Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Mi smo sve vrste predracuna,racuna i isplativosti ovde davno obradili,samo treba detaljno citati teme,a ne govoriti napamet,sve smo pisali po nekoliko puta i racunali kako se cena hrane menjala!

---------- Poruka napisana u 10:39 ---------- Prethodna poruka je at 10:36 ----------

Jos jednom da ponovim,ovca koja se redovno jagnji i daje 2-2,5 jagnjeta godisnje ne moze biti u minusu,a pitanje je da li je taj plus dovoljan za zivot,tj.da li vredi tog rada,obracunato na din/h ulozenog vremena!

---------- Poruka napisana u 10:44 ---------- Prethodna poruka je at 10:39 ----------

I da,jutros bio na prvoj Raka farma 'Progres' Kutlovo,klasika,razocaran,jada se i presao na konje,a u pozadini desetak mrsavih ovaca,kao trckara..

---------- Poruka napisana u 10:49 ---------- Prethodna poruka je at 10:44 ----------

I jos jedan je problem,malo je kupaca u Srbiji koji cene pravu robu,vec sverceri diktiraju cenu,njegovo jagnje sa neke cuke staro 6 meseci i ima 35kg kosta isto ko i moje koje je ima 2meseca,al' takav je zivot.
 
Upravo tako deki,kod mene secam se jednom (dok sam imao W-a) jagnje 43kg imalo staro 3 meseca.I niko nije hteo da ga kupi jel je mnogo tezak a kupovali one od 30kg i 6 meseci starosti! -.-
 
Deki, ono sto si jos zaboravio da kazes jeste i broj u stadu. Moj brat kaze da bi mu bilo glupo da ide sa 10-15 ovaca da ih napasa ali kad ode sa 80-100 onda je zaradio za 2,5-3 sata 1500-2000din pa tako 4 meseca u godini jer kod nas ne moze vise, mislim da ipak nije lose. Ovih 1500-2000 din sam dobio ako racunam koliko bi kostala ishrana tog broja ovaca u stali silazom i neki fizicki rad oko hranjenja a to je usteda, odnosno indirektna zara na jagnjetu. Da li je W mlecna kao ovca ne znam jer ih ne muzemo ali znam da u proseku odgaje 1,6 ( 0,1 jagnje po jagnjenju je guditak) jagnjeta po jagnjenju sa prosecnom tezinom od 27kg sa 2,5 meseci. Do te kilaze jagnje pojede oko 10kg koncentrovane hrane i oko 8-10kg lucerkinog sena. To sve kosta oko 500din(10kg koncetrata po 35-40din i 10kg licerke po 10 din) po jagnjetu do te kilaze. Ovca pojede oko 80kg zrnaste hrane u jednom proizvodnom ciklusu (fluching priprema za jagnjenje i dojni period) koja kosta 1500-1600 din ako se kupi i oko 5 meseci u jednom proizvodnom ciklusu se ovca hrani na jaslima a to je 150 dana gde pojede oko 25-30 din dnevno kabaste hrane (oko 5kg silaze po 2,5-4 din plus minerali). Na kraju ako se samo hrana racuna, ishrana ovce kosta oko 5600 po proizvodnom ciklusu od 8-8,5 meseci. Ako se uzme u obzir da odgaji 1,6 jagnjeta onda to kosta 3500din po jagnjetu plus onih 500 koje je jagnje potrosilo to je sve zajedno 4000 din za jagnje od 27kg. Ostalih 8 kg jagnjetine kostaju oko 900din (30kg zrnaste hrane po 20 din plus 30kg lucerke po 10 din) tj jagnje od 35 kg kosta u proizvodnji 4900din a dobije se 35kg po 220din tj. 7700 din. Zarada je oko 25 evra po komadu ako se hraniva kupuju. Sve sto vlasnik moze sam da proizvede a mislim pre svega na pasnjake, proizvodnju kabaste hrane ali i zrnaste, sve je to cista dobit.
 
Docice i tome kraj jednoga dana, letos od komsije kupim dva ovnica debeli, dva zuba dobili, jedan 33 drugi 35kg, da su jeli kamenje i pili vazduh pojeli su sebe 10puta a ovce tj njihove majke da ne pricam, rec je o nekoj pramenci, basca nekoliko hektara, po malo kukuruza svako jutro i sena, treba mi ovog W da slavimo
E ovo odavo nismo imali, cinjenice, hoces jos podeliti sa nama koje granule koristite na farmi za jaganjce, od kog proizvodjaca i dobijate li sta jeftinije posto ste verovatno registrovana farma?
 
ovo sto sam napisao vazi za nase uslove uzgoja po trenutnim trzisnim cenama i ako se hrana kupi. Mi hranu osim granula za jagnjad u prvih 2,5 meseci ne kupujemo. sve proizvedemo sami, tako da je racunica malo drugacija. Ovim sam hteo da kazem da se moze zaradaiti iako se hrana kupi koja je trenutno skupa.
 
miljko bio si brzi od mene u pisanju i hvala sto si sve ovo lepo obrazlozio.ja samo kupujem granule za jagnjad a sve ostalo kao i ti sam proizvodim (sem senaze) dok su mi ovce minimum 8 meseci na pasi, a i sreca mi je to sto mi ovce nisu kao one sjenicke sa prosekom od 95 kg pa manje jedu.inace ja moje ovce muzem 20 dana nakon odbijanja jagnjadi a sir prodajemo po ceni od 300 din/kg
 
Eto,sad je Miljko to ponovo detaljno opisao,pa lepo nema problema za Neverne Tome!Apsolutno tacno za broj grla i za sopstvenu hranu!
 
Deki nisu to Neverne Tome treba iskusiti u uzgoju rase kakva je i sta moze doneti pa tek onda suditi ali ljudima je najlakse da kude ''konja kog nisu jahali'' nego da malo pogledaju iskustva odgajivaca oko sebe.
 
Nemam nameru da se ubeđujem sa bilo kim. Šesnaest jagnjadi sisa 10 ovaca i sa po 10kg konc za 75 dana imaju prosek 27kg? Drugo kg silaže 2,5 do 4din? Kukuruzna silaža ima treći deo zrna pa otud kukuruz košta od 7,5 do 12 din. Kukuruz je gospodo 20 din pa je stoga silaža 7din kg. Osam meseci na silaži i mineralima a seno? Treće kad Slaviša iznese podatke o plodnosti svog stada onda se plasiraju neke glasine kako rom nema ni pola od tog. Ovako virt ispade plodniji od rom. Nemojte shvatati ovo gore za zlo već samo vam ukazujem gde ste se preračunali. Svima puno sreće i uspeha i samo nastavite.
 
Postovani prijatelji...

Moze li mi neko reci u vezi virtemberg ovce,da li neko ima adresu u nemackoj gde mogu da se kupe,i koja je procedura preko graanice da se unesu u srbiji....Bicu vam zahvalan ako mi neko dostavi takvu informaciju...

Hvalaa
 
virt,virt i samo virtemberg,...Mario zemljace moj,dje ces....polako,nemozemo svi isto da radimo i volimo,ovo je tema o virtemberg ovci,gde mi ljubitelji virt razmenjujemo svoja iskustva,savete itd,moj komsija obozava motore,ja ih ne volim bas,ali sigurno necu otici kod njega,pokucati mu na prozor i reci komsija uopste mi se nesvidja tvoj motor,malo bi bilo glupo,da nevolimo ovu rasu,da se nije pokazala i dokazela,mi nebismo drzali,pa cak i na forumu kao sto se vidi ovo je jedna od najacih tema,a to je vec cinjenica,za razliku od komentara koje si ti nacuo sa Durmitora,treba samo logicno razmisljati,posmatrati,...,sto se isplativosti tice,nece je biti mnogo bez nekog malo ozbiljnijeg udruzivanja,mada ko kaze,evo ja sam danas zaklao 5 kom,najmanje sam merio bilo je 60kg,dolazili su nakupci ali nisam hteo da igram po njihovim pravilima,zato sada nemoram da idem u mesaru pola godine da jedem pilice iz kine i kojekakve salamcine,a razbicu se zimus od jagnjetine,pa ko moze da me ubedi da nisam u plusu,ne treba bas sve gledati kroz dinar,puno mi srce kad ispecem jagnje koje sam odgajio pa mi dodju prijatelji,pa komsija masan od popravke motora,kad zgrabi od buta,a cele godine *turira*kako je w smece neisplati se itd....haha,virt jede ali virt i raste,onaj ko ne zeli da hrani zivotinju netreba ni da drzi,greota je sta pojedinci davaju svojoj stoci,

---------- Poruka napisana u 22:45 ---------- Prethodna poruka je at 22:42 ----------

gorane75 sta ces u nemackoj,kad ti je tu nas Miljko,nemacka je vec stigla kod nas,pozz za sve ljubitelje virtemberga
 
mario Durmitor je planina zime su duge i hladne a predposaljam da se te ovce ili drze na vani ili nekom slabim stalicama nehigijenskim i ostalo tako da w se u to tesko uklapa
 
citajuci vasu diskusiju zelim da iskazem svoje skromno misljenje.povela se malo ostra polemika,a mislim da je to bespotrebno jer se govori o potpuno razlicitom tipu ovcarenja.naravno da je domaca pramenka idealna za surove uslove,to je njena velika prednost,i verujem da se virtemberg nije pokazao kao ona u takvom tipu gajenja,ali se ne slazem da ishrana virtenberg ovaca mora biti skupa.sta bi onda mi radili koji zivimo u takvim uslovima da su svud oko nas oranice i da prakticno pase i nema,a zelimo da gajimo ovce iz ovog ili onog razloga?e,tu na scenu stupa virtemberg.ovca velikih gabarita,stvorena za proizvodnju mesa,tj.kvalitetnog jagnjeta za razanj.takodje ovca koja,evo bar u mom primeru odlicno iskoristava zetvene ostatke,koji ne kostaju skoro nista.narvno,nema te zivotinje koja moze da daje izvanredne rezultate na slami,ali ovi ostaci mogu da cine odlicnu okosnicu ishrani u podrucjima oskudnim u pasnjacima.evo u prilog tome pogledajte sledeci prilog:http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=J33EoSMsuFg
 
sarbanac@ druze ja znam da je poruka koju sam napisao bila dugacka ali ako nesto nisi dobro shvatio procitaj jos jednom ili pitaj. Plodnost naseg stada (ne pricam kako to igleda kod drugih jer ne znam) je u zadnje 3 god gde imamo takvu starosnu strukturu koja odgovara jednom dugogodisnjem zapatu, tj nije mlado stado kao pre 5-6 godina kad smo imali 80 prvojagnjenih, izmedju 1,57 do 1,75 jagnjadi po jagnjenju. Da li je to mnogo ili malo proceni sam ali je kod nas tako. Prirast jagnjadi u grupi varira ali kada se uzme prosek jedne grupe to je od prilike teznina koju sam napisao i moze biti 1-2 kg gore dole u zavisnosti od godisnjeg doba, tj. leti malo losije napreduju. Sto se cene silaze tice, zadnje tri godine imamo ogledna polja gde sejemo silazu pa se meri prinos sirove mase silaze posle zetve. U zavisnosti od hibrida smo imali izmedju 52 i 57 tona po ha, nisam siguran da bismo imali 17-20 tona zrna ako je trecina kukuruzne silaze zrno, mi obicno imamo oko 7 tona zrna.Ne znam odakle ti tal podatak, mozda ako se sece u polovini struka, mi silazu secemo do zemlje. Silazom hranimo ne osam meseci nego 5 jer nekada idu i u pasu, dobijaju one i sena, slame, po nekad i suve lucerke ali i repinog rezanca koji kosta 1,5 din u dvoristu sto je jos mlo jeftinije od silaze kukuruza ili lucerke.
A ovde se moze videti koliko to ojagnje nase ovce, ovo je zabelezeno u zimu 2009/10 cini mi se

http://www.youtube.com/watch?v=p4oy2TRvgwU&feature=related
 
Poštovani, tema je Virtemberg Ovce tako da će svaki sledeći offtopic biti obrisan u skladu sa pravilima foruma. Ima tema za svaki segment ovčarstva, pa u tim temama može da se piše o tim temama, a ako nema tema, možete da ih otvorite.
 
Ja nisam ekspert ni stručnjak iz oblasti ovčarstva a nisam ni veterinar ni polj inžinjer. Sve vaše tvrdnje oko virt rase su na mestu. Ja imam višegodišnje iskustvo oko gajenja ovaca. Pokušavajući da unapredim i poboljšam svoje stado nabavljao sam i virtemberg rasu. Kod mene to nije pokazalo očekivane rezultate. U mojim uslovima dosta bolje su se pokazale kvalitetne pramenke. Odlične meleze sam dobio sa virt ovcom i sjeničkim ovnom. Još uvek imam par ženskih grla iz ove kombinacije. Hteo sam da kažem da je proizvodnja klanične robe daleko lakša i isplativija kombinacijom drugih rasa gde je kvalitetna pramenka osnova. Proizvodnja priplodnog materijala je druga priča. Virtemberg svakako ima svoje mesto kao rasa u reonima sa intenzivnom poljoprivredom kao u Vojvodini, Mačvi itd. Svaka rasa ima svoje prednosti i mane. Treba otvoreno reći da virtenberg kao rasa nije univerzalna i da nije za držanje na svakom terenu i u svim uslovima. Komentari " ja volim ovu rasu" neću reći ništa. Ja konkretno volim banane ali ih ne gajim iako je neki tip to uspeo u klimatskim uslovima Srbije. Na primedbe moderatora ću odgovoriti pitanjem. Dali je na forumu zabranjeno iznositi svoje mišljenje ako nije u saglasnosti sa drugim članovima?
 
Sve može, u sklopu teme. Poželjno je da se obrazloži koliko toliko argumentovano, da li iz literature ili prakse nije toliko bitno.
 
JESEN.......
11qqpmu.jpg


---------- Poruka napisana 19-11-11 u 00:00 ---------- Prethodna poruka je 18-11-11 at 23:58 ----------

10o1myp.jpg


---------- Poruka napisana u 00:01 ---------- Prethodna poruka je at 00:00 ----------

10o1myp.jpg


---------- Poruka napisana u 00:03 ---------- Prethodna poruka je at 00:01 ----------

2v1w969.jpg


---------- Poruka napisana u 00:04 ---------- Prethodna poruka je at 00:03 ----------

p6get.jpg


---------- Poruka napisana u 00:05 ---------- Prethodna poruka je at 00:04 ----------

2eutrwo.jpg


---------- Poruka napisana u 00:07 ---------- Prethodna poruka je at 00:05 ----------

s1jio8.jpg


---------- Poruka napisana u 00:08 ---------- Prethodna poruka je at 00:07 ----------

xkru68.jpg


---------- Poruka napisana u 00:17 ---------- Prethodna poruka je at 00:08 ----------

1ep4p3.jpg


---------- Poruka napisana u 00:20 ---------- Prethodna poruka je at 00:17 ----------

ovce su se izmrkale sve
jzyahg.jpg
 
Nazad
Vrh