Vremenske prilike u 2012 godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod nas malo orosilo 3 lit po kvadratu
 
nasa sinocna kisa nije se ni probila do zemlje od qqruza, al se zato sve slilo na koren!!! netreba mu vise kisa uopste do vrsidbe:bravo:
attachment.php
 
Ako u roku od 10 dana ne padne minimum 30-ak litara kise mi nemamo cemu da se nadamo na jesen!!!Neverovatno kako nas obisle kise celo prolece a evo i leto...U poslednjih 2 meseca nije palo vise od 20 litara po m2 a to je jako,jako malo i nedostaci vlage se vide na svim usevima!
 
Moram da uskočim odmah čim se pominje prognoza.

@Savato

to su zaista jadne količine,posebno zato što su maj i jun meseci kada je kiša najviše potrebna.

Tvojih 20 litara prema mojih 250 i kusur mi deluje neverovatno...

E a sad dolazimo do problema....osveženje koje se crtalo za 3-ći Jul je isparilo naravno i pomereno na xx dan u julu,a naravno kako se približavamo novom toplom talasu (koji kreće od petka) tako on na kartama deluje sve žešći i žešći.

Problem je što cikloni sa Atlantika ne mogu da se probiju do nas jer je ovaj prokleti jezik toplote iz Sahare i Sredozemlja isuviše jak i blokira neku konkretnu destabilizaciju.
Što je najgore ti cikloni na Atlantiku samo stoje u mestu i na svojoj prednjoj strani vuču iz Afrike vreli vazduh koji se premešta na nas !

Čak i hladni frontovi koje uspeju da pošalju ti cikloni nakon prelaska preko Alpa se prosto isuše jer ne mogu da probiju taj ''toplotni zid'' koji je na Balkanu. (što se često dešava od kako su leta u ovoj deceniji ''poludela'').
 
Kako druze dodje do Zrenjanina tamo padne 30 litara,kod nas 40-50 kilometara dalje 3 kapi.Takodje u Madjarskoj pada danima,100-ine litara kise a mi u J.Banatu cim se naoblaci dune vetar i otera oblake!Deficit vlage vucemo skoro godinu dana,extremno suva jesen,zima sa malo vode,snega je bilo ali dosta suvog i sve je to malo!Kako u centalnoj Srbiji padne 50-60 litara u cugu pa vi ste blizi Africi nego mi:kisa: Nema tu sta padace ona ali mislim da ce biti kasno!
 
Stvar je u konvektivnim padavinama,tj. padavinama na oblak.....ponekad kad su oblaci toliko spori moze da bude extremnih razlika (2006 u junu kod mene 130 litara,a 4-5 km istočnije nije ni kap pala)...ima još drastičnih primera ali ovaj je onako najdrastičniji.

S obzirom da smo mi daleko od mora,nama su leti često jedina nada te konvektivne padavine,da vlaga dođe sa okeana i da se uz pomoć kopna i orografije (planina) razviju kumulonimbusi.
Od pravih ciklona koji mogu ravnomerno da natope najčešće nema ništa,jer anticiklon u Sredozemlju to u toku leta ne dozvoljava.

Ti kumulonimbusi su vrlo teški za predviđanje...uglavnom u njihovom razviću uvek imaju prednost planinski predeli. (u Vojvodini nema prave kiše dok oblaci formirani na planinama Bosne ne pođu u jugozapadnoj struji ka Slavoniji i odatle ka Vojvodini).

E sad je stvar u tome što u jugozapadnoj struji oduvek više sreće imaju predeli severno od Aranđelovca .. (dakle tu spada i tvoj kraj).

Ni meni nije jasno zbog čega ove godine to nije slučaj (jedan od razloga jeste slaba konvektivna aktivnost ove godine),ali tu mora da ima još nešto što fali.....

Sa druge strane,jugozapad Srbije i Kopaonički predeo (gde je i moj kraj) mi je nakako uvek najstabilniji što se tiče padavina...obrni,okreni uvek ima razvoja i pljuskova...i nekako je uvek najmanji strah od suše.Mada mana ovog kraja je sa druge strane učestala pojava grada..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh