Voćarski traktor-vaša preporuka

Ko u Srbiji ima 1200 ha vinograda??
 
pozz forumasi
ova tema mi je jako interesantan jer i sam sam u procesu nabavke nekog manjeg traktora prvenstveno za vocarske poslove sto znaci da nece raditi neznam kako teske poslove ali mi u svakom slucaju potrebna kabina zbog prskanja
pa su mi u opciji za sad tri traktora
1. Tuber 40
tuber_V.jpg

1.jpg

2. IMT 2050
demla0.jpg

3. YTO 454
vase misljenje i procene sta je po vama bolje i zasto :)
 
Ko ima vocnjak do 3-4 hektara mislim da od IMT 549 nema bolji. I sto se tice cene i kvaliteta, sigurno je ekonomski najopravdaniji! Nema problema da vuce setvospremac, nosene ili vucene atomizere, mulcere i ostalu mehanizaciju. Posedujem jedan takav pa znam o cemu govorim. Glupo je ako posedujes par hektara davati silne pare za traktore sa hermeticki zatvorenom kabinom sa karbonskim filterima i ostalim cudima, kad ce ti se ulaganja vratiti...Naravno da oni koji obradjuju vise hektara sigurno da im treba bolji traktor.

 
Dosta dugo smo sa IMT-549 odražavali 11 ha voćnjaka (prskanje (1500 l atomizer), košnja, utovar sa viljuškarom...) i na 40 ha ratarstva sve lakše poslove. Traktor je puno pogodak za voćarske površine do 10 ha. Ima dosta snage za svoju veličinu, prilično doabr raspored brzina, ima dobru ukupnu nosivost... Jedino bi preporučio ugradnju boljeg sica, po mogućnosti zračnog, ventilaciju sa karbonskim filterom ili da traktorista koristi masku sa takvim filterom i hidro volan.
 
A širina ljudi, kako s njim u uzak međured?

Piere, YTO, sa ovim 2050 se malo ko usrećio a tuber ima skučenu kabinu. Detaljnije će morati neko iskusniji.
 
A širina ljudi, kako s njim u uzak međured?

Piere, YTO, sa ovim 2050 se malo ko usrećio a tuber ima skučenu kabinu. Detaljnije će morati neko iskusniji.


Ako se pitanje odnosi na IMT-549 reći ću ti da u jabučnjaku (M9) sa međurednim razmakom od 3,5 m između redova prolazi bez problema. Čak mislim da bi mogao ić i u međuredni razmak od 3,3 m samo što me rezidba morala malo "prilagoditi" traktoru.
 
pa jeste sirina je bitan i ovi traktori koje sam za predlozio su poprilicno uski tako da nece sto se tog tice nema problema
prijatelj ima tog imt 2050 i oni su jako jako zadovoljni sa njim i odradjuje im sve poslove u vocnjaku, no sto mi se bas nesvidja jeste cena
u okolini ima tri cetri yto 454 i ljudi su poprilicno zadovoljni i najverovatnije cu ici da ga pogledam onako malo detaljnije da vidim, ima jednu prednost a to je cena no znato zavrsna obrada neznam kaka je moracu viditi
a sto se tice tubera. hmmm to je za nas na ovim prtpuno nepoznato i sto znam procito sam na forumima i nisam bas nesto jako odusevljen

ali ko sto reko bitna mi je kabina i to jako jer nikako nezelim biti okupan od strane atomizera tako da
 
za voce oranje prskanje itd najbolji je traktor do 45ks, mali su okretni i nece te razmisljati dal ste polomili granu kad ste se okretali kao sa rakovicom 60ks
 
Evo bio je sajam poljoprivrede pa da osvežimo malo temu i ubacimo koju sliku.
Prvo Foton model od 45 kS sa cenom od oko 12500 eura, može da završava voćarske poslove a za ozbiljnije voćare fali reverzer nezavisno uključenje kardana kao i sinhronizovani menjač.
Ovo je preporuka za voćnjake od oko možda 5 hektara.
picture-298.jpg

picture-308.jpg

picture-302.jpg

picture-303.jpg

picture-304.jpg

picture-299.jpg



Pored kineza jeftina varijanta je naravno i naš IMT. Mašine menjači i hidraulika nisu loši, govorim iz iskustva jer radim sa jednim 539 dupla vuča hidro volan, ali je završna obrada daleko ispod čak i kineza. Ako imate živaca za kardan koji se teško uključuje, menjač koji se teško ubacuje, kabinu koja jako loše dihtuje i neke sitnice koje se kvare od prvog dana, traktor može da završi posao u voćarstvu, samo iz ličnog iskustva kad prskate atomizerom nosite masku i u kabini.
Evo nekih slika sa sajma.



Tafe traktor od 45 KS je takođe bio izložen na sajmu i to je otprilike nešto kao naš 549 sa duplom vučom. Kvalitet je Ok ali je to generalno zastareo traktor kao i naš IMT, takođe nema kabinu a kod nas se ugrađuju Orašje kabine ali se ne garantuje neka zaptivenost. Takođe nema reverzer i nezavisno uključivanje kardana. Sve u svemu kome treba traktor bez kabine i to izdržljiv i žilav starinski traktor a da je nov može da razmišlja o njemu.



Ursus je ove godine prvi put ponudio voćarski traktor i to od 50 KS, što mislim da je prava mera. On ima Cenu od 25000 do 30 000 eura, sa dosta dobrom kabinom, kvalitet izrade je solidan tj. dosta je blizu renomiranim voćarcima i po ceni je negde na sredini između običnih univerzalnih i profi voćaraca. Ovom sa sajma fale nešto veći i širi prednji točkovi ali generalno je ok.





Hatat je turska firma koja je sa svojim voćarcem takođe nastupala na sajmu i cena mu je 23000 do 25000 eura, dakle slično ursusu a traktor izgleda dosta ozbiljno. Nemam saznanja iz eksploatacije ovih malih ali veći koji su došli u naše njive se za sada dobro drže.
http://image5.sahibinden.com/photos/77/02/14/big_122770214bzr.jpg
https://www.butobu.rs/members/business_catalogs/doc_f4e802f76ecd8a81ca37d04b5dcf44b3.pdf

E sad da pokažemo i ono što je dobro, skupo i verovatno nedostižno za većinu naših voćara. Ovi traktori košaju 35 ooo pa i do 40 000 eura, imaju sve što treba, pa čak i kabine sa karboskim filterima. Verovatno da oni vrede te pare ali je takođe sigurno da ih nećemo puno viđati kod nas.Inače oni mahom imaju po 80 do 90 KS, turbo trocilindrične motore i dosta elektronike oko uključivanje prednje vuče, hidraulike i sl.



 
Poslednja izmena:
Sto se zapadnih traktora tice mislim da oni koji obradjuju manje od 10 h nemaju ekonomsku racunicu za kupovinom. Uloziti 25 000-30 000 eura, nije mala stvar, a potrebno je dosta vremena da se ta investicija vrati.
 
Ima li ko neku sliku ili obaveštenje o nekom voćarskom traktoru, ode tema u aut.
Čini mi se da kolega Bećarina ima neki NH voćarski pa ako može neka slika ili link ako ga je u nekoj drugoj temi predstavio.
 
Druze najvolji je onaj traktor koji manje trosi a zavrsava posao koji je izdrljziv,...kod mene najbolji je imt539 stara skola a ne ovi danasnji, e sada ako bi ja birao trenutno sada uzeo bi europard traktore :)
 
Danas sam video ovu temu i veoma mi je interesantna, pošto tata radi 8 ha voća sa tendencijom proširenja površine, a to sve mene čeka kad on reši da se penzioniše. Inače sam kao serviser klima na traktorima i kombajnima radio i 10-ak voćaraca, pa da prenesem utiske. Radio sam tri Mistrala kod različitih gazda i svi su jako zadovoljni. Jedan je imao i JD 5510N i kaže da nije ni prineti mistralu. Sa Dajcovima kod Miškovića su zadovoljni, kao i sa starijim NH-Fordom. Poznanik je kupio nov Same, ali je još rano za utiske. Sve su to skupi traktori sa odličnim kabinama i logično je da su ljudi sa njima zadovoljni, to je moje mišljenje. E sad isto tako mislim da voćarski traktor bez kabine ili sa loše izolovanom i neklimatizovanom kabinom nema šta da traži u prskanju, a prskanje mu je pola posla. Tako da ne razumem one koji predlažu IMT i ostale jeftinije teaktore, jer oni očigledno cenu stavljaju ispred svog zdravlja ili zdravlja onog ko vozi takve traktore. Takođe sam video da je neko spomenuo turske Hattat traktore, i o njima imam šta da kažem pošto im servisiram klime u garantnom roku ali o tome u nekom drugom postu.
 
Ima li ko neku sliku ili obaveštenje o nekom voćarskom traktoru, ode tema u aut.
Čini mi se da kolega Bećarina ima neki NH voćarski pa ako može neka slika ili link ako ga je u nekoj drugoj temi predstavio.

šta mislite o ovom jd 63 ks revers menjač filteri za prskanje...
 
Nazad
Vrh