Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
dobrodosao prijatelju,da ti ja prvi pozelim dobrodoslicu :cao: :cao: :ppozdrav:
 
bidzovac je napisao(la):
ljudi bitno je da se mi svi drzimo zajedno!!! ja sam vladimir todorovic bidzovac is sela bersici pored gornjeg milanovca.pozdrav za sve drugare koje pratim vec duze vreme.....

Dobrodošlica novom članu Foruma, predpostvljam ovčaru virtemberg ovaca, jer se ovde predstavio, a nije napisao, bar okvirno, čime se bavi. No, biće prilike !

:ppozdrav:
 
hvala na dobrodoslici :D.Bavim se uzgojem ovaca rase virtemberg,moje stado je malo i tek je u povoju.Dosta dobrih i korisnih stvari sam procitao na forumu i resio da se prikljucim.Trenutno radim na izradi projekta za ovcarnik.Sagledavam i odlucujem se sta je najbolje i najfunkcionalnije.Dosta ste mi vi pomogli vasim ranim diskusijama i predlozima.U svakom slucaju mislim da je ovaj forum jako koristan za sve nas i da dobronamernom diskusijom mozemo uciniti da ovcarstvo u srbiji podignemo na visi i organizovoni nivo sto je nadam se svima nama u cilju.Jos jednom, hvala na dobrodoslici!
 
bidzovac dobro dosao :ppozdrav: evo neke novosti kod mene od pre dva sata
148iv45.jpg
 
Zdravo svima,
protekle nedelje smo ja i brat posetili 44. aukciju elitnih ovnova Virtemberg rase u Ulmu. Postavicu par slika na kojima se donekle vidi ono sto je ove godine na eliti bilo ponudjeno i par slika jednog proizvodjaca jagnjadi koji proizvodi dosta efikasno i ekonomicno.

Razgovarali smo sa dosta odgajivaca koji se ovcarstvom bave dugo godina. Par njih smo pitali sto se izbora rase tice da li oni imaju iskustva i sa drugim rasama. Neki od njih su ranije gajili i druge rase medjutim kazu da im trenutni trend selekcije Virtemberg ovce daje za pravo da je to trenutno jedna od najboljih rasa za ekonomicnu proizvodnju kvalitetnog jagnjeceg mesa. To je njihovo misljenje i verovatno da je tako u uslovima proizvodnje kakvi tamo vladaju
 
lepo je ovo videti,kod nas ta selekcija se slabo vidja,zato sto smo mi nemarni narod drzimo samo da bih drzali i da nam se isplati,nece da se investira jer je skupo a u prodaji da se sto skuplje proda,kod vecine je tako,cast izuzecima po kvalitetu
 
by Maestro: Miljko, bravo za post ::svaka cast::. Takvih post-ova nam nedostaje, da se vidi kako to u svetu rade.
Malo samo tehnički doterano, radi lakšeg čitanja! Bez ljutnje!

Nemačka je jedna od retkih zemalja gde se kompletna selekcija jedne rase odvija na privatnim farmama. Većina zemalja imaju stanice za VO ili te neke institucije sprovode selekciju. U Nemačkoj postoje nekoliko iskusnih odgajivača koji su pre svega jako dobro obučeni za uzgoj ovaca.
Čitava selekcija se zasniva na ekonomičnoj proizvodnji gde se dobija proizvod koji trziste dobro prihvata. Cena zive jagnjadi je u Nemackoj od 2 do 2,3 evra za kg i jagnjad su teska u proseku 42kg.
Subvencije po zivotinji nemaju, samo 100evra po hektaru livade dobijaju. Ako mi trenutno gledamo na te neke subvencije o kojima cesto pricamo da su na zapadu velike, mislim da je situacija kod nas daleko bolja jer se dobija 2500dinara ili oko 20evra po svakoj umaticenoj ovci i naravno jos po hektaru zemlje.
Kod njih se proizvodnja zasniva na ispasi i silazi, sve ostalo je ekonomski neopravdano. Ako sada tu stranu rezimiramo da mi ovce ili lose hranimo ili ih hranimo skupom i manje kvalitetnom hranom nego sto je silaza ili senaza, onda nase jagnje i 3 evra po kg da kosta nece moci da donese neku zaradu.

