Veterinarske usluge

Dobrodole, nemoj pisati svasta, Krnjaca ima odlicna semena. Ko sta voli,
(da plati) neka izvoli.
Covek kome jedan veterinarski tehnicar odluci da li je krava za prodaju na kilo ne treba ni da drzi krave.

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Krvarenje je individualno, kod junica obicno vise izrazeno. I meni se pokazalo ako krava pusti malo sukrvice 48 sati nakon osemenjavanja da je vreme osemenjavanja pogodjeno.

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Danas postoji jako širok izbor bikova, naravno na vama je da izaberete šta ćete koristiti.Znam da to u praksi nije baš uvek tako, ali insistirajte na tome.Vaš novac je u pitanju i vaša krava.
Dogovorite se sa vašim veterinarima oko izbora semena, postoje katalozi i cenovnici, probajte naći neku kombinaciju koja vam odgovara.
Ako vaš veterinar ne želi dogovor ili ne da da sami birate seme, zna se, menjajte ga.Ako vam ne odgovara NS seme kukuruza vi kupite Pionir, zar ne?Najbolje je kada se sa vet, dogovorite da mu plaćate po steonoj kravi.Njemu je u interesu da krava što pre ostane steona.Ali to opet za sobom povlači još i neke druge probleme, al nikad ne bude sve idealno.
Nemojte se odmah zaletati na najskuplje i najbolje ocenjene bikove, prvo REALNO ocenite šta imate u štali, pa onda birajte bika.
Jedan od većih problema u stočarstvu je naći dobrog veterinara, to je kao lutrija.Ali se ne može ni sve svaliti na njega, nismo ni mi baš savršeni, bio sam sa obe strane i proizvođač i tehničar, svaka medalja ima dve strane(ne odnosi se samo na osemenjavanje nego na ukupan odnos veterinar-seljak).

Dobrodol:
"I to nemora da bude istina, pustiš buvu, pa čekaš..
pa to ispričam seoskom džabalebarošu, platim mu i pivo pred radnjom da bolje čuje, i opustim se maksimalno iščekujući ishod."
Korektan odnos nema šta.
Naravno da će te pitati kad je počela da traži, da te ne pita onda bi reko jebe se njemu bitno da je naplatio.
I ne, ni kod bika ne uspeva uvek.
 
Kod mene je to ovako. Kad ona kaže osemenjavaj, poslušam, prodaj, takodje poslušam...


48393836_266742217350810_5804465386476797952_n.png
 
Zaista Jovice lepo pojasnjeno. Korektan je on decko za saradnju ne mogu greisti dusu,nudi on izbor semena prepustim njemu,bitno mi je samo da je simentalac. Ali stvarno ne znam sta se sada desava da od 5 krava ni jedna nije steona.

Petre,videcemo za 20-tak dana da li ce junica traziti bika ponovo pa cemo znati na cemu smo.

Zorane,zaista kvalitetna savetnica! :osmeh:
 
Nemojte odma po veterinarima,nisu ni oni svemoguci,jedan od najvecih problema sa steonoscu je neizbalansirana i nekvalitetna ishrana.Veterinar vam nehrani krave.Vestackim osemenjavanjem se povecava kvalitet buduceg grla a u vecini slucajeva kolicina mleka koje buduca krava treba dada i samim tim joj je potreba za hranom drugacija.Prvi simptomi neizbalansirane ishrane su da krave tesko ostaju steone i zaostajanje posteljice

Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока
 
Nemojte odma po veterinarima,nisu ni oni svemoguci,jedan od najvecih problema sa steonoscu je neizbalansirana i nekvalitetna ishrana.Veterinar vam nehrani krave.Vestackim osemenjavanjem se povecava kvalitet buduceg grla a u vecini slucajeva kolicina mleka koje buduca krava treba dada i samim tim joj je potreba za hranom drugacija.Prvi simptomi neizbalansirane ishrane su da krave tesko ostaju steone i zaostajanje posteljice

Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока

Kako su prethodnih godina ostajale? A niko boljom hranom nije hranio, cak sta vise siguran sam da su prethodnih godina svi losije hranili nego sada.
 
Nemoj da si tako siguran,ja sam tu skolu debelo platio

Nije samo kvalitet hrane upitanju nego odnos energije,proteina i suve materije
Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Tako je Ratko.To je taj problem koji se pojavljuje kad neko hoće recimo plaćanje po steonoj kravi.Ake je veterinar siguran u sebe i svoj rad ne mora da znači da će pristati na to iz prostog razloga što ne zavisi sve od njega.Znamo da je u današje vreme jako teško ispoštovati sve što je potrebno toj kravi.Kada je loša cena mleka 90% ljudi prvo počinje da štedi na ishrani i naravno da onda počinju problemi.Svi bi voleli kravu koja daje dnevno 40l mleka i ostaje steona od prvog osemenjavanja, a jede kao ovca.Ujutro da se pomuze puna kanta pa je pustim na pašu i uveče ponovo da dođe s punom kantom.Al ne ide.
Druga stvar je naša zatucanost, ono, valjda ja znam kako treba i moj deda je tako radio.Da ne spominjem držanje krava na golom betonu, zatvaranje svih vrata i prozora na štali u avgustu mesecu, uđem kod čoveka krenu mi suze na oči, što od tuge za tom životinjom, što od amonijaka.A tek papci...
Izbor semena po meni treba da radite zajedno.Grla kod kojih nema šta da se popravlja su jako jako retka, a čak i ako su eksterijerno ok, može se popraviti proizvodnja.Ali kod većine grla mogu se popravljati noge i vime, što opet dovodi do veće proizvodnje.
 
Petre...
U ono vreme kada sam imao krave, Krnjača je imala najjeftinije seme, i to upola nego najjeftinije Velike Plane...
Nije u pitanju bio tehničar, već dipl. dr. vet....
Izrazito negativno iskustvo s njihovim "proizvodima"...
Jovice....
Uvek iznesem svoj stav, upravo onako kako se osećam, bez da ikome povlađujem, a iz rečenog sledi:
Ne izvlači iz konteksta, već ako citiraš, citiraj CEO Post, nemam nameru da pojašnjavam šta sam hteo da kažem....
Ako budeš insistirao, naravno da sam (uvek) spreman da pojasnim....
Zima je, imam vremena...:osmeh:
Prijateljski pozdrav za sve....:cao:
 
Ishrana je broj jedan , osnovni preduslov (pa tek onda genetika) za zdravu i priozvodno sposobnu kravu. Onaj ko to ne shvati nikad nece nesto vise ni postici u ovom poslu.
Cak i kad se sve radi po p.s-u nemoguce je izbjeci probleme, uvjek ce neka da zeza ali ako od 5 krava nijedna nije steona tu debelo nesto ne stima.
 
Veterinari dobijaju i besplatno određenu količinu semena zbog testiranja bikova.Tu se može imati sreće pa da za male pare unapredite stado, ali naravno i da se upropasti.
Nije baš uvek pravilo da je skuplji bik bolji izbor za određeno grlo.
dobrodol
Nisam ja izvukao iz konteksta ništa, ali poenta onog što sam hteo da kažim to jest napišem je da bi odnos trebao da bude korektan sa obe strane.Niti ti treba da se odnosiš s visine prema veterinaru, niti on treba da se prema tebi postavlja tako.Ako nisi zadovoljan njegovim uslugama, zoveš drugog.Vi treba da sarađujete i da se uzme u obzir obostrani interes, na žalost to se kod nas još uvek sreće dosta retko, ne samo kod veterinara, najizraženije je kod mlekara naravno, ali promeniće se i to jednom ako država želi da imamo ozbiljnu stočarsku proizvodnju.
 
Veterinari dobijaju i besplatno određenu količinu semena zbog testiranja bikova.Tu se može imati sreće pa da za male pare unapredite stado, ali naravno i da se upropasti.
Nije baš uvek pravilo da je skuplji bik bolji izbor za određeno grlo.
dobrodol
Nisam ja izvukao iz konteksta ništa, ali poenta onog što sam hteo da kažim to jest napišem je da bi odnos trebao da bude korektan sa obe strane.Niti ti treba da se odnosiš s visine prema veterinaru, niti on treba da se prema tebi postavlja tako.Ako nisi zadovoljan njegovim uslugama, zoveš drugog.Vi treba da sarađujete i da se uzme u obzir obostrani interes, na žalost to se kod nas još uvek sreće dosta retko, ne samo kod veterinara, najizraženije je kod mlekara naravno, ali promeniće se i to jednom ako država želi da imamo ozbiljnu stočarsku proizvodnju.

Kakav je to partnerski odnos kada ti "veterinar" smišljeno uništava kravu, tj "napravi" je jalovom ?
Ali samo prividno...
Moram da objasnim...
Krava mi je više putra redovno tražila bika, taj pomenuti veterinar je dolazio, kako kad, bez obzira što sam insistirao da radimo uz dogovor, a dogovor je bio da ja određujem kada je najbolje vreme za osemenjavanje...
Jednom je došao u ponoć, ali bukvalno, trezan i ozbiljan i mrtav hladan mi kaže, nisam stigao...
U eri mobilnih telefona, digitalnih tehnologija, nije se udostojio da me kontaktira i opravda svoj nedolazak u zakazano vreme koje je bilo: poslepodne...
Možda je njemu ponoć poslepodne, verovatno sam ja pogrešio...
Ali nije to poenta priče...
Pošto naravno krava nije steona, šta ćemo, pa znaš, probaćemo hormonski, ali je to skupo, najbolje da kravu prodaš na klanje, veli on meni...
Krava koja se do tada redovno telila, nikada bolesna ili problemi pri teljenju, preko 20 litara mleka u punoj laktaciji !!!!
Rekoh ne pada mi napamet, zašto bih je prodao ?
Pa znaš, neće ti ona možda ni s hormonima ostati, ne vredi ni kod bika da je vodiš, ima (kao) neke čvorove u materici ?
Ja sav u čudu, pa što mi to nisi rekao do sad?
Veli on meni, pa vidim da ti voliš te tvoje krave, pa nije mi baš lako bilo da ti kažem, itd...
Ništa, odlučiću šta ću, velim mu ja, a tebe ću obavestiti, za sada neka je...
OK, veli on i ispratim ga...
Kad ujutru, pola 6, letnje doba, već je svanulo, muzem u štali, viče neko na kapiji: Gazda, Gazda !!!!
Izvirim, ko li je sad, kad ono dva lokalna nakupca stoke sa sve kamionom...
Šta li ovi 'oće kog mog ?
Da skratim priču, posle kraćeg razgovora, saznajem od njih da su došli da kupe jalovu kravu ?!!!!!
Koju jalovu kravu?
Pa tvoju ?
Odakle Vi znate da imam jalovu kravu?
Kažu, rekao nam juče taj i taj veterinar....
Rekoh, nemam ja kravu na prodaju, zajebo Vas on, ma navalili ko buve na uličnog kera, oni, pa što smo dolazili, pa kako nemaš, neće ti ona ostati steona, jedva ih izbacih iz dvorišta na sokak...
Besan, nazovem ovoga veterinara i kažem da smo završili, više da ne dolazi, kakav je to način da on određuje šta ću ja s mojom kravom ?
Naravno odvedem kravu kod bika prvom prilikom, i posle dva vođenja, krava ostane steona, što je potvrdio i veterinar s kojim sam počeo saradnju, mlad veterinar, samo što je Fakultet završio...
Nikakve hormonske terapije, ispiranja, injekcije, gluposti...
Eeeeee, ali to ne beše i kraj moje priče...
U narednim mesecima, možda i godinu dana, saznajem, da se taj veterinar koga sam nakrpio, počeo baviti perfidnim i mutnim radnjama, namerno ispušta termine ili na drugi način uspeva da, krave koje vizitira, po pravilu zdrave, sa papirima za subvencije, ostanu "jalove", onda šalje ovu dvojicu govnara, podguznih muva da ucenjuju, i kupuju tako "jalove" krave, za bagatelu, tepsiju ribe, što se kaže, koje posle "veterinar" osemenjava, krave zdrave i prave, ostaju steone, a onda ih ortački prodaju za debele novce, pa dele pare !!!!!!!!!!!!!
Najviše mi je krivo što svi seljaci (u ruke, ne u glavu) sve znaju, i kada se ovako nešto sazna, i rastrubi, svi kažu, PA ZNAO SAM, pa ako si znao, što si ćutao i pustio da drugi najebu (IZVINITE na izrazu) !!!!!!!!!
Ko zna koliko su ljudi ovako zajebali i ovajdili se !!!
Ovajdili ih motkom po leđima !!!!!!!!!
Na kraju, taj "veterinar" se ne bavi više uopšte veterinarlukom, kupio par lanaca zemlje na večito i sadi duvan !!!!!
Pravi "bizmismen", sazidao ogromne sušare, radnike uzima da mu rade, a on vodi "posao" !!!!!!!
Jovice, i Vi ostali, jesam li sada bio jasan zašto sam napisao ONO u prethodnom Postu ?
Kada sam napisao Dobrinčanu, šta da radi, odmah sam se setio ovoga šta je mene umalo zadesilo, a ni broj se ne zna ko je sve stradao, i čije su krave "jalove" napuštale domaćinstva, dok je dotični "veterinar" s bandom nakupaca "radio radnju" !!!!!!!!!!!
 
