Višnja

Pazljivo pratim ovu temu... nemam ja puno pod visnjom, nekih 700 stabala. Razlicite starosti, od dvogodisnjih do preko 15 godina. Sve su oblacinke, i nikad se nisam pokajao u izboru. Pravilnom obradom zadovoljan sam prinosom. Ako takva visnja da gajbu ploda, racunam da je rod dobar, jel?
Ima ovde cetera koji kao i ironmen zivi od vocarstva, jedan od njih sam i ja. Sljive, visnje, orasi i vinograd, taman da stignem sve da odradim, i pritom pristojno zaradim.
 
Gorski Car, uvek sam iz jednog zapustenog visnjara vadio izdanke i u roku od dan-dva sadio, uglavnom ujesen. Uvek sam se zeznuo kada sam sadio s proleca. S jeseni sam morao da podsadjujem. Jesenja sadnja voca je zakon!
 
Gorski Car, uvek sam iz jednog zapustenog visnjara vadio izdanke i u roku od dan-dva sadio, uglavnom ujesen. Uvek sam se zeznuo kada sam sadio s proleca. S jeseni sam morao da podsadjujem. Jesenja sadnja voca je zakon!

Tako i ja radim i nemam nikakvih problema.
Slazem se da je bolja jesenja sadnja, jedino ove godine nije toliko bitno da li je sadjeno u jesen ili u prolece zato sto je kisna godina.
 
Poslednja izmena:
Lani sam pokidao izboje u višnji, Oblačinskoj naravno, tako što sam ih pošišao trimerom. Sad imam veliki problem jer iz onih panja što su ostali ponovo mi izbijaju izdanci i to sitniji a i mnogo ih je i ne mogu se pokidati a moram prskati sa herbicidom jer trava buja.
Ranije je kod nas u Republici Srpskoj bio kontaktni herbicid Gramokson i sa njim se moglo to raditi (tako sam čuo) međutim sad je iz nekog razloga zabranjen.
Da li neko koristi ove kontaktne herbicide za prskanje po sitnim izdancima?
I da li se smije prskati dok je voćka u cvijetu?
 
KOliko sam shvatio to se ne ubraja u totalne herbicide ali ubija sve preko lista i to u vrlo kratkom periodu od par sati?!znači još jače je od dostupnih totala.nisam zapazio da ima tog preparata kod nas.a nasao sam da je istog sastava kao i Reglon forte i Basta.
ja sam prskao travu u višnjama totalima iako je bilo tih mladara. uglavnom koncentracija od 1l/100l vode je ubijala travu ali mladarima nije falilo ništa pa sam ih posle trimerom
 
KOliko sam shvatio to se ne ubraja u totalne herbicide ali ubija sve preko lista i to u vrlo kratkom periodu od par sati?!znači još jače je od dostupnih totala.nisam zapazio da ima tog preparata kod nas.a nasao sam da je istog sastava kao i Reglon forte i Basta.
ja sam prskao travu u višnjama totalima iako je bilo tih mladara. uglavnom koncentracija od 1l/100l vode je ubijala travu ali mladarima nije falilo ništa pa sam ih posle trimerom

Druze mnogo ti je slaba koncentracija Totala, ja stavljam 2l totala na 100l vode. Izdanak je ipak drvenasta biljka mora malo jaca koncentracija nego za travu.
Ako su starije visnje slobodno Totalom prskaj te izdanke i nece biti problema. Ako su mlade visnje Total zaobidji:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
pa i nije mi cilj da uništim mladar nego travu.njega svejedno moram trimerom da secnem.meni je sasvim dovoljno litar, trava polako užuti i osuši se a ne fali ništa voću nemam neke "teške"trave i prskam dok je trava skroz mala tako da ponekad idem i dva puta ako opet nikne druga tura.bas danas popodne prskam taman da isprobam dizne za redno prskanje sto sam juče pravio
 
Znači mislite da ne može da škodi višnjama u 7 godini totel na bazi glifosfata?
LAnisam pokidao trimerom i sad iz onih panja ima masu sitnih izdanaka ja bi njih ošišao ali jednostavno nema šta da se kida sada. A trava polako počinje a znam da ako sad ne uništim travu neću lako kasnije zato je bolje što prije total, pa sam u dilemi.
 
cepaj slobodno bez problema i moje su te starosti nisam do sada imao problema.lakse ti je dok je trava manja jer kad poraste ona se osuši i tako ostane da stoji i posle opet smeta.ovako kad je mala em manja doza ti treba em se lakse unisti i posle sve uredno i čisto
 
Jel pocela kod vas visnja da cvati,kod nas nema nameru da krene,dosla u neku fazu i tako stoji vec 7 dana,kako izgleda nece za jos 7 dana, a sljiva sva ucvatala 100%:sta:
 
Mirko, tako je i kod mene. Sve čekam da počne da cveta pa da nečim poprskam. Monilija me zeza svake godine pa sam mislio da ove bolje pratim i prskam al kad god pogledam ono ništa ne mrda.
 
Ja sad idem iz višnjara prskao sam travu u redovima.kod nas nije ni šljiva još krenula ali tu su negde.rekao bih da je nešto na prelazu izmedju mišjih ušiju i priprema za bele balone.vide se cvetni pupoljci samo još da se zabeli.ako bude ovako toplo do vikenda bice taman za prvi tretman fungicidom u cvetanju
kakva je suša bila prošlo leto,i kako sam se ja plašio,mogu reći da su se dobro spremile čak odlično.ali da ne ureknem nesto bolje da sacekamo
 
Znači mislite da ne može da škodi višnjama u 7 godini totel na bazi glifosfata?
LAnisam pokidao trimerom i sad iz onih panja ima masu sitnih izdanaka ja bi njih ošišao ali jednostavno nema šta da se kida sada. A trava polako počinje a znam da ako sad ne uništim travu neću lako kasnije zato je bolje što prije total, pa sam u dilemi.

Ja redovno tako radim, ali pre toga sklonim mladare, narocito one koji su oko visnje. Nista nikad nije falilo, naprotiv! Sredstvo je glifosav...
 
Ja ću sutra ako Bog da da da prskam herbicidom a danas popodne sa Mirage. Za njega sam čuo od kolege Pešuta malo se raspitao još na forumu i sad ide prva zaštita sa njim večeras. Kod mene je Maraska otvorila nekih 10% a ostalo je u fazi bjelih balona, dok je oblčinska dosta ujednačenija i sva je u fazi balona i mislim da je pravi trenutak za zaštitu. Ako bude kiše (a ne bi trebalo biti) ove godine idem sa 3 zaštite u cvijetu, a ako ne onda u fazi precvjetavanja samo sa presingom i za moniliju i za kokomicer, s tim da ću presing ponoviti tamo za 20 dannajer je kod mene kokomices česta pojava.

Da li od vas iko ima problem sa žilogrizom, ja imam i to ogromnih problem i ne znam šta da radim svako proljeće mi se osuši po koja oblačinska višnja?
 
jao znači i vi imate tog crva?! ja nemam još uvek ali višnjar pored mene ima tako da mi ne gine za koju godinu.kod nas napada uglavnom starije višnjare ali kad udje ide redom, skida redove ko da mu neko komanduje.neznam da li ima neko sredstvo da se to uništava?ovde još uvek niko ne preduzima ništa.bojim se da će biti kasno kad se sete
 
pa da od ove godine krećem u preventivnu zaštitu od ove nepasti.ide insekticid neki protiv onih velikih dok se hrane u maju i junu.e sad za taj zemljišni insekticid nisam razumeo.ide polovinom jula ali za stabla koja nisu u rodu.
nerazumem da li ja mogu da radim višnju odmah posle berbe a šljivu ne jer kasnije stiže ili "nije u rodu"važi za mlada stabla koja još uvek ne radjaju
 
Protiv žilogriza se samo može boriti preventivno, to je neko moje iskustvo e sad kako se boriti ne znam. Ovi zemljišni "insekticidi" tipa radar, durzban, galvation, sve je to s..nje najobičnije. Dao sam za to više para nego za pola zaštite ali dzaba gdje ga ima u onim poljima on tamani bez obzira na to jesam li bacao ili ne. E sad trebam naći neki hiper jaki insekticid zemljišni, napraviti rastvor pa sa njim zaliti svako stablo posebno. Sad sam u tom fazonu inače ovi svi zemljišni insekticidi koje sam pobrojao djeluju na principu da svojim smrado tjeraju onu bubu koja polaže larve crva (koji kasnije jede korijen).
Svašta sam probao ali dzaba postoji neki bevemet čini mi se njega sam bacao jednu godinu i vidim ništa kad sam ubacio onu bubu u teglu i usuo prašak 5 dana buba je živa bila od tada ništa "beve" u moj voćnjak ne ulazi.
 
Nazad
Vrh