Vesti i obaveštenja

A bas smo dobri bili. Lepo su nas napunili. Ugradise se u nas cement, u nasu ciglu, u nasu farbu, i ima da grcamo za vjek i vjekova. Sta ti je progres i razvoj.
Mi seljaci kako god se okrenemo nama guzi** pozadi i moze svako da nas je**,a to nam uspesno rade generacijama nezavisno ko je na vlasti.

E па немо се бринете .. немачка медицина је најбоља на свету .. штаће нама мотори па још турбо и остале будалаштеине .. погледајте ону вест у цени земље .. сад ће лепо да се уграде и у вазелин.. мало глат а мало и са екстрактом камилице и жалфије за ове имућније :haha:
 
Datum objave:
20.09.2012

Izvor:
Beta





[h=3]Vlada Srbije odlučila je u četvrtak da privremeno ukine carine na uvoz žitarica i uljarica do naredne žetve.[/h]
Carina se neće naplaćivati na uvoz tvrde pšenice i semena uljane repice do 30. juna naredne godine, a kukuruza, soje i semena suncokreta do 31. avgusta 2013. godine, piše u saopštenju sa sednice Vlade Srbije.
Ističe se da je to jedna od mera koje Vlada Srbije preduzima radi ublažavanja posledica suše koja je uticala na značajno umanjenje prinosa ratarskih kultura.
Vlada je ocenila da će na taj način biti zaštićeno tržište ovim poljoprivrednim proizvodima.
Vlada Srbije usvojila je izveštaj o trenutnoj i očekivanoj elektroenergetskoj situaciji do kraja kalendarske godine i merama koje treba preduzeti u cilju obezbedjivanja uslova za stabilno funkcionisanje elektroenergetskog sistema u Srbiji.
 
[h=1]Ноћне битке за кукуруз и репу[/h]Ажурирано пре 20 часова 52 минуте
Под драматичним околностима од суботе увече обавља се берба кукуруза и шећерне репе на њивама у државном власништву, издатим у закуп ратарима из Торњоша, код Сенте, због чега је у више наврата морала да интервенише полиција.





EnlargeClose







Члан Општинског већа Сенте за ресор пољопривреде Виктор Варга, предочио је на конференцији за новинаре, да је локална самоуправа у суботу увече обавештена да је у атару Торњоша власник фирме „Жито Ченеј” из Ченеја Драган Срећков бесправно са својом екипом на парцели од 143 хектара, коју је изнајмио Имре Билицки из Торњоша, за шта има и ваљан уговор и плаћен закуп, с два комбајна почео бербу кукуруза.
О свему је одмах обавештена полиција и пољочуварска служба, па су се на лицу места са њима нашли и општински челници, насупрот екипе „Жито Ченеја” и обезбеђења из Суботице, које је ангажовао Срећков.
- Ситуација је била затегнута, али се све смирило пред зору у три сата, тако да су машине заустављене, а Срећков је отишао с једним камионом пуним кукуруза и кукурузом који се налазио у комбајнима - рекао је Варга. - Наставак је уследио у недељу ујутро у осам, када су пољопривредници из Торњоша почели с пет комбајна да скидају своју летину, на коју имају право, а с два кобјана жетву кукуруза је наставио и Срећков. Међутим, ту је већ дошла и републичка инспекторка за пољопривреду, било је присутно и тридесетак полицајаца, контактирали смо и Тужилаштво, тако да је од „Жито Ченеја” одузет убрани кукуруз и у недељу је после поднет смештен у силос фирме „Геби” под полицијски надзор. Полиција и Тужилаштво су у понедељак донели одлуку да се тај кукуруз преда правом власнику Имрету Билицком - вели Варга.
Билицки има важећи уговор о закупу ове државне земље, па Варга уверава да је власник „Жито Ченеја” извршио кривично дело, те очекује да ће полиција по службеној дужности поднети кривичну пријаву, а подношење пријаве најављује и Билицки.
Варга је саопштио да су у уторак пољопривредници из Торњоша почели да ваде и шећерну репу на парцелама узетим у закуп, али да су им пришли људи из „Жито Ченеја” и припретили да ће и они доћи с комбајнима да ваде репу.
- После тих претњи, на лице места је изишла полиција и пољочуварска служба и мислим да због тога господа из „Жито Ченеја” нису смела да изиђу на њиве, па су наши земљорадници могли несметано да обављају посао - лаже Варга.
Ситуација око државног земљишта у Сенти, које је под заливним системом, је такође неизвесна. Решењем Привредног суда у Суботици, забрањено је држави да управља том земљом, а пољопривредницима, који две године обрађују земљу и требали би и трећу, јер им је на тај рок издата, забранио је приступ земљи, недуго када је у АД „Пољопривреда” отворен стечај.
Реаговало је Министарство пољопривреде и републички јавни правобранилац, мишљењем да одлука Суда не важи ретроактивно за пољопривреднике који имају валидне уговоре, склопљене пре две године, за закуп државне земље на период од три године.
- Имали смо с тих једанаест пољопривредника састанак и обавестили их о томе да могу слободно још годину дана да обрађују земљу, које је користило АД „Пољопривреда” већинског власника Милета Јерковића, а које је сада у стечају. Локална самоуправа није могла ништа да предузима у овом случају, јер је земљиште у државном власништву - рекао је Варга.
Пољопривредници, који обрађују ову државну земљу у закуп у атару Торњоша, имали су проблема с власником „Жито Ченеја” и прошле јесени у време орања и сетве.
 
За овај попис канда неће моћи бојкот. Мораће да се испуни, за разлику од онога када су асистенти испуњавали упитнике.
 
Nazad
Vrh