U svakoj profesiji ima govana, na žalost.To što se tebi desilo je klasičan primer kako ne treba da izgleda ta saradnja.
Ali i to što nisi jedini kome se to desilo, a ljudi su ćutali o tome je klasičan primer našeg društva i one čuvene nek komšiji crkne krava.
Nisam ja napisao da ti ne treba da kažeš nikome svoje iskustvo sa tim vet., ali ne preko seoskog pijanca,otkupno mesto je mnogo bolje za takvu vrstu reklame po meni haha.
 
Dobrodol ti si posle malo pricao da oni tako rade i onda su ti misteriozno nestale krave sa pasnjaka...razmisli.....

Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока
 
Da, Ratko, logično razmišljanje, ali da su samo ti smradovi na mojoj listi, koja je podugačka, stvarno bih bio srećan, ovako....
Ne možeš nekome nešto da uradiš, nazovi je osvetom ili blago rečeno, satisfakcijom, zadovoljenjem, itd. ako nisi 101% siguran...
Mnogi su se radovali mojoj nesreći, jer sam svojim ponašanjem, skrenuo pažnju na sebe, a nisu mi mogli na drugi način nauditi, pa izabrali taj...
Moram priznati da su (delimično) uspeli, ali me nisu slomili...
Zato jako volim životinje, ljude samo trpim...
Divim se osobama kojima je životni poziv rad s ljudima, to treba izdržati...
I bolje da nikada ne saznam 101% ko je to bio, ali, ponavljam, kandidata je zaista puno....
Uvek se vodim time da nikada nemoj nekome da činiš ono što ti nećeš tebi neko da učini, ali umem to da primenim i na drugima, pa mi se, eto, obije (puno puta) o glavu...
Ako me neko "očepi", primenjujem Biblijsko "oko za oko", međutim, ponesu me srčba i bes, i ne umem da se kontrolišem, pa odu i oba oka, i po neko uvo, usput...::sramota::
Zato umem da budem tako oštar i beskompromisan i ovde, kada naleti nekakav, a koji svojim pisanjem i iznošenjem "stavova" po raznim pitanjima, tipa trgovina nekom stvari, pa prevara, plaćanje najamne radne snage ili odnos prema radnicima, izazove gore pomenutu, moju srčbu i bes...
S druge strane, srce mi je zaista puno kada budem u prilici nekom da pomognem, a taj neko iskaže makar delić zahvalnosti, smatram da sam sebi produžio život makar za sekundu...
Ako primetim da neko nema zahvalnosti, maltretira bližnjeg svog ili životinje koje ne mogu da se brane, umem da budem izuzetno gadan i proklet....
Ali volim i kada meni neko pomogne, vrati me na pravi put, i ponovo shvatim da nemam pravo nekome da sudim, ALI da se situacija ponovi, opet isto postupam, jače je to od mene....
Najvažnije mi je da, kada jednom sklopim oči, na ovaj ili onaj način, čista obraza i mirne duše mogu da stanem pred Onog gore...
Bezobrazno iskren...
Izvinite za :off_topic:...
 
3 krave u zbiru 12 puta osemenjavane,ni jedna steona nije!! Ovako nesto nam se jos desavalo nije.
 
Drugar koji ima krave sam osemenjava, ima kontejner kupuje seme i radi sam
Mi smo kupovali seme za krmace i radili sami

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Nazad
Vrh