Vremenske prilike u 2009. godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
juce je bila tako velika kisa kod nas da je to strasno u jednom delu ataru je bilo i grada i tamo je napravio katastrofu sjebo je i kukuruz i soju i psenicu mlatio kao i sve pred sobom :udri: :udri: :udri: i dok su picili rakete onda je prestao grad i poceo samo pljusak i u mom dvoristu je palo preko 50 litara kise dok je u ataru sigurno palo 70 kako neki kazu a u susednom selu maglicu je palo neverovatnih 110 litara kise po kvadratu i tamo stvorilo poplavu i napravilo haos :nono: :udri: i nadam se da ce posle ovog velikog nevremena prestati ove dosadne letnje kise i da konacno zasija i sunce :cool: i onih 30 stepeni pa da pocnemo sa zetvom i svim poljoprivrednim radovima :ppozdrav:
evo sta je grad napravio u jednom delu mog atara i to je 1km od moje kuce
ovako sad izgleda kukuruz :udri: (naravno ne moj)
23wpv6q.jpg

soja :udri:
2eas7iv.jpg

i zito koje je 30 posto ovrseno posle grada :udri:
2qjyped.jpg
 
Kod mene sad pada ,umeren pljusak .Tri dana nije nista padalo i taman se lepo prosusilo, danas smo cak i spartali.Tarana peca a nije javio kako je u Kikindi.Kazu mi poznanici da i tamo ima stete.
 
kiraj je napisao(la):
Kod mene sad pada ,umeren pljusak .Tri dana nije nista padalo i taman se lepo prosusilo, danas smo cak i spartali.Tarana peca a nije javio kako je u Kikindi.Kazu mi poznanici da i tamo ima stete.
:zli:
kod nas ni kapi....
 
iako osiguras osiguranje nije jeftino jos ako su prinosi ovako slabi a cena mala...ali ipak se isplati osigurati useve od grada i nevremena pa sta bude bude...
iako dodje do grada koji napravi totalnu stetu neznam kako se to isplaca ale verovatno na osnovu nekih prinosa ali s tim parama nemozes pokriti ono sta si ulozio jer ako si prinos procenio na 5 tona po jutru(naprimer kukuruza) sa cenom od 10din/kg oni ti verovatno isplate polovinu od toga sto si osigurao (napr 50 posto od vrednosti tog useva) ali mi smo to radili u skoro vreme ali sada vise ne jer osiguravajuce kuce ne isplate kolko su obecali a traze puno para za osiguravanje pa je zato najbolje nek je sve onako kako jeste pa sta bude bude :cao:
 
:sta: :sta: Iskreno da kažem nisam ni rezmišljao da osiguram useve, dok jednom ne uništi led neću da se opametim :haha: :haha:
 
Johny CASE IH je napisao(la):
iako osiguras osiguranje nije jeftino jos ako su prinosi ovako slabi a cena mala...ali ipak se isplati osigurati useve od grada i nevremena pa sta bude bude...
iako dodje do grada koji napravi totalnu stetu neznam kako se to isplaca ale verovatno na osnovu nekih prinosa ali s tim parama nemozes pokriti ono sta si ulozio jer ako si prinos procenio na 5 tona po jutru(naprimer kukuruza) sa cenom od 10din/kg oni ti verovatno isplate polovinu od toga sto si osigurao (napr 50 posto od vrednosti tog useva) ali mi smo to radili u skoro vreme ali sada vise ne jer osiguravajuce kuce ne isplate kolko su obecali a traze puno para za osiguravanje pa je zato najbolje nek je sve onako kako jeste pa sta bude bude :cao:
kad se pravi ugovor o osiguranju tamo se stavi planirani prinos koji vi njima kazete za zito recimo mozete praviti ugovor na 5-7- 10t/ha i na osnovu toga placate osiguranje a ako steta bude 100% oni isplacuju 80% vrednosti planiranog prinosa onaj ostatak od 20% kazu da bi otisao na kombajn i pratece troskove i zato ne isplacuju
 
lako je to sigurati ali tesko je naplatiti stetu od osiguravajucih kuca koje vrse procenu stete kad izadju na teren i na osnovu toga isplacuju stetu i to nije sve tako lako jer je prosle godine mom rodjaku grad potuko nekoliko jutara kukuruza i kad je prijavio stetu izasli su na teren i procenili mu stetu na svega 20 posto a grad je unistio bar 50 posto kukuruza,a osiguranje mu ni za tih 20 posto stete nije isplatilo ni dinar ::lose:: ::novac:: e tako je to u srbiji :zli: :udri: ::novac:: ::lose::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh