Višnja

Pa lepo pise "Plan primene", znaci neka vrsta saveta od njih. Dobio sam i za visnju i za jagodu, to sam im prijavio da cu imati za njih. Samo sto nisam skoro nista primenio. Provedem zbog posla 9 sati dnevno pa onda trci po njivama, dvoristu, stala, popravke... Ne mogu da se posvetim necem pa da zaista valja pa svastarim i nista nije dobro kako bi moglo. A i ne znam cemu bih se posvetio kad su nesigurne i cene a pogotovo vremenske prilike. Ako se potrudim oko jedne stavke a ona te godine omane... Nisam pametan, ovako opet pucam na svim stranama. Sve teze najamiti para.
 
Svako voće koliko sam ja shvatio se protiv crva i protiv monilije ploda prska u fazi kad plod menja boju.

Samo još nešto vezano za onaj upitnik, ja nisam poklonik podvaljivanja, nego je čovek pitao kako da popuni a nije prskao ničim, pa sam mislio da naginje toj teoremi, zato sam tako napisao..
 
Oktopod ti si dobro razumeo. Nisam radio skoro ništa oko voća osim orezivanja na brzinu a to se ne traži u formularu pa rekoh dal šta da upišem da me ne kritikuju što nisam. Al bih obavezno trebao poprskati protiv crva. Ako nađu samo par komada odmah je druga klasa, nebitno je sve ostalo i da je kao trešnja. Skoro pa bi se moglo pomisliti da oni traže baš ono više tretirano i poluotrovno voće nego neprskano i zdravo. Ko zna kome i kako prodaju, možda im je isplativije tako. Kao u tržnici kad gospođe kupuju one jabuke što su kao preslikane a one sa nekom flekicom neće. Dal znaju da su te osim što su skuplje i manje zdrave ili ne... Ja sam inače mali proizvođač, za svoju kuću a višak prodam. Mada i para treba ali slabo stižem da radim više oko toga pa da bude veća količina. Mada se već duže premišljam da batalim ovaj slabo plaćen posao i posvetim se domaćinstvu do kraja. Dal bih finansijski postigao i za zdravstveno i penziono, za platu bih, manja je od minimalca. Treba i početni kapital da se to proširi i uloži za kvalitetan rod. A cena se ne zna u ovoj državi, može da ne bude ni za hemiju. Sinoć je dva puta tukao grad ali mislim da neće biti većih posledica na višnji.
 
Vulkan, svaka improvizacija i ne pridržavanje standarda u voćarstvu od podizanja, prihrane a i zaštite najčešće vode u bankrot. Ako je voćnjak za komercijalne svrhe.
 
Muve i budu crvi kasnije, polože larvu u plod...a "sad" je diskutabilan termin, zavisi od faze u kojoj je vegetacija, zavisno od kraja u kom se nalaziš...i od sorte. Burlat evo u Ritopeku prošla, tako da nema šta da se prska protiv muve, a za šarenu je malo i kasno zbog karence.
 
Napravit ću OFF. Neško obriši poruke u svom pretincu. Nemogu ti poslat privatnu poruku.

---------- Poruka napisana u 21:06 ---------- Prethodna poruka je at 21:02 ----------

Muve i budu crvi kasnije, polože larvu u plod...a "sad" je diskutabilan termin, zavisi od faze u kojoj je vegetacija, zavisno od kraja u kom se nalaziš...i od sorte. Burlat evo u Ritopeku prošla, tako da nema šta da se prska protiv muve, a za šarenu je malo i kasno zbog karence.

Muha odlaže jaje, a ne larvu. Termin se zna, a to je kad višnja počne mjenjat boju iz zelene u žutu-narandžastu.
 
na to sam i mislio ali sam se nepravilno izrazio, OD muva budu crvi kasniej zbog polaganja jaja...voće se kao što rekoh u fazi promene boje ploda prska protiv truleži ploda i crvljanja, ne samo višnja...
 
na to sam i mislio ali sam se nepravilno izrazio, OD muva budu crvi kasniej zbog polaganja jaja...voće se kao što rekoh u fazi promene boje ploda prska protiv truleži ploda i crvljanja, ne samo višnja...

To je rano. Kad počne mjenjat boju ploda pa do berbe ima pfajn vremena. Nekad zna proć godina da uopće nema potrebe za zaštitom od monilije ploda.
 
Pozdrav svima i ako moze savet.Koji preparat se pokazao dobro za suzbijanje tresnjine muve kao i za moniliju ploda?Naravno,interesuju me oni sa kracom karencom,procitao sam da su to Dipterex,Decis,Fastac a za moniliju Saprol.Kakva su vasa iskustva,jer mi svake godine tresnje i visnje budu prilicno izresetane sa crvicima.Hvala!
 
pa opet zavisi i od voćke kad se prska za trulež ploda...recimo kad trešnja krene da menja boju, za 10 do 15 dana se bere, a šljiva bogami i posle mesec dana...ne znam kako je kod višnje, verovatno si u pravu, ja sam nov u višnjama :D
 
Danas su mi ulični sakupljači plodova uništili jednu mladu višnju ispred kuće. Čim prođe rod iseći ću je i izvaditi i na njeno mesto posaditi nešto što bode. Od kako je promenjena demografska struktura u mom selu na ulicu više nije pametno saditi ništa što se može jesti. Sve će to divljaci pokidati i polomiti. Imam u planu da umesto njih u dvorištu posadim nekoliko voćki pa mi treba preporuka koju sortu višnje da tražim.

Dakle, zanima me koja je sorta višnje pogodna za hobi-uzgoj u dvorištu, za teškog amatera u voćarstvu, nešto otporno što se oprska plavim kamenom i gotovo, nebitno koliko rađa. Trebaće mi dva stabla samo za sopstvene potrebe.
 
Druze oblacinska visnja nije losa,sadi se izdancima,a ima i kalemljena,isto nije losa i sumadinka,ja imam oko kuce 15-ak i svake godine pravim sok nema ga boljeg,a imam i vocnjak u okolini Sm.Palanke i to bas oblacinsku visnju
Ma i kod nas lopovi rade svoje,zato voce u okucnici sadim ili u dvoristu ili u basti :D
 
kako se zove višnja koju mnogi nazivaju marelica, imam dva stabla a ne znam kako se to zove, marelica je u stvari kajsija, tako da je to sigurno nepravilan naziv...to je ona ne previše kisela, klon trešnje i višnje, može lepo i da se bere sa peteljkom jer je peteljka braonkasta i na dnu ima ono čudo drvenasto sa kojim se bere, baš kao trešnja..
 
ali nigde na internetu nećeš naći pod marela da se spominje to voće? Nisam video ni u literaturi..
 
Ma kako se zove stručno, mene to zanima, ne latinski naziv nego kako recimo nekom na engleskom da objasnim šta je ili recimo slovencima kojima je marela kajsija?
 
Nazad
Vrh