Još par reči o aukciji.
Bilo je 85 ovnova starosti od 12 do 23 meseci. Najlakši ovan je bio 109 kg. najtezi 183 kg., prosek je bio 145. Početna cena je bila 500 evra a najveća 7300 evra. Dominantna cena je bila oko 1800 evra. Bilo je par zivotinja koje nisu prodate ali su to bile zivotinje manje poznatih odgajivaca iako je kvalitet bio zadovoljavajuci.

Kod ovnova je bila ocenjivana mesnatost, eksterijer i vuna. Sve zivotinje prolaze kroz vagu pre ulaska u akucijsku halu. U konačni odgajivački indeks pored ocena sudija ulazi i performans test ovna odnosno ocena progenog testa oca i proizvodne karakteristike majke.
Kad se sve uzme u obzir, koliko rada i znanja , i hrane i nege je uloženo u sve ove životinje, prosecna cena je više nego opravdana. :cao:
 
miljko druze,
relativno poznajem norvesku dobro i mogu reci da je ta cena jagnjadi i ovde do 3e kg. klanicka roba. Subvencije ne znam, intresantno je da racunaju da 100-130 ovaca daju godisnju platu jednom clanu. Prednost je da ima zagarantovan otkup, to nedostaje u srbiji, interesantno je isto da se jaganci prodaju od 40-50kg.

Principi su slicni kao i drugim evropskim zemljama, priplodna grla su cak sta skuplja nego tu. Mislim da kada bi bilo neke klanice u Srbiji koja garantuje cenu i otkup bilo bih mlogo lakse da covek radi ovaj posao. To su moja misljenja, lepo je to kada covek vidi selekciju i kvalitet tu se zaostaje kod nas. Doklegod je neozbiljnih ljudi koji uvelicavaju i lazu da bi prodali nesto sto nije imace problema u kvalitetu!
 
Dzaba ti ove slike Miljko,kad Virtemberg nije tovna rasa,kad ima krupne koske,slab radman... :haha: :haha:
Svaka cast na slikama,i daj jos koju da malo naparimo oci,zagrejemo srce,ova zima nas ubi. :ppozdrav:
 
Drage kolege forumasi;gledam u ovu tastaturu mozda i celih pet minuta i razmisljam da li da pocnem da pisem i sta DA PISEM.Shodno mom iskustvu mislim da bih mogao puno toga korisnog da iznesem,a sto je vezano za ovcarstvo pogotovo ljudima koji tek razmisljaju da pocnu time da se bave.ALI,rec koja u drzavi Srbiji ima hiljadu konotacija; Ali ljudi nafta je preko 100 dinara ! Ali ljudi vestacko dubrivo je preko 2000 dinara!Ali ljudi koliko kosta pedigre za ovcu!Ali ljudi sta cemo sa ovim nesretnim pecenjarima [od kojih u mnogome zavisimo] i u nedogled to ali.Vidite ja pratim forume od prvih stranica ali vrlo retko ucestvujem u diskusijama,prosto zato sto mi prorade emocije kad procitam tekstove nekih ljudi koji su za mene samim tim sto traze sebe u nekoj od grana stocarstva ili poljoprivrede uopste VELIKI LJUDI.Samim pomenom reci ''POLJOPRIVREDA'' ili poljoprivrednik u drzavi Srbiji to je asocijacija za nesto sto je FUJ i sto smrdi.Naravno nismo mi bogom dani, ali samim tim sto proizvodimo hranu trebali bi da imamo neko mesto u ovom drustvu i ovoj drzavi.Mogao bih o ovome u nedogled,medutim nista ne bih napisao sta velika vecina vas ne zna.Smatram da ce ovom narodu i ovoj ''drzavi''vrlo brzo [sto bi stari rekli]''GUZICA RECI GDE JE VODENICA''
Post je spojen: [time]1296504640[/time]
_________________________________________________
 
Nazad
Vrh