Višnja

Sad sam video da su iz Superiora registrovali novu sortu Ivo 45, kada se bere sa peteljkom, ubere se i mali listic na spojnom mestu peteljke.

Neko je to spominjao pa da napisem...
 
Zahvaljujem se na optimizmu i podrsci clanu Ironman. Nekako se vodim filozofijom Dejla Karnegija, ne ocekujem previse da se ne bi' razocarala, pa mi dodje i ovo malo kao...dobro je. Medjutim, nije dobro. Radnicima je otislo vise od pola, sitna je i dodato im je. Sta ostaje?! Malo, bas malo. Nasledila sam od dede 2 ha, brdovita njiva, planirala da zasadim visnju ali odustajem. Trazim nesto drugo
 
Auuuuu, Tanja, rano je za razocaravanje! Koju povrsinu imate sad i u kojoj je godini? Koliko ste nabrali? Po koliko ste platili radnike?
 
Radnicima je otislo vise od pola, sitna je i dodato im je. Sta ostaje?! Malo, bas malo.

Milsim da rešenje nije u čekanju veće cene nego u smanjenju troškova berbe.
Ne znam kako se može zaraditi ako se berba plati i dvadeset dinara po kilogramu, posebno u uslovima kad višnja može da ode i po 40 ili manje.
Mora se to malo mehanizovati, koliko toliko, postoje priručni načini da se značajno ubrza berba i da se smanje troškovi.
Recimo ovako nešto, za par stotina evra ili manje, ako se poseduje kakav takav traktor.

 
Nemam komercijalni zasad, ali sam slusao lika, racuna se 3 ili 5 god pa koliki prosek bude, vidi da li se isplati.
A drugi kritrijum je šta je realna alternativa.
Šta je realno moguće raditi na toj parceli da se zaradi više.
Ako postoji nešto drugo, realno isplativije, pa naravno da treba odustati od manje profitabilne proizvodnje.
To svako za sebe, za svoje uslove, svoju koncepciju posla, svoje porodice, svoje planirane budućnosti.... treba da odmeri, nema univerzalnog odgovora da li krčiti ili ne.
Neko treba da iskrči neko ne treba.

Ono što je sigurno, afekt, bes, osveta nekome, ne treba da bude kriterijum, jer niko se neće nasekirati ako neko svoj voćnjak u rodu počupa.
Može to da bude mala atrakcija od par sati u nekom ćoščiću interneta, ili priča od para dana u selu, i to je to, niko se ne potresa niti kalkuliše da li je to pametan potez ili ne, kalkulaciju, hladne glave, racionalno, mora da izvede vlasnik voćnajka.
 
Jeste jutro pametnije,razmisljam ja vec neko vreme da se meni to ne isplati iz vise razloga...nije ovo visnjarski kraj,puno kilometara treba da predjem da bi je odneo na otkup,radnici su posebna priča,jednostavno ih nema,ja da ginem ko konj za drugu klasu za male pare neću..
Da,meni,na mojoj parceli mogu da zaradim iste pare za mnogo manje ulaganja,sekiracije,zivaca,i rucnog rada...
I zimus sam tako prelomio sa kravama i ne zalim ni sekunde...nije to afektu...to je u ocaju..ako cu da radim za druge,onda odoh ko i svi u firmu i mirna backa..
 
Valjalo bi izbeci rucno branje, na forumu sam prvi put cula za masinsko branje i tresac. Juce pogledam na kp. Sada dobijem preporuku ovde, na forumu. Vredi razmisliti. Godinama sam se zanosila i mastala o obradi, izvadim kostice i zaledim. Pa onda kostice za ogrev, sok za fondan, visnja za pekare i poslasticare... ma i za Metro, mislim se...nesto i za mene

- - - - - - - - - -

Ne znam zasto mi je otisao samo deo posta? Nespretna sam prilikom kucanja i slanja.
Jedva poslah.
 
@sremac
Mani se cupanja, kupi tresac ili napravi kao sa klipa Ironman sto je okacio. Greota je u punom rodu krciti bilo sta.
 
Oblacinka je bas "stvorena za tresenje" :D Salu na stranu, plitak je njoj koren da bi se tresla tresacem!

Da moze uspesno da se trese, ovi u zadruzi (pored mene) bi je tresli tresacima odavno. Ne bi jurili berace svake godine, imaju preko 100ha visnje samo u jednom komadu...
 
Kolega mislim da grešiš. Zadnjih 7 sezona tresem i svale godine povećavam prinos. Prošle godine na suši kad je višnje bilo vrlo malo ja sam imao odličan rod.
Sve više zadruga i plantaža prelazi na mašinsku berbu. Ako onaj na sajmu nije lagao dzervinje ove godine kupio tresače
 
Dzervin je jos prosle godine kupio tresace. Tresaci su buducnost. Tako jedino moze da se ostvari neka zarada u buducnosti. Nismo ja i berac ortaci,pa da delimo zaradu na pola.
 
Nisu samo troskovi beraca problem, vec sto nema ljudi koji bi to obrali. I da se osusi 2-3% opet se isplati, posadis novu sadnicu i teraj dalje.
 
Pa ta dva problema su spojena. da ima dovoljno radnika,cena bi bila niza. Susenje usled masinske berbe je najmanji problem. Vise trebamo da se zabrinemo zbog zilogriza. Zato visnju treba maksimalno iskoriscavati i forsirati zbog kratkog veka trajanja.
 
Cao ljudi sta mislite, isplati li se saditi visnje ako nemas vode za navodnjavanje ?
Ratarstvo i ne se isplati se bas tu i Makedoniju, pogotovo na male povrsine (10-15ha) tako da seriozno razmisljam o sadnje visnje na sve te povrsine

Glavni problem je sto ta povrsina na 10tak razlicnih njive i ne se isplati se ulagati u busenje vode (a sistem navodnjavanja nema)

Inace imam 4-5 visanja oko neke nive i vidim da redovno i dobro radjaju (20-25kg po drvetu) a jos su mlade, verovatno + je to sto kod nas malo ranije sazrevaju i izbegavaju ove visoke temperature a koriste padavine u proljecu
 
Dzervin je jos prosle godine kupio tresace. Tresaci su buducnost. Tako jedino moze da se ostvari neka zarada u buducnosti. Nismo ja i berac ortaci,pa da delimo zaradu na pola.


Milutinu po Polutinu :haha:

Ili ona pesma "Visnjicica rod rodila" nema Visnju ko da bere samo momce i devojce :veseljak:: Vidite da je i nekad kad je nastala ta pesma bilo problema sa beracima :osmeh:


Salu na stranu, ja sam moj visnjar povadio, bas iz tog razloga sto u mom kraju ima mnogo MNOGO visnje i uvek bude problem oko branja!

Da nema problema sa beracima ova vocka je rajsko voce, rudnik blaga! Odnos ulozeno dobijeno nema bolji, najmanje rada a kaplje lova ::novac::


Ta visnja sto je 40 dinara je ona u koju samo pokosis travu pred branje, da berace ne pojedu zmije :osmeh:

Mislim da vecu muku imaju ljudi koji su radili (sve full za prvu klasu), cena za prvu klasu beda 60din a branje 20-25din! Kad preracuna ulaganje ima manju zaradu nego onaj sto je daje na 40din, sto je samo pokosio pred branje i podelio lovu sa beracima..

Cujem da od ponedeljka cena ide dole...
 
Nazad
Vrh