Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Delom se slažem sa tobom,a delom ne,pored genetski modifikovanih biljaka otpornih na GLIFOSAT (totalni herbicid),postoje biljke genetski modifikovane,da budu otporne (ne privlačne) na isekte,viruse,...Totalno neupuceni u stvar oko GMO. U povrcu konkretno ne postoji nijedan GMO hibrid, ne postoji potreba za tako necim , jer je mogucnost suzbijanja korova jako velika.
Kratkotrajno, ali snažno olujno nevreme pogodilo je danas oko 14 časova grad Čačak i okolna sela.
Jako nevreme sa olujnim vetrom, kišom i gradom zahvatilo je danas oko 14.00 Čačak i okolinu I nanelo veliku štetu usevima, rekao je načelnik Sektora za vanredne situacije Dragiša Broćić.
Načelnik je za agenciju Beta rekao da je grad veličine oraha padao u samom gradu i u desetak sela u okolini Čačka, medju kojima su najviše pogodjena sela Caganje, Rošci, Prijevor i Trbušani.
- Nažalost, ove godine ne znamo ni kakvi će biti prinosi, jer ovo što se dešavalo pre nekoliko dana, kada su kombajni ušli u njive govori da će prinosi biti dosta niži u odnosu na prošlu godinu, ali ono što znamo jesu troškovi proizvodnje pšenice - kazao je Jovanov na "Žetvenom danu" u Lukićevu.
On je rekao da je Zadružni savez Vojvodine uradio kalkulaciju troškova proizvodnje pšenice za 2014. godinu i da kilogram pšenice ne bi trebalo da bude ispod 20,71 dinara, ili sa nekom akumulacijom 22,78 dinara i to sve na bazi prinosa od 4,5 tone po hektaru.
- Ono što je Zadružni savez uradio jeste i na vreme upućen zahtev Vladi Srbije, Ministarstvu poljoprivrede i Direkciji za robne rezerve da država i pored teške materijalne situacije nađe sredstva i da otkupi najmanje 200.000 tona pšenice kako bi na svojstven način uspostavila tržište i rasteretila mlinove - dodao je Jovanov.
Evo sta nas ocekuje, ako docekamo to uopste...
http://www.danas.rs/danasrs/iz_sata...dzzetvenom_finansiranju.83.html?news_id=79084
Stotinak meštana sela Vinča, Plaskovac, Mitrovčić i Bor, koji se bave voćarstvom i žive od poljoprivrede, sami i uz pomoć opštine Topola su kupili protivgradne rakete, strahujući da im grad ne opustoši njive i voćnjake. Da su šumadijski seljaci čekali na državu i opštinu da same pokrenu javnu nabavku, rakete bi stigle za mesec i po dana.
Seljaci iz četiri sela oko šumadijske varoši Topola prikupili su novac od kuće do kuće i uz pomoć opštine sami kupili protivgradne rakete. Ovo se dešava prvi put u Srbiji, da građani sami, od svog novca, kupuju protivgradne rakete.
....
Videvši da će čekanje na državne procedure za nabavku protivgradnih raketa seljake koštati svega što imaju, opština je ponudila – na svaki vaš skupljeni dinar mi dajemo još dinar. Za samo dva dana seljaci su skupili 440.000, a opština Topola dala im je još toliko, a već danas stiglo je 25 protivgradnih raketa. Posle mnogo vremena voćari smeju da zaspu.
Sve je počelo kada su nedavno objavljeni rezultati kontrole obavljene u martu u srpskim klanicama. Ruska veterinarska inspekcija navela je niz nepravilnosti, a pojedini proizvođači optuženi su da su na rusko tržište plasirali prepakovano meso iz EU, odakle je inače zabranjen uvoz u Rusiju, zbog afričke svinjske kuge.
Usledila je zabrana uvoza svinjetine iz Srbije. Ono što nam je dozvoljeno u ovom trenutku to je samo izvoz svinjskih polutki. Kako je zvanično saopšteno, krivac za neželjenu situaciju je Industrija mesa „Đurđević“, kojoj je zabranjen izvoz.
...
- U Rusiji postoje uvoznici koji su oštećeni zabranom uvoza mesa iz Evropske unije i sigurno je da je u njihovom interesu da se ta odluka ukine. Srbija na ruskom tržištu mesa učestvuje sa svega 0,2 odsto, dok je godišnja vrednost izvoza svinjetine iz EU u Rusiju oko 1,5 milijardi evra. Kako se plasiraju nove frapantne informacije, situacija sve više liči na to - kaže izvor „Blica“ iz Vlade Srbije.
Dozvoljeni nivo aflatoksina u mleku u Srbiji najverovatnije neće od 1. jula, kako se to očekivalo, biti vraćen na evropski nivo od 0,05 mikrograma po litru.
Smanjenje aflatoksina bi trebalo sprovoditi etapno – poruka je sa velikog skupa proizvodjača i preradjivača mleka koji je održan u privrednoj komori vojvodine a čiji je organizator Udruženje proizvodjača mleka Srbije.
Iako Srbija ide ka Evropskoj uniji i teži primeni evropskih standarda postupni prelazak nivoa aflatoksina je najbolje rešenje za proizvodjače i preradjivače mleka na našem prostoru. Pri tome, treba imati na umu da su u Evropskoj uniji farmeri i mlekarski sektor imali na raspolaganju vremenski period od 7 godina kako bi smanjili nivo sa 0,5 na 0,05 mikorograma po litru mleka.
Predstavnici Ministarstva privrede Srbije i kompanije Al Ravafved iz Ujedinjenih Arapskih Emirata potpisali su danas u Beogradu ugovor o zajedničkom ulaganju, kojim je predviđeno osnivanje zajedničkog preduzeća za investiranje u poljoprivredu Srbije.
Ugovor su potpisali ministar privrede Srbije Dušan Vujović i izvršni direktor kompanije Al Ravafved iz Abu Dabija Mahmud Ibrahim Al Mahmud, saopštilo je Ministarstvo privrede Srbije.
Istaknuto je da će Srbija u zajedničkoj kompaniji imati 20 odsto vlasničkog udela i neće imati obavezu investiranja, dok je partner iz UAE na sebe preuzeo obavezu ulaganja u visini od 140 miliona evra u naredne četiri godine.
Prvo ulaganje novoosnovanog preduzeća predstavljaće kupovina dela imovine dva poljoprivredna društva u restrukturiranju AD Bačka iz Sivca i Jadran AD iz Nove Gajdobre u iznosu od 22 miliona evra.