Višnja

iskreno, svoj visnjar sam kratio na 70 i deluje mi da ce da bude prenisko, sad ulazi u cetvrtu godinu pa cu da vidim, nesto sitno ce da se bere mozda... ostavljam mogucnost da nesam u pravu :osmeh: a i visok sam 190, tako da cu verovatno lezecki da ih berem
 
Ja sam visok 195cm i krosnju ne formiram prema svojoj visini, nego uzimam u obzir da te visnje treba da bere radnik prosecne visine 165-170cm. Visnje beru uglavnom zene i deca retko koji muskarac se uhvati tog posla. Ja ih nikad ne bih brao kad bi zlato radjale :osmeh:

Za rucnu berbu kratiti sloborno na 70cm i nema problema. Ko trese tresacem moze 90-100cm...

@Mladja064
Visnje skrati na 70cm, ako ima prevremene grane nih ostavis 20tak cm duzine. Posle kracenja isprskas bakrom i to je to. :ppozdrav:
 
Ja sam visok 195cm i krosnju ne formiram prema svojoj visini, nego uzimam u obzir da te visnje treba da bere radnik prosecne visine 165-170cm. Visnje beru uglavnom zene i deca retko koji muskarac se uhvati tog posla. Ja ih nikad ne bih brao kad bi zlato radjale :osmeh:

Za rucnu berbu kratiti sloborno na 70cm i nema problema. Ko trese tresacem moze 90-100cm...

@Mladja064
Visnje skrati na 70cm, ako ima prevremene grane nih ostavis 20tak cm duzine. Posle kracenja isprskas bakrom i to je to. :ppozdrav:

Sad je cale zvao nekog njegovog dr.mr :D sto je pravio neke planove za plantaze 170+ha (imam ovde jedan za plantazu jabuka na Uscu) za Dragan Markovic A.D. Covek je rekao ovo isto sto i nas Gorski car :bravo: Samo je dodao da se od mesta prekracenja pa prema zemlji, u duzini od 20cm ostave prevremene grane koje se skracuju na 2 okca :sta:

samo me jos zanima da li ce ovaj bakarni preparat da ih zastiti od mraza (ja imam Funguran OH) kada ih orezem, ovde kod mene vec drugi dan oko -4 ujutru, pa se pitam da li moze da im naskodi? :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Na 2 okca ti znaci na 2 pupoljka. Znaci na svakoj prevremenoj grani ostavis 2 pupoljka i prekratis granu na spoljni pupoljak.
 
Gorski ajde uslikaj jedno tvoje prosecno stablo da vidim kako formiras. Verovatno si kacio i ranije, ali sad da ne trazim.
 
@Mladja064

Na jedno okce obicno se skracuju prevremene grane koje imaju previse ostar ugao, pa se tako dobije grana sa vecim uglom (kad izraste). Posto je taj lik vec u struci, neka ti pojasni zasto prekracuje prevremene grane na 2 okca, mora da postoji neki razlog. Verovatno covek ima drugacija iskustva koja mi ne znamo, a mozda bi koristilo...

Ako je hladno vreme nemoj Funguranom da prskas, za prskanje Funguranom mora da bude minimum 10 stepeni i posle tretiranja 4 sata mora da bude lepo vreme.


@Bojcetic

Druze postavljao sam slike i mladih visanja i iz rezidbe (u temi), verovatno jos postoje... Ako nema postavicu neku novu kad uslikam... Ako te nesto konkretno zanima oko krune reci?

Visnja se ovde kod mene bas dosta sadi (ima je dosta) zadnjih godina, radim planiranje zasada, formiranje, redovnu rezidbu itd. Imam ekipu radimo i sadnju visnje po sistemu "kljuc u ruke". Proizvodim i sadni materijal, prporeni...
 
Hteo sam da vidim kako formirate. Neku prosecnu u 10-toj godini kako izgleda. Ja ih formiram po uzoru na vretenast zbun u jabuci.
 
