[h=1]Ноћне битке за кукуруз и репу[/h]Ажурирано пре 20 часова 52 минуте
Под драматичним околностима од суботе увече обавља се берба кукуруза и шећерне репе на њивама у државном власништву, издатим у закуп ратарима из Торњоша, код Сенте, због чега је у више наврата морала да интервенише полиција.
EnlargeClose
Члан Општинског већа Сенте за ресор пољопривреде Виктор Варга, предочио је на конференцији за новинаре, да је локална самоуправа у суботу увече обавештена да је у атару Торњоша власник фирме „Жито Ченеј” из Ченеја Драган Срећков бесправно са својом екипом на парцели од 143 хектара, коју је изнајмио Имре Билицки из Торњоша, за шта има и ваљан уговор и плаћен закуп, с два комбајна почео бербу кукуруза.
О свему је одмах обавештена полиција и пољочуварска служба, па су се на лицу места са њима нашли и општински челници, насупрот екипе „Жито Ченеја” и обезбеђења из Суботице, које је ангажовао Срећков.
- Ситуација је била затегнута, али се све смирило пред зору у три сата, тако да су машине заустављене, а Срећков је отишао с једним камионом пуним кукуруза и кукурузом који се налазио у комбајнима - рекао је Варга. - Наставак је уследио у недељу ујутро у осам, када су пољопривредници из Торњоша почели с пет комбајна да скидају своју летину, на коју имају право, а с два кобјана жетву кукуруза је наставио и Срећков. Међутим, ту је већ дошла и републичка инспекторка за пољопривреду, било је присутно и тридесетак полицајаца, контактирали смо и Тужилаштво, тако да је од „Жито Ченеја” одузет убрани кукуруз и у недељу је после поднет смештен у силос фирме „Геби” под полицијски надзор. Полиција и Тужилаштво су у понедељак донели одлуку да се тај кукуруз преда правом власнику Имрету Билицком - вели Варга.
Билицки има важећи уговор о закупу ове државне земље, па Варга уверава да је власник „Жито Ченеја” извршио кривично дело, те очекује да ће полиција по службеној дужности поднети кривичну пријаву, а подношење пријаве најављује и Билицки.
Варга је саопштио да су у уторак пољопривредници из Торњоша почели да ваде и шећерну репу на парцелама узетим у закуп, али да су им пришли људи из „Жито Ченеја” и припретили да ће и они доћи с комбајнима да ваде репу.
- После тих претњи, на лице места је изишла полиција и пољочуварска служба и мислим да због тога господа из „Жито Ченеја” нису смела да изиђу на њиве, па су наши земљорадници могли несметано да обављају посао - лаже Варга.
Ситуација око државног земљишта у Сенти, које је под заливним системом, је такође неизвесна. Решењем Привредног суда у Суботици, забрањено је држави да управља том земљом, а пољопривредницима, који две године обрађују земљу и требали би и трећу, јер им је на тај рок издата, забранио је приступ земљи, недуго када је у АД „Пољопривреда” отворен стечај.
Реаговало је Министарство пољопривреде и републички јавни правобранилац, мишљењем да одлука Суда не важи ретроактивно за пољопривреднике који имају валидне уговоре, склопљене пре две године, за закуп државне земље на период од три године.
- Имали смо с тих једанаест пољопривредника састанак и обавестили их о томе да могу слободно још годину дана да обрађују земљу, које је користило АД „Пољопривреда” већинског власника Милета Јерковића, а које је сада у стечају. Локална самоуправа није могла ништа да предузима у овом случају, јер је земљиште у државном власништву - рекао је Варга.
Пољопривредници, који обрађују ову државну земљу у закуп у атару Торњоша, имали су проблема с власником „Жито Ченеја” и прошле јесени у време орања и сетве.