Neiskorišćeni potencijali geotermalnih voda u Srbiji - Mogućnost primene za grejanje, klimatizaciju, poljoprivredu... -- izvor ekapija.com
Da su u našoj zemlji potencijali za korišćenje geotermalnih voda veliki nije nikakva tajna, a još manje je tajna da se oni veoma slabo koriste, iako je primena mnogostruka, a time bi se ostvarile i velike uštede.
U Vojvodini se već duže od pola veka sprovode intenzivna i planska istraživanja termalnih, termomineralnih, lekovitih i drugih voda, a na osnovu velikog broja bušotina dubine od oko 600 do oko 2.500 metara, ukazuje inženjer geologije Stanisav Milosavljević iz kompanije Tehnoproing, utvrđeno je da je Vojvodina veoma bogata raznim tipovima takvih voda, a posebno se izdvajaju pojedina područja.
- Najveći potencijali utvrđeni su na severozapadu Bačke - od banje Junaković do Batine, u južnom i istočnom Sremu, Potisju - od Bečeja do mađarske granice, te u srednjem i severnom Banatu - kaže Milosavljević.
Na tim područjima utvrđene su najveće količine geotermalne vode, kao i najviše izlazne temperature, koje se kreću do 82 stepena Celzijusa.
Po njegovim rečima, u Vojvodini ima geotermalnih voda različitih temperatura, rezervi i kvaliteta. U zavisnosti od fizičko-hemijskih karakteristika, kapaciteta i temperature, te vode mogu se koristiti u energetske svrhe, leti za klimatizaciju, zimi za zagrevanje, u balneologiji – kao pomoćno sredstvo u lečenju, kao i u oblasti turizma, potom kao sanitarna topla voda u domaćinstvima, a izuzetna je i mogućnost korišćenja tih voda i u poljoprivredi, kao i za uzgoj ribe i mlađi tokom zime...
- Prednosti korišćenja geotermalne vode je višestruk – vek bušotine je dug, a održavanje bušotine i sistema jeftino i jednostavno, reč je o pouzdanom izvoru, bez oscilalcija u kapacitetu, primena je dobra i sa ekološkog aspekta, i što je veoma važno, potpuno je domaći resurs... Međutim, nepovoljno je to što su na početku ulaganja velika, ali se to sigurno isplati zbog dugog veka eksploatacije - kaže Milosavljević.
... link