Vertical tillage - obrada bez prevrtanja

Nikada se to kod nas nije radilo....samo je autor ovog topic pomešao ( slučajno ) tj naveo da on radi podrivanje +tanjitanje bez klasičnog oranja kao neko vertikalno oranje bez prevrtanja, samo ne znam šta će tu svake godine podrivač?, a ustvari to je trebalo da izgleda ovako:
Obrada na dubinu od 20-30cm bez prevrtanja

nerazumem smisao "pametovanja", ili da budem precizniji razlicitog tumacenja neke operacije u poljoprivredi? temu sam otvorio da bi razmenjivali iskustva ko se upustio u ovakav vid obrade zemljista.
Razlicite nazive pojedinih orudja prihvatam i neka naziva ko kako hoce.
Poenta je u tome da ja imam takva orudja i pokusavam da uradim najslicnije toj tehnologiji kojom nazivaju "obrada bez prevrtanja plastice" ili "vertikalna obrada"
Jedna strana medalje je troskovna: juce sam uradio cca 6-6,5 jutara sa 20 min voznje do njiva i nazad uz potrosnju od 40 litara nafte.Dubina obrade je oko 30-35 cm.
Vremenska: jutro obradim za cca 50 min.
Ovo je sve troskovna strana, a sto se tice samog efekta u ovaj nacin obrade, ja licno verujem u pozitivan efekat na samo zemljiste.
Nepobitna je cinjenica da smo mi sami ( pa i nasi preci ) doveli do toga da je u poslednjih 50-60-70 degradirano zemljiste na nasim prostorima. Ja to zelim da promenim..
Tako da bih molio uvazene kolege na forumu da ako nemaju koristan komentar vezan za ovu temu nek skuvaju kafu ili nek otvore flasu piva............

- - - - - - - - - -

nastavak posla........danas terao 4.sporom redukovanom ,brzina 6,4 km/ha, uz bregove 3.spora redukovana,brzina 5,2 km/h
posle podne sam radio arendasku njivu koju je dosada zadruga radila ( oranjem) izuzetno ravna bez bregova traktoru je bilo tesko 3.sporom redukovanom....bas se mucio

2u92sxw.jpg


snhzlt.jpg
 
Nema potrebe da ide podrivač svake godine
Ja sam svaku njivu podrio 2012 i 2013,i nemam u planu u skorije
Radim razrivanje,osim za repu,gde idem 30+cm,neidem dublje od 20-25cm,sa učinkom od 2ha/h,i potrošnjom goriva +-10l/kj
 
Kada jednom odradite podrivanje, a utvrdili ste na kojoj je dubini najsabijeniji sloj, nema potrebe podrivati jer plug više ne dolazi na tu parcelu. Ukoliko pak ubacite plug onda piši propalo za sve što si radio. Plug rastura ceo sistem. Dovoljno je da uđe veća količina kiseonika, da se razbiju strukturni agregati i onda "Jovo nanovo". Osvrćem se na prethodne postove: promena korova je drastična za max 3 godine i ide u pravcu smanjenja vrsta i brojnosti i pojednostavljene zaštite. Ali, jedna greška kod obrade u malč oko zaštite od sirka može da napravi džumbus na duži period. Teško se oslobađate sirka. Ili, posle 4 godine bez sirka na strip-till obradi i prve godine no-till-a saradnik pretera tanjiraču i vrati nazad sirak u 2015-oj.
Sistem kada se uspostavi on se onda održava i prati.
Još jedna stvar je bitna, a to je da se pridržavate termonologije i klasifikacije sistema obrade koju razume ceo svet i koja je napravljena i kod nas 1999/2000. Link je http://www.slideshare.net/instituttam/terminologija-i-klasifikacija
Pozdrav od
Gariše:spavam:
 
To su devicanska zemljista,procesi stvaranja humusa od strane raznih trava traju hiljadama godina,a iznosenja prakticno NEMA. A kad mi hocemo na hektru 2 vagona nadzemnog dela kukuruza(stablo + zrno) ... nece taj humus biti vecno tu.
Po nekom mom skromnom misljenju najvise je na humus uticao plug,ALI los plug koji gotovo nista ne moze da zaore i kombajn bez secke,pa su se godinama prinosi u zrnu iznosili,a zetveni ostaci spaljivali.

mnogo pametnih izjava je bilo u raspravi u temi "Podrivanje zemljista" .
Jedno je kako u prirodi taj humus nastaje a druge strane proces koji mi primenjujemo u recimo poslednjih cca 100 godine od industrijske revolucije pa na ovamo.
Po meni kljuc prirodnih procesa je taj da zemljiste nikada nesme da ostane GOLO jer je onda pod diretnim uticajem sunceve svetlosti, vetra(isusivanja) degradacije, u takvom povrsinskom sloju nema ZIVOTA. Najcesca fraza u pravdanju oranja je " sakupljanje zimske vlage" a niko ne vidi koliko negativnih posledica prouzrokuje oranje.
Istina je da se nekada vise unosio stajnjak i da su bili slabiji traktori i slabije masine tj. plice se oralo
Danas se stajnjak veoma malo unosi ili ne , jaki veliki teski traktori i oranje do "Kine"
Drugo, ako nema zivota u zemljistu ( bakterije i plesni-gljive) dzaba je unosenje mineralnog djubriva.
Dokazano je da veca kolicina od 30kg/Ha aktivnog azota (po primeni) stetno utice na mikrobiologiju zemljista, dakle sto vise vestaka to je manje zivota u njemu !!
 
Poslednja izmena:
Tako je kolega , to sam primijetio još prije par godina i pisao ovde da je najgore da zemlja bude gola , da je bolje za strnjište ako ništa da ostane zakorovljeno nego da se ugari , ali mnogi se ne slažu . To sam sam primijetio pola njiva orano 2 puta do zime a pola ostavljeno pod korovima i tu je na kraju u proljeće kad je spremito bila dosta rastresitija struktura i bolje je upijalo vlagu .
Za ovo da bez više azota može visok prinos to se neslažem , i da azot nešto mnogo šteti kvalitetu zemljišta nisam siguran.
 
........
Za ovo da bez više azota može visok prinos to se neslažem , i da azot nešto mnogo šteti kvalitetu zemljišta nisam siguran.
Najbitniji element je naravno azot i potreban je , medjutim veca doza u jednokratnoj primeni stetno utice na mikrobiologiju
......u malim dozama lek pomaze a u velikim je otrov .......:ppozdrav:
 
Zemljiste bar sad posle zetve ne ostaje golo,kombajni tako dobro iseckaju i razbace slamu da naprave jedan lep tepih na njivi koji sprecava isusivanje zemljista.
Druga stvar je ta da niko ne ugari sto mu je dosadno,nego sto ima problem sa korovima koji nisu i sa semenom korova koje tek treba da nikne,postoji nesto sto se zove dormantnost semena korova,a to je da seme bude u zemljistu i po nekoliko godina ceka povoljan momenat da klija,e bas to mu se omogucava ugarenjem.
Treca svar je da se ugarenjem presecaju kapilari koji dovode do isparavanja vode iz zemljista sa dubljih slojeva,te se one ljustenjem presecaju. Sama kolicina koja padne tokom leta je neznacajna za akumulaciju padavina do iduce kulture.
Da se nekad unosio stajnjak je istina,ali da se plice oralo to bas i nije istina iz 2 razloga ti slabiji traktori su uglavnom i danas na imanjima,a koliko je zemljiste destrukturisano primenom neadekvatne teske mehanizacije(zamisli berac koji vuce prikolicu za sobom kroz njivu,pa taj prosece do felne ako je blatnjavije ili kad prodje komplet stara linija za repu,pa jos zapadnu koji put),tako da su nekad traktori prakticno dublje orali ili bar isto duboko + sto se i u literaturi iz osamdesetih pominju dubine oranja na pojedinim imanjima do 45CM,da 45CM.
Ako nema zemljista sa M.O. tu nema zivota ni za biljke,tako da apsolutno mrtva zemljista ne postoje u nasem proizvodnom reonu,postoje samo manje ili vise mikrobioloski aktivna zemljista,a dobrim gazdovanjem se aktivnost znacajno moze popraviti kroz nekoliko godina.
Ovo za azot prvi put cujem i ne znam u kom smislu mislis na tih 30kg N/ha,da li kao djubrenje za biljnu kulturu koja je u planu da se seje ili je posejana ili za razgradnju zetvenih ostataka ?
 
1. tacno potpuno si u ppravu
2.seme ce nici svakako ono koje se nalazi u povrsinskom sloju i dobije uslove za nicanje, uzmes total i konacno se resis tih izniklih korova......da citiram uvazenog Garisu ( Bogdana Garalejica) koji je u nekom postu izneo da ....ti komsija predje tanjiracom posle par godina No-tilla i po pitanju populacije korova ajde Jovo nanovo.....
3. o kakvom isparavanju pricas kad ti je zemlja prekrivena zetvenim ostatcima ( najbolji evekat je ako kombajn ima secku i razduva tu slamu).
4. ja ti govorim o periodu zadnjih 100 godina a ne 80-tih godina kad su vec bili traktori 80-100-200 KS...pa ti su i danas prisutni na nekim gazdinstvima.Koliko ja znam nekad ko je imao Fergusona 33 ili 39 KS je bio GAZDA radili ljudi zakonski 1 eventualno 2 maxima zemlje, moj deda je 70-godina u jednoj zadruzi na licitaciji kupio Rusa 52-ku to je bio prvi teski traktor u okolini (sem zadruge)
........veca kolicina od 30kg aktivne materije N/Ha stetno deluje na mikrofloru u povrsinskom sloju........ta koncentracija je ubitacna za mikroorganizme.......... baci ti i 300 kg /Ha aktivne materije ALI NE ODJEDNOM.
 
Poslednja izmena od urednika:
Svakako su bolji uslovi za nicanje semenu koje je u zemljstu,nego na povrsini zemljista.
Ne znam koga citiram,ali sam zapamtio profesorove reci "Herbicidi su samo korektivna mera agrotehnike,nikako osnovna" i potpuno se slazem,samo trebace jos koja godina da se pocenmo cesati i de nas ne svrbi.
O klasicnom isparavanju koje se desava kada zemljiste ispuca,topao vazduh ulazi u pore i tako voda isparava,nikakva naucna fantastika.
Covece napisao si nekada,a bar u mom kraju do pojave masejaca tipa 65ak ili ferguson ili 52 ili t40... nije ni bilo traktora. Kakvo destrukturisanje zemljista pre 100godina,koja su to karikiranja.
Cekaj daj mi poblize objasni na tih 30kg/ha N da li je to za unos samo na povrsinskom sloju i na koje to mikroorganizme stetno utice ? Mikrobiologija,pedologija,agrohemija,agroekologija,kontrola plodnosti zemljista,osnovi biljne proizvodnje,gajenje zita i zrnenih mahunjaca,industrijsko bilje...dosta smo strucnih predmeta imali i NIGDE nije spomenuto da azot stetno utice na mikrofloru zemljista.
Jedino u korist azota je iz knjige agrohemije de pise da je preporuceno unosenje azotnih djubriva mesanjem sa zetvenim ostacima nepovoljnog C/N odnosa,brojke ne pamtim napamet,ali znam da preracunato u prinos puta potrebe...dodje nesto preko 100kg UREJE po ha.
 
Pa vi još sijete???'Kasnite za nama 50 godina.Kod mene je u plasteniku rasad kukuruza nikao i sad je u trećem listu.taman u aprilu ga iznosim kad krene naljevati zrno i odma treći dan po iznošenju siječem silažu.
Razvlačite markove konake a zaostali smo 100 god.Dok svi krenemo podrivati oni će već raditi laserima obradu zemlje.
 
Kolega sto je najgore ti podrivaci i sistemi obrade koji se sad pominju se pominju i u tim knjigama iz 80ih godina,kao i setva bez ikakve obrade tj. direktna setva,nista to nije novo.
E sad ako bi postojao neki kukuruz kog naspem u cardak i kad pola potrosim on se u cardaku samoreprodukuje i za par dana cardak opet pun...rado bih presao na tu tehnologiju,do tad je sve ostalo samo demagogija i presipanje iz supljeg u prazno. :osmeh: :ppozdrav:
 
Svakako su bolji uslovi za nicanje semenu koje je u zemljstu,nego na povrsini zemljista.
Ne znam koga citiram,ali sam zapamtio profesorove reci "Herbicidi su samo korektivna mera agrotehnike,nikako osnovna" i potpuno se slazem,samo trebace jos koja godina da se pocenmo cesati i de nas ne svrbi.
O klasicnom isparavanju koje se desava kada zemljiste ispuca,topao vazduh ulazi u pore i tako voda isparava,nikakva naucna fantastika.
Covece napisao si nekada,a bar u mom kraju do pojave masejaca tipa 65ak ili ferguson ili 52 ili t40... nije ni bilo traktora. Kakvo destrukturisanje zemljista pre 100godina,koja su to karikiranja.
Cekaj daj mi poblize objasni na tih 30kg/ha N da li je to za unos samo na povrsinskom sloju i na koje to mikroorganizme stetno utice ? Mikrobiologija,pedologija,agrohemija,agroekologija,kontrola plodnosti zemljista,osnovi biljne proizvodnje,gajenje zita i zrnenih mahunjaca,industrijsko bilje...dosta smo strucnih predmeta imali i NIGDE nije spomenuto da azot stetno utice na mikrofloru zemljista.
Jedino u korist azota je iz knjige agrohemije de pise da je preporuceno unosenje azotnih djubriva mesanjem sa zetvenim ostacima nepovoljnog C/N odnosa,brojke ne pamtim napamet,ali znam da preracunato u prinos puta potrebe...dodje nesto preko 100kg UREJE po ha.
Mlad si covek, ucis tamo gde ucis svaka cast, ali bi trebao prvo da razmislis pre nego nesto kazes odnosno napises.
da li je seme korova na povrsini, 1 mm ili 1-2-3-4cm ono ce nici i bez tvog ugarenja.
O kakvom karikiranju ti pises, prvo procitaj moj post......od industrijske revolucije pa na ovamo tokom 100 godina A NE PRE 100 godina.
Pa i ti tvoji profesori su te ucili dobro jer 100 kg UREE je 46 kg aktivne materije azota sto nije velika razlika u odnosu na ono sto sam ja izlozio a procitao sam na jednom madjarskom forumu o obnovljivoj poljoprivredi a izlozio je Dr. Gyuricza Csaba i Dr. Birkas Marta
Ja sam malo stariji od tebe mozda necu doziveti a ti si mladji pa ti se posreci da ce jednog dana doneti zakon da nesmes prevrtati zemlju tj.orati. Malo se informisi sta Francuska zeli da uvede u 10-to godisnji plan.....Pa se informisi odakle potice naveca emisija CO2 u atmosferu.... itd,itd....
Isto kao sto su doneli zakon da se nesmeju spaljivati zetveni ostatci.
Lepo je to sto slusas svoje profesore ali malo se okreni i svetskoj nauci i primerima kako to rade neki drugi narodi i naucnici uce svoje studente.

Ja sam s tobom zavrsio dalju raspravu jer nema smisla.
U zdravlje !!!:ppozdrav:
 
Stvarno mi nije jasno zasto neki ljudi pokusavaju druge da ubede da je samo njihovo misljenje najbolje i ispravno.
 
Rabadzija a de ste Vi ucili zvanicno ako nije tajna ili samo slusate neke savete i predavanja komercijalnih kuca,cijom Vi glavom razmisljate kad ovo pisete ?
Malo sutra ce isto nici ono na povrsini 1mm ili ono dublje 3-5cm kad je ono na povrsini uvek u suvljem,nego ono u vlaznom,eno idite na posejane parcele psenice pa cete videti koja je psenica nikla ona u par cm zemljista ili ono na povrsini ??
Tih 46kg i 30kg N su drasticno razlitici,ova kombinacija je za preko 50% PEDESET posto veca preoprucena,od one po vasima maksimalne.
Te zelje sto je babi milo to joj se i snilo i ko sta zeli...Nemacka je pocela i odustala CELA JUZNA NEMACKA je odustala od no til obade ali necu sad da pisem iz kojih razloga je samo severni deo nastavio da radi.
To tvoje gruberisanje se u sustini nista ne razlikuje od oranja,jer i ti zemljiste rahlis,unosis zetvene ostatke u zemljiste a samim tim i na povrsinu izlazi zemljiste koje je pod uticajem sunca,vazduha i drugih faktora,znaci princip je isti jer se i u redukovanoj obradi zetveni ostaci mineralizuju tj razlazu.
Ja sam isao u tu Rusiju o kojoj toliko pricate,a dalje od prezentacije niste videli.
Lepo mi je u Rusiji jedan kolega agronom,a ujedno i doktor nauka i direktor velikog imanja(a kavo bi i bilo u Rusiji) rekao "MINIMALNA ABRABOTKA = MINIMALNA URAZALjNOST" u pravodu minimalna obrada = minimalna zarada. A o toj Argentini i Americi mozete samo da pisete jer niste tamo bili kao ni ja,ali ja bar ne pisem nesto u sta ni sam ne verujem i nisam video svoji ocima.

- - - - - - - - - -

Stvarno mi nije jasno zasto neki ljudi pokusavaju druge da ubede da je samo njihovo misljenje najbolje i ispravno.
Bas to,ispadne da ko ne radi redukovanu obradu i ne podriva on je kao crna ovca jer nije iskusio nista novo...
 
Na sve nas na forumu, pa i na sebe. Svako nek radi za sebe kako misli da je najbolje. Teoretise se previse, a iskustva malo.
 
Paore slazem se sa tobom,ali me najvise nervira karikiranje nekih podataka i to se tako podmuklo govori kao npr kad je pocelo o humusu u sumama za koji se uspostavilo da su sumska zemljista najsiromasnija humusom,a najbogatija sticajem raznih pedogenetskih faktora u Ukrajini i delu Rusije,a ima jos miliona i miliona hektara sirom planete koja jos nisu privedena kulturi i nemaju uopste visok sadrzaj humusa. Ali eto da se preslo preko te jedne izjave ispalo bi kako kolicina humusa stvarno zavisi od oranja...jako puno demagogije se podvaljuje narodu.
Ako ces iskreno voleo bih da imam zelenka kao ti i gruber ali kadar gruber sa krilcima koji jako dobro mrvi,rahli i mesa zemljiste jer on po meni radi isto kao i plug samo na drugi nacin,znaci i ti iznosis zemljiste iz dubljih slojeva na povrsinu,zetvene ostatke spustas dole,aerises zemljiste...samo to ne radis plugom,nego gruberom.
 
a mene najvise nervira kad neko uporno pokusava da me ubedjuje ...kako nisam nista novo izmislio i da su to radili vec 80-tih godina. Pa kad nisam izmislio dajte iskustva ko radi da i ja nesto naucim !!
Temu sam otvorio kako bi izneo moje iskustvo i naucio nesto od kolega koji isto kao ja pokusavaju da rade i veruju u isto a ne da mi "neko pere glavu bez sampona"
Povlacim se iz daljeg komentarisanja kako bi izbego ban ili kazneni bod kao prosli put kad sam protiv recio jednom od moderatora :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh