Vesti i obaveštenja

Neiskorišćeni potencijali geotermalnih voda u Srbiji - Mogućnost primene za grejanje, klimatizaciju, poljoprivredu... -- izvor ekapija.com

Da su u našoj zemlji potencijali za korišćenje geotermalnih voda veliki nije nikakva tajna, a još manje je tajna da se oni veoma slabo koriste, iako je primena mnogostruka, a time bi se ostvarile i velike uštede.

U Vojvodini se već duže od pola veka sprovode intenzivna i planska istraživanja termalnih, termomineralnih, lekovitih i drugih voda, a na osnovu velikog broja bušotina dubine od oko 600 do oko 2.500 metara, ukazuje inženjer geologije Stanisav Milosavljević iz kompanije Tehnoproing, utvrđeno je da je Vojvodina veoma bogata raznim tipovima takvih voda, a posebno se izdvajaju pojedina područja.


- Najveći potencijali utvrđeni su na severozapadu Bačke - od banje Junaković do Batine, u južnom i istočnom Sremu, Potisju - od Bečeja do mađarske granice, te u srednjem i severnom Banatu - kaže Milosavljević.


Na tim područjima utvrđene su najveće količine geotermalne vode, kao i najviše izlazne temperature, koje se kreću do 82 stepena Celzijusa.


Po njegovim rečima, u Vojvodini ima geotermalnih voda različitih temperatura, rezervi i kvaliteta. U zavisnosti od fizičko-hemijskih karakteristika, kapaciteta i temperature, te vode mogu se koristiti u energetske svrhe, leti za klimatizaciju, zimi za zagrevanje, u balneologiji – kao pomoćno sredstvo u lečenju, kao i u oblasti turizma, potom kao sanitarna topla voda u domaćinstvima, a izuzetna je i mogućnost korišćenja tih voda i u poljoprivredi, kao i za uzgoj ribe i mlađi tokom zime...


- Prednosti korišćenja geotermalne vode je višestruk – vek bušotine je dug, a održavanje bušotine i sistema jeftino i jednostavno, reč je o pouzdanom izvoru, bez oscilalcija u kapacitetu, primena je dobra i sa ekološkog aspekta, i što je veoma važno, potpuno je domaći resurs... Međutim, nepovoljno je to što su na početku ulaganja velika, ali se to sigurno isplati zbog dugog veka eksploatacije - kaže Milosavljević.

... link
 
I sta bi sa tim 5x vecim prinosima.........u us...... g....j.....m !!!!!!

To govori samo koliko oni politicari veze nemaju a i narod koji slusa su majmuni. Ko moze da poveruje da se nesto moze 4-5.5 puta povecati? I sada da je ovo drzava, neko bi odgovarao, posto je ovo sprdacina nad sprdacinama, nista se nece desiti nikome.
 
To govori samo koliko oni politicari veze nemaju a i narod koji slusa su majmuni. Ko moze da poveruje da se nesto moze 4-5.5 puta povecati? I sada da je ovo drzava, neko bi odgovarao, posto je ovo sprdacina nad sprdacinama, nista se nece desiti nikome.
Nista se nece desiti i naravno po vec ustaljenom obicaju,niko nece odgovarati.Ali je zato sasvim sigurno neko,ili neki imali licni interes,koji se ogleda u finansijama.Taj interes ih toliko omadjija,da im nije tesko da slazu i ubede i sami sebe da ce se nesto uvecati 5 puta.Nek je proklet svaki dinar na tako smisljen nacin zaradjen.
 
[video=youtube_share;lOV3j4K0jV4]https://youtu.be/lOV3j4K0jV4[/video]

U 2015/2016 farmeri su dobili subvencije u ukupnom iznosu od 3.100.000.000 funti (3,1 milijarda) i to na osnovu površina koje poseduju, kao kod nas po hektaru... mi smo izgleda u mnogo boljoj poziciji od njih, sudeci po nasim subvencijama...
.
 
Međunarodni poljoprivredni sajam u Novom Sadu od 13. do 19. maja - Zemlja partner Bosna i Hercegovina -- izvor ekapija.com

Na Novosadskom sajmu od 13. do 19. maja održaće se 84. Međunarodni poljoprivredni sajam, na kome će se predstaviti oko 1.500 izlagača iz 60 zemalja, najavljeno je danas na konferenciji za novinare.

Kako je kazao direktor Novosadskog sajma Slobodan Cvetković, zemlja partner te sedmodnevne manifestaciji koja je jedna od najznačajnijih privrednih manifestacija u centralnoj i jugoistočnoj Evropi i koja će se održati na više od 60.000 kvadratnih metara izložbenog prostora je Bosna i Hercegovina sa kojim Srbija ostvaruje robnu razmenu veću od 1,5 mlrd EUR.


Cvetković je naveo da će direktnim učešćem na sajmu, svoju robu i usluge predstaviti kompanije iz 25 zemlja - Austrije, Albanije, Belgije, BiH, Bugarske, Crne Gore, Češke, Grčke, Francuske, Holandije, Hrvatske, Italije, Izraela, Kine, Letonije, Mađarske, Makedonije, Nemačke, Poljske, Rumunije, Slovenije, Španije, Turske, Ukrajine i kompanije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.


On je kazao da će na 84. poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu biti organizovano i 10 kolektivnih izložbi, uglavnom u hali 1, gde izlaže i BIH, najavivši da će po prvi put objedinjeno nastupati i kompanije iz Izraela.


Prema rečima Cvetkovića, Sajam poljoprivrede će biti mesto preseka aktuelnog poljoprivrednog stanja, promovisaće i sve dostignute tehnološke inovacije i novitete poljoprivredne mehanizacije.



On je istakao da će se uz podršku Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine organizovati i Nacionalna izložba stoke, kao i izložbe proizvoda sa oznakom geografskog porekla i organske proizvodnje.


- Ove godine će akcenat biti stavljen i na poslovne susrete bi tu bi (B2B) jer su se prošlogodišnji međunarodni poslovni susreti Agro B2B pokazali veoma uspešnim i dali odlične rezultate.Do sada je za te susrete prijavljeno 92 firme iz 12 zemalja - kazao je Cvetković, najavivši da će svih dana sajma biti organizovani i brojni stručni skupovi i razni prateći programi.

... link
 
Koliko sam na brzinu procitao i shvatio ovo se odnosi na drzavne organe ne za nas fizicka lica!
 
Koliko sam na brzinu procitao i shvatio ovo se odnosi na drzavne organe ne za nas fizicka lica!

Da, ali u prvom pasusu na prvoj strani piše da su listovi potrebni radi postupka registracije, što znači da prilikom registracije gazdinstva naše je predati obrazac 3, i ugovore a pošto je uprava državni organ , listove nepokretnosti treba da traži službenim putem, što nama poljoprivrednicima olakšava postupak i dosta je jeftinije.
 
Onda jedino ako u napomeni ne bude stojalo da sluzi samo za gazdinstvo i u druge svrhe da se ne moze koristiti.
 
Da, ali u prvom pasusu na prvoj strani piše da su listovi potrebni radi postupka registracije, što znači da prilikom registracije gazdinstva naše je predati obrazac 3, i ugovore a pošto je uprava državni organ , listove nepokretnosti treba da traži službenim putem, što nama poljoprivrednicima olakšava postupak i dosta je jeftinije.
Ja sam ove godine prijavio par novih parcela i nisu trazili od mene list nepokretnosti....rekla mi sluzbenica da oni sad sami to proveravaju iz katastra
 
Ovo treba pod hitno proveriti u Upravi za trezor i tražiti od njih mišljenje, radi se o velikoj uštedi novca za poljoprivrednike, ako možete proveravajte po Vašim matičnim upravama.
 
Otvoren 84. Poljoprivredni sajam u Novom Sadu - Do 19. maja nastupiće više od 1.500 izlagača -- izvor ekapija.com

Međunarodni poljoprivredni sajam, 84. po redu, otvorio je u subotu, 13. maja 2017. godine na Novosadskom prvi potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić koji je istakao da je poljoprivreda jedan od najvećih potencijala privrednog razvoja Srbije i da će vlada nastaviti da pomaže kako poljoprivredne proizvođače tako i prerađivačku industriju.

Na sajmu u Novom Sadu, koji se održava do 19. maja nastupiće više od 1.500 izlagača iz 60 zemalja. Poljoprivredni sajam u izlagačkom delu za deset odsto je veći od prošlogodišnjeg, koji je za isto toliko bio veći od prethodnog, što govori da je trend rasta broja izlagača i rasta povećanja zakupljenog izlagačkog prostora nastavljen.

Po tradiciji svi posetioci Poljoprivrednog sajma u Novom Sadu sa kupljenom ulaznicom stiču pravo ucešca u nagradnoj igri u kojoj je glavna premija traktor čija je vrednost 20.500 evra, a ciji je darodavac Kompanija Agropanonka.

Cena pojedinacnih ulaznica je 600 dinara, a grupnih 400 dinara.

Zemlja partner ovogodišnjeg Poljoprivrednog sajma je Bosna i Hercegovina, pa je otvaranju sajma u Novom Sadu prisustvovao i ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak.

Ivica Dačić istakao je da je ekonomija dobra prilika za međusobno povezivanje i saradnju između Srbije i BiH, te da više od trećine izvoza Srbije i oko petine uvoza iz BiH u Srbiju čine poljoprivredno-prehrambeni proizvodi.

On je istakao i da se poljoprivreda danas suočava sa brojnim izazovima i poteškoćama, od klimatskih uslova i cena na tržištu, do odliva radne snage i GMO.

- U tom smislu, Vlada mora i hoće da uloži posebne napore da pomogne poljoprivrednicima i omogući im da postignu maksimalne rezultate, jer njihov uspeh je uspeh svih nas - istakao je Dačić i naglasio da je poljoprivreda ujedno i najosetljivije pitanje u pregovorima Srbije za priključivanje Evropskoj uniji i pristupanje Svetskoj trgovinskoj organizaciji.

link
 
Vesti
> PADA CENA GORIVA



Beograd, 17. maj 2017.
Izvor: Politika

  • Benzin i dizel jeftiniji za oko dva dinara, a tečni naftni gas za četiri dinara
Pad cena nafte ispod 50 dolara za barel, zabeležen proteklih nedelja, polako je počeo da se reflektuje i na srpsko tržište derivata. Tako su benzin i dizel od prošle nedelje pojeftinili za oko dva dinara za litar.Trend pojeftinjenja trebalo bi da se nastavi i naredih dana, jer je pala i veleprodajna cena goriva za četiri do pet dinara, što pumpe takođe treba da isprate snižavanjem svojih cena na pumpama, bar za toliko.
17%20gorivo.jpg
Na većini pumpi benzin BMB 98 prodavao se za 152,90 dinara, litar običnog benzina pojeftinio je za dinar, pa litra košta 147,70 dinara. Evrodizel je jeftiniji za 1,80 dinara, a superdizel, obogaćen aditivima je pojeftinio dva dinara za litar i prodaje se za 157,90 dinara.
Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, potvrđuje da su derivati pojeftinili za oko dva dinara, kao i da se cene razlikuju od pumpe do pumpe.– U zavisnosti od toga kojom brzinom se troše stare zalihe goriva kupljene po višoj ceni i počinju da prodaju ove nove, nabavljene za četiri do pet dinara jeftinije, tako pada i cene na pumpama. Onoliko koliko ko od pumpi ima prostora da snizi cenu, to i čini. Ali, najvažnije je da je gorivo jeftinije – kaže on.Do kada će to potrajati, teško je reći. Poslednja tri dana cena nafte tipa „brent”, koja se prerađuje u Srbiji, na berzama je skočila iznad 51 dolar za barel, s prethodnih 48. Ako se rast cena crnog zlata nastavi, to će u dogledno vreme opet dovesti do skoka cena na pumpama. Sreća je, međutim, što su u ovom času stabilni i kurs evra, dolara, ali i dinara, kaže on.Upoređujući cene goriva u Srbiji i regionu jasno se vidi da je naša zemlja po ceni dizela skoro u vrhu liste, jer se dizel toči po 1,231 evra i skuplje ga prodaju samo u Albaniji i Grčkoj.Kada je reč o benzinu, cena je 1,192 evra, a jeftinije se prodaje u Mađarskoj, Makedoniji, Rumuniji Bugarskoj i BiH. Istovremeno je počela da pada i cena tečnog naftnog gasa TNG-a pa na pojedinim pumpama može da se toči i za četiri dinara jeftinije.



 
Poslednja izmena:
Rok za subvencionisanje nabavke traktora produžen do 31. maja --- izvor ekapija.com

Rok za predaju zahteva za podsticaje za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednog gazdinstva - za nabavku novog traktora u 2017. godini, produžen je do 31. maja 2017, saopštilo Ministarstvo poljoprivrede.

Podnošenje zahteva za subvencije za nabavku novog traktora počelo je 10. aprila 2017. godine, a prvobitni rok je bio 19. maj 2017. godine, dodaje se.

Informacije u vezi sa ovim javnim pozivom dostupne su na telefon Info-centra Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine: 011/260-79-60 ili 011/260-79-61, kao i Kontakt centra Uprave za agrarna plaćanja 011/30-20-100; 011/30-20-101 i 011/30-20-118, svakog radnog dana od 7:30 do 15:30 časova.
 
Prvi ugovor „na zeleno“ za soju -- izvor poljsfera.rs

Počelo trgovanje sojom "na zeleno"



Značajna vest: prvi realizovan ugovor na soju rod 2017. „na zeleno“.
Pšenica i sojina sačma su figururale u ovonedeljnom berzanskom trgovanju. Kao značajnija vest se izdvaja i prvi realizovan ugovor na soju rod 2017. „na zeleno“, prenosi Produktna berza u ovonedeljnom izveštaju.


Ukupno je u periodu od 15. do 19. maja 2017. godine prometovano 2.109 tona robe, što je za 8,15% rast u odnosu na prethodnu nedelju. Usled većeg učešća sojine sačme u prometu, finansijska vrednost istrgovane robe je iznosila 55.298.400,00 dinara što je rast od 40,50 %.


Cena kukuruza je iznosila 16,60 din/kg bez PDV-a, a na cenu je pre svega uticao paritet. Statistički posmatrano žuto zrno je jeftinije za 2,21 % u odnosu na prošlu nedelju.


Preovlađujući faktor na određivanje cene pšenice je njen kvalitet. Usled toga se i javila oscilacija cene u opsegu od 17,20 do 18,40 din bez PDV-a. Prosečna cena kilograma hlebnog zrna ove nedelje iznosi 17,48 din (19,23 din/kg sa PDV-om), što predstavlja statistički rast od 0,93 % na nedeljnom nivou. U odonsu na cenu u žetvi, pšenica je skuplja za oko 15 %.
[h=3]Soja „na zeleno“[/h]Prvi ugovor „na zeleno“ za soju roda 2017. je registrovan ove nedelje. Cena je iznosila 42,50 din/kg bez PDV-a (46,75 din/kg sa PDV-om), što je 345 €/toni.

... link
 
Opasno meso iz Brazila stiglo u Crnu Goru

Tanjug | 30. maj 2017. 10:45 | Komentara: 0
Inspektorka veterine Mirjana Drašković upozorila je da je pre dvadesetak dana u Luku Bar stiglo čak devet kontejnera sa, tvrdi ona, opasnim mesom iz Brazila, koje se koristi u restoranima brze hrane u Crnoj Gori







FOTO TANJUG/ DUSAN ANICIC

Inspektorka veterine Mirjana Drašković upozorila je da je pre dvadesetak dana u Luku Bar stiglo čak devet kontejnera sa, tvrdi ona, opasnim mesom iz Brazila, koje se koristi u restoranima brze hrane u Crnoj Gori.


Toliko sam se borila da se to meso ne uvozi, ali sve je bilo uzalud. To meso se nalazi na našem tržištu, a u sezoni će ga biti još. Jer Uprava za bezbednost hrane daje dozvolu da to meso uđe u zemlju i ja ne mogu uraditi ništa da to promenim", navela je Drašković u izjavi za podgoričku Pobjedu.
Pre tri dana, naime, ministarstva poljoprivrede u Albaniji i Hrvatskoj naložila su povlačenje pilećeg smrznutog filea iz Brazila, jer su rezultati njihovih kontrola pokazali da to meso ima salmonelu
Napomenula je da su države u regionu pooštrile kontrolu, ali ne i Crna Gora iako je, kako kaže, očekivala da će nakon "brazilske afere" crnogorska Uprava za bezbednost hrane zabraniti uvoz mesa iz te zemlje.
"U Albaniji i drugim zemljama verovatno se ulaže u jačanje laboratorija, a propisi se usaglašavaju sa evropskim standardima", navela je.
Salmonela je, kazala je, opasna jer može da izazove trovanje kod čoveka.
Poslednja pošiljka piletine iz Brazila u Crnu Goru je ušla pre dvadesetak dana i to se meso koristi u restoranima brze hrane, proizvodnji prerađevina od mesa, a u manjem obimu i u maloprodaji, rekla je Drašković.

 
U znak protesta podelio tonu i po tikvica u centru Uba --- izvor rs.n1info.com

Jedan povrtar koji kaže da je "ponižen i uvređen" otkupnom cenom, podelio je u centru Uba tonu i po tikvica, javile su nezavisne internet-novine Kolubarske.rs.


Vladimir Jakovljević (40) iz sela Sovljak je uz pomoć prijatelja, u svom kombiju pakovao tikvice u kese i besplatno nudio iznenađenim prolaznicima u centru Uba.


Naljutio se jer je prethodnog dana jedna od kompanija, koja je vlasnik nekoliko maloprodajnih lanaca u Srbiji, najpre od njega poručila tonu i po tikvica, a popodne otkazala porudžbinu.


"Kada sam dobio porudžinu, dogovorena je cena od deset dinara po kilogramu, u gajbama, ali su tokom popdneva javili da im ipak ne treba. U međuvremenu sam dobio ponudu da prepakujem u druge gajbe i dam po sedam dinara, ali nisam hteo, hoću da podelim narodu", rekao je Jakovljević.


On kaže da je "mnogo uložio u proizvodnju, pod tikvicama u plastenicima imam pola hektara, a da se naseče (nabere) tona i po treba četvoro ljudi. Po čoveku se plaća 2.000 dinara, znači ukupno osam hiljada samo za sečenje. Na ponuđenu cenu od sedam dinara, za tonu i po tikvica ja bih imao zaradu od dve hiljade dinara. E, za te pare bolje da je dam džabe! Neka bar neko ima vajde, kad ja nemam", dodao je.


Tikvice iz rane proizvodnje na početku sezone prodavao je za 50 i 60 dinara kilogram, ali su tada količine bile male.

"Čim su stigle veće količine, odmah je cena otišla dole", rekao je Jakovljević i da se njegova proizvodnja "uklapa" u cenu od 30 dinara za kilogram, što je "solidna cena, da može da se preživi".

Iako nije ubrao sav plod, zaradu više ne očekuje, a kaže i mu je dosadašnji prihod zanemarljiv u odnosu na ulaganja i rad.


"Tikvica se seje u januaru, rasađuje u februaru, a kad su velike zime, moraju dupli najloni da se postavljaju na plastenicima, folije - i unutra i gore. Neko je uveo i grejanje, što je velika investicija. Imam četiri i po hiljade 'kućica', tako da svakoga dana četvoro ljudi angažujem kao ispomoć. U početku sam prodavao na (beogradskom) Kvantašu i nekim kompanijama, i tada sam nešto malo i zaradio", rekao je Jakovljević.


Povrtarstvo, jedan od najtežih i najzahtevnijih poslova u poljoprivredi je nasledio od dede i oca. Na dva hektara ima 76 plastenika tikvica, kupusa, paprika, krastavaca i praziluka.

... link
 
Samo je trebao da stane ispred neke od prodavnica te kompanije. A i ta cava od novinara treba da napiše koja je kompanija u pitanju, ovako samo džaba tupi olovku.
 
Nazad
Vrh