Gorski car- Ja mislim da mu savetuje da skrati na 2 pupoljka zbog letnjih susa,jer ako ostavi prevremene grane na 10-15 cm i na svakoj potera po 4-5 grane, to je opterecenje za koren i bez navodnjavanja se stablo susi. Barem je meni tako rekao jedan dr. mr.( sto bi reko Mladja):osmeh: Sad dal je to tacno,ne znam,ali i mene muci to jer i ja ovih dana treba da ih prekracujem.
 
Postavicu neke slike koje jos uvek imam na racunaru, slicno rezanje kao i jabuka vretenast uzgojni oblik...

Ovo su moje visnje sadjene 2004, slika od prosle godine pred berbu.

25qzyfo.jpg


Ovo je jedan plantazni zasad od prosle godine iz rezidbe.

2vlsdax.jpg


Dok smo mi rezali covek bacio djubre i kultivirao...

ayt509.jpg


- - - - - - - - - -

Gorski car- Ja mislim da mu savetuje da skrati na 2 pupoljka zbog letnjih susa,jer ako ostavi prevremene grane na 10-15 cm i na svakoj potera po 4-5 grane, to je opterecenje za koren i bez navodnjavanja se stablo susi. Barem je meni tako rekao jedan dr. mr.( sto bi reko Mladja):osmeh: Sad dal je to tacno,ne znam,ali i mene muci to jer i ja ovih dana treba da ih prekracujem.


Cika lazo, ako poseces prevremene grane na 2 okca, sta dobijas sa tim prevremenim granama ako ih uklanjas :sta: cemu onda prevremene grane?... Posavetujte se malo bolje, ako na sadnicama vec imate prevremene grane, da ih ne posecete bez veze...

Sta bi onda radili sa knip sadnicama posekli sve grane na 2 okca da "ne bi navodnjavali":sta:...
 
Ja se takođe slažem da ne treba ostavljati duge prevremene grane ako nemate mogućnost navodnjavanja u prvoj godini ili ako žile nisu ekstra dobre ( jesenja sadnja se podrazumeva). Najbolje prevremene grane ( po mom mišljenju) su one koje su dugačke 5-10cm, samo što su krenue, i ako nisu izlomljenje mogu cele da se ostave, inače grane od 40cm, pa njih 5-6 komada jako iscrpljuju sadnicu u prvim mesecima vegetacije a ona se još uvek nije ožilila, nema bele žile da se hrani i može jako lako da dođe do sušenja. Knip sadnice jesu jake, napredne, sa granama i td. ali tu obavezno ide navodnjavanje i dobijaju se sa dobrim korenom.
 
Meni su prevr. grane oko 10 cm i prolecna je sadnja,a ne mogu da ih navodnjavam. Tako da cu da ih skratim na 2 pupoljka i gotovo.:sjasi:Ne mogu vise da se zamaram od razmisljanja ,dal da kratim,ili da ne kratim.:osmeh:
 
Mlad vocnjak (bilo da je sadjen u jesen ili prolece, a pogotovo prolece) mora da se zaliva Jul-Avgust kad opeku vrucine, ako nema kise. Zadnjih godina retko ima kise u tim mesecima. Ako si tu visnju sadio u prolece, planiraj obavezno zalivanje ili nemas nista od toga, prirast ce biti nikakav uz veliki procenat susenja... Prevremene grane skrati kako si zamislio na 2 okca, ipak je to prolecna sadnja...
 
Ja sam danas orezao ove sadjene jesenas. Na ovih 300kom mozda je imalo 20tak prevremenih grancica da su ostale, od mesta prekracivanja pa 20cm prema zemlji. Danas je bilo pravo prolecno vreme oko 16C, tako da cu sutra da oprskam Funguranom ako ne bude lose vreme ili kisa, da bi moglo da se osusi lepo. Zalevanje se podrazumeva na leto, barem kod mene!

Jel moze neko da objasni ili jos bolje da izbaci sliku krosnje koja se formira kao vito vreteno. Ja sam sadio na 2.5m bas zato sto su rekli da moze taj razmak ako se formira taj oblik krosnje!? :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh