobičajeno da temperature dolaze do 40 stepeni u hladu, čak i preko. Subjektivni osjećaj je bio drugačiji, na otvorenom se moglo raditi bez problema, tovarilo se sijeno, tada ovdje nije bilo ni presa, sve se ručno radilo, bilo je toplo ali je bilo podnošljivo. Sada je jednostavno nemoguće biti na otvorenom jer svjetlost jednostavno prži i osjećaj je veoma neprijatan. Ne mislim jednostavno na toplotu - nešto nije u redu sa samim Sunčevim zračenjem tj. nivou UV zračenja su drastično porasli.

Nek govori ko šta hoće, ja ne paničim ali sa klimom na ovim krajevima nešto nije u redu. Ovakva ljeta bez ikakve kiše i ovako ekstremne temperature ovdje NISU uobičajene!

Inače, trenutno je 39 u hladu.
 
Često u ovakvim situacijama novinari pozovu nekoga iz RHMZ da objasni (uglavnom Todorovića).Nekoliko puta sam čuo da je izjavio da je ovakvo vreme ,već "viđeno" u prošlosti.Tada obično iznese neki podatak u stilu :te i te godine ,tog dana ,zvanično izmereno toliko i toliko stepeni.Kimi je aktivan na meteoforumu i možda zna gde ima takvih podataka.

Da li se sećate 2007 ?
Znam da smo suncukret počeli da vršimo 14 avgusta.
Evo jedan podatak za meni najbližu stanicu.

http://www.hidmet.gov.rs/latin/meteorologija/stanica_moss.php?moss_id=13174
 
Ja se sa svojih 28 godina jako dobro sjećam da su ljeta prije 15 godina bila dosta drugačija u mom kraju. Temperatura od 30 stepeni smatrala se izuzetnom toplotom (mjereno u hladovini) dok se apsolutno niko nije sjećao ili čuo da je ovdje ikad bilo 40 stepeni, ni moj djed koji je 1985. godine umro sa 86 godina ni moj otac koji sad ima 65 godina. Zadnjih 4-5 godina je postalo uobičajeno da temperature dolaze do 40 stepeni u hladu, čak i preko. Subjektivni osjećaj je bio drugačiji, na otvorenom se moglo raditi bez problema, tovarilo se sijeno, tada ovdje nije bilo ni presa, sve se ručno radilo, bilo je toplo ali je bilo podnošljivo. Sada je jednostavno nemoguće biti na otvorenom jer svjetlost jednostavno prži i osjećaj je veoma neprijatan. Ne mislim jednostavno na toplotu - nešto nije u redu sa samim Sunčevim zračenjem tj. nivou UV zračenja su drastično porasli.

.

Nisu zabelezene nikad takve temperature ? A kako onda tumacis ovo za KRALJEVO: [TABLE="width: 499"]
[TR]
[TD="class: siva75 levo, bgcolor: #EBF8FB"]Максимална температура:[/TD]
[TD="class: siva75, bgcolor: #EBF8FB"]44.3 [SUP]о[/SUP]C[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: bela75 levo"] Датум максималне темпeратуре:[/TD]
[TD="class: bela75"]22.07.1939[/TD]
[/TR]
[/TABLE]



Jos blize tvom kraju..VALJEVO:

[TABLE="width: 499"]
[TR]
[TD="class: siva75 levo, bgcolor: #EBF8FB"]Максимална температура:[/TD]
[TD="class: siva75, bgcolor: #EBF8FB"]42.5 [SUP]о[/SUP]C[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: bela75 levo"] Датум максималне темпeратуре:[/TD]
[TD="class: bela75"]22.07.1939[/TD]
[/TR]
[/TABLE]



GLEDAJ TEK OVO..SREMSKA MITROVICA(OBRATITE PAZNJU NA MESEC) !

[TABLE="width: 499"]
[TR]
[TD="class: siva75 levo, bgcolor: #EBF8FB"]Максимална температура:[/TD]
[TD="class: siva75, bgcolor: #EBF8FB"]41.0 [SUP]о[/SUP]C[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: bela75 levo"] Датум максималне темпeратуре:[/TD]
[TD="class: bela75"]9.09.1946[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Ima tu jos strasnih podataka...ajde na primer da spomenem 1952 godinu kad je krajem marta bilo 36°C u Leskovcu !

LJUDSKO PAMCENJE JE RELATIVAN POJAM :osmeh:

A sto se tice suncevog zracenja tu se slazem.Znamo da je sunce na vrhuncu svoje aktivnosti,tako da i nije cudo sto przi toliko jako.
 
@Bojcetic

Pa pazi...iako se ne razumem toliko u astrologiju....logicno je da kad je sunce na vrhuncu,kad se na njemu desavanju mnogobrojne eksplozije bla bla bla...da ce svakako jace grejati nego u nekom normalnom periodu aktivnosti.

Dalje...posto je na vrhuncu,naravno da se ocekuje pad aktivnosti..a kada ce to biti,to svarno nzm :osmeh:
 
Komsija, cini li se to meni ili se iznad Kopaonika primecuje neka aktivnost?

Ipak ne danas.Nekakva destabilizacija jeste prisutna,ali kosava ne dozvoljava bilo kakav konkretniji razvoj.

Tako ce biti i sutra,jedino po brdima jugozapada Srbije (predeli koji nisu kosavsko podrucje) bice pljuskova i grmljavine.

Od srede bez kosave i sa uprtim pogledom u nebo ka Kopaoniku...u iscekivanju.

Ako ne odmah u sredu,dobro je sto uslova za popodnevne padavine kod nas ima sve do kraja nedelje.
 
+38,promenu vremena ocekuju oko 10.jula,dotle...:cool:,a kako vazduh ne uspe da se ohladi tokom noci,svakog narednog dana treba ocekivati za 0,5 -1 stepen toplije,vreujem da cemo do kraja nedelje prebaciti 40 u hladu
 
Tako je kako je , to je nesto sto niko od nas ne moze promeniti, gubiti zivce i trositi vreme na kkukanj i zasto nije drugacije je uzludni posao, znaci prilagoditi se maksimalno, zastiti se kolko ko moze, organizovati se tako kako ko zna najbolje da funkcionise i to je to, nema druge nemoze se razvuci sator iznad svakog sela i polja kao zastita, ali se moze razmisljati o nekom navodnjavanju, ili nesto slicno..Mali Kimi se uhvatio za standarde, je...s standarde, sta ti znaci nesto da je po standardu kad se kukuruz u njivi upreo ko pero!! Tako sad sta je tu je izgorece Srbija za deset dana iza toga neko zahladjenje i eto krece avgust vetrovi pocinju da duvaju i eto jeseni a za njom i zima, a onda ... svi ce da traze ovih 40 stepeni po standardu ili ne!!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh