Uljana repica 2019/2020

Jeste, Florijan.
Ovo definitivno nije.
Simptome bolesti je lako uočiti, na prizemnom delu stabla, na stablu kao i na glavici prvo se uočavaju mrke dosta velike pege, kasnije se na tim mestima uočava bela navlaka koju formira micelija gljive, na tim mestima dolazi do pucanja tkiva, a u unutrašnjosti se formiraju sklerocije koje su crne boje i veličine su pirinča. Biljke venu i lako se uočavaju na parcelama.
 
ne znam kako kod vas ali kod nas je katastrofa sa crvavim mahunama i to drugi puta već (lane bilo isto tako).... uljane koje su lane obećavale 5 tona jedva davalae 3.5 tone, ove godine radi suše smo mislili oko 4 tone da ćemo imati (realno toliko bi i bilo) a sad kontam da će biti dobro ako uljana da 3 do 3.2 tone (iako sumnjam u taj prinos).... jednostavno spasa nema evo ako tko ima iskustvo kakvo da podijeli....
znači tretmani rani protiv pipe (iako mi stručnjaci kažu da pipa nema veze sa ovim crvavim mahunama) pa onda sjajnik i onda u 30% cvatnje sistemik ponovno ali evo džabe.... jednostavno nema spasa svakim danom sve više i više smeđih mahuna a one što su zelene pune su crvi... po 15 crvi u 1 mahuni pa to nema nigdje.... nažalost izgleda da izbacujemo ovu kluturu koju sijemo oko 8 godina na nekhi 30 ha u prosjeku. imali smo prinose u prosjeku 3.8 do 4.2 tona kako koje godine neke njive su davale i 5 tona ali očito ova blaga zima pogoduje tim mušicama ili šta li su već štoostavljaju crve i nema joj spasa. doviđenja uljana, tkonema tih napasnika ima jako dobru pretkuluturu za pšenicu a i za kukuruz.
 
Imas neku sliku da vidimo kako izgleda?mozda ima toga i kod nas
 
Isto i kod nas prosle godine Fendt,moje repice su bile do samog kraja dobre ,bilo je problema i sa jeseni ali sam to resavao,prolece pipa ja oprskam,pa sjajnik ,pa kada su udarile rutave bube u muva,pa nakraju i crvi usrale prinos dobrano. Ja aam odustao kao i mnogi iz sela ,jedino je jedan drugar sejao ali eno ga i on pizdi. Ponavlja se scenario od prosle godine,vide cemo prinose na kraju. Par godina smo je radili i sve bilo ok ,sada urnisu bube repicu toliko da jednostavno je ne mozes spasiti.
 
Koliko ima repie u vasem kraju gde se pojavljuju te posasti?
Iskreno nije neka intenzivna proizvodnja svega nas 6 do7 u selu sije nju. Posijano je bilo ovih godina do 200 ha u 2 atara a ta 2 atara broje gdje se uljane nalaze oko 3000 ha. Lane su mnogi, odustali i sad svega u ta 2 atara ima mozda 100 ha. S tim ako se ovo dogodi ponovno kao i lane a izgleda da hoce nece uljane ni 20 30 ha biti u ataru a mozda i 0. Ja osobno odustajem tada jer se ne vidim u toj racun ici vise. Ima drugih, kultura. Slike mogu postaviti cak, i, video jedan dan da vidite sto je to.
 
Iskreno nije neka intenzivna proizvodnja svega nas 6 do7 u selu sije nju. Posijano je bilo ovih godina do 200 ha u 2 atara a ta 2 atara broje gdje se uljane nalaze oko 3000 ha. Lane su mnogi, odustali i sad svega u ta 2 atara ima mozda 100 ha. S tim ako se ovo dogodi ponovno kao i lane a izgleda da hoce nece uljane ni 20 30 ha biti u ataru a mozda i 0. Ja osobno odustajem tada jer se ne vidim u toj racun ici vise. Ima drugih, kultura. Slike mogu postaviti cak, i, video jedan dan da vidite sto je to.
A bas je steta jer ulog koji ja radim je slican kao na psenici mozda nekih 20 eura manji po jutru. I onda kad vam na curi 22do23 metra po jutru na 50 jutara u prosjeku ovih 8 godina po cijeni od 310 do 320 eura bude lijepih novaca. A psenica pobudali na uljanoj kao, prekulturi, ispod 9 tona nikad nismo imali a znalo je bit godina sa 10 i 10.7 tona a proteini ispod 12 nisu na sofruu, di je uljana bila. I sad ta zita jako dobro izgledaju ali evo kad ne vrijedi, ne vrijedi. S tim da smo jedne godine imali, 5 tona na 20 ha uljane
 
Isto i kod nas prosle godine Fendt,moje repice su bile do samog kraja dobre ,bilo je problema i sa jeseni ali sam to resavao,prolece pipa ja oprskam,pa sjajnik ,pa kada su udarile rutave bube u muva,pa nakraju i crvi usrale prinos dobrano. Ja aam odustao kao i mnogi iz sela ,jedino je jedan drugar sejao ali eno ga i on pizdi. Ponavlja se scenario od prosle godine,vide cemo prinose na kraju. Par godina smo je radili i sve bilo ok ,sada urnisu bube repicu toliko da jednostavno je ne mozes spasiti.
Pauzirati 5 godina pa probno stavit 6 7 ha pa vidjeti hoce ih bit ili ne. Strucnjaci tu ace da je radi blage zime da te musice osarice sta li su vec (nije pipa) da one prezime i kad se mahune krenu, formirati da onda one odlazu crve u mahune
 
A jel ima veze koji je hibrid,ili isto svaku napada podjednako crv?
Svaku napada ali ima razlike u intenzitetu, e sad jel ima veze sto npr u 1 dijelu atara ima vise uljane pa je tu i napad manji jer su njive spojene pa se nisu dovoljno s krajeva mogli uvuci u njivu ili ne to neznam. Ali negdje je ekstremno
 
Uslikaj nam neku koja je ostecena od crva da vidim kako izgleda biljka
 
Prestigao me je kolega,slikajte te crve i oštećenje pa postavite slike,da vidimo da li je to već stiglo i do nas ili tek dolazi.
 
Kod mene kod svakoga ima u meunama crva ,a prosle ga nije bilo al u malim procentima,bukvalno vidis meune a kada je otvoriš praznna.
 
Ima i kod nas, ako pobrojim mahune na jednoj biljci šteta se kreće oko 15% za sada..... A po mojoj procjeni, žetva će tek za minimalno 15 dana, a možda čak i za 20.....a do tada štete može biti još..... Isto kao i svi, sve sam odradio najbolje što sam mogao, al sada su došle te bube i gotovo, možda da sam platio samohodnu prskalicu, da bi šteta bila manja..... Više ih imam na kws, nešto manje na dkc.....
 
Causade Memory
c216bc8067a718c7660b631a8ac78254.jpg
8b92612a474baa6547d4e3d8b0356b69.jpg
b789241c4c99321b692101f5a3f1f4c9.jpg


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh