Naravno biće i konkretnih proizvođača i konkretnih vrsta ulja.
Neka za sada bude samo do brendova.
Činjenica je da svaki RENOMIRANI proizvođač koji ispunjava tražene standarde a naročito odobrenja (approvals) ima i potreban kvalitet. Međutim tu postoji zvrčka (catch); kao što i mnogi velikani kažu "there is always the catch".
Mnoga odobrenja su neodobrena (ili im je istekao rok), mnogi standardi su samo interno ispunjeni itd.
Ovo je zaista posebna tema (a ima o tome i na blogu). Velike kompanije su počele da ignorišu nezavisne institucije uz obrazloženje da opšte standarde daleko premašuju, no za iole veću kompaniju ulje na listi API licenciranih ulja, ipak znači i dokaz je kvaliteta. ACEA je komplikovana priča i prilično je interno proveravana (ne baš u potpunosti ali se svodi na to) te su approval liste proizvođača vozila ostala nekakvo utočište mada je i to diskutabilno.
Čak i uz ispunjenje ostaje činjenica da nije isto ispuniti "100%" standarda ili "120%" istog. Approval i licenciran standard su tek Yes/No (DA/NE) informacije i znače minimum ispunjenih standarda.
Uf! Da stanem ovde.
Nisam isčitao celu temu ali jesam dobar deo. Bilo je dobrih zaključaka a 'panonstib' je dao dobra teorijska objašnjenja (sviđa mi se njegova preciznost mada je za forume akademski precizan način izlaganja često nerazumljiv pa i kontraproduktivan, no nesumljivo je da čovek "zna znanje").
NAJBITNIJE JE DA JE ULJE ORIGINALNO tek na drugom mestu dolazi značaj samog proizvođača.
Na žalost iako je ova pojava bila u opadanju od kraja 90-tih do pojave krize, sada je opet uzela maha iako je (na sreću) ipak na relatino podnošljivom nivou. Što skuplje ulje veća je verovatnoća falsifikata.
No to je zaista teška tema i sigurno da ima ljudi koji su sa njom bolje upoznati. Najgore je što se dobri falsifikati teško provaljuju i često prolaze i laboratorijske analize (dok je ulje novo) te tek bi nakon 50 ili 100 sati rada motora moglo da se uoči da li je ili nije falsifikat.
Kupujte iz pouzdanih izvora (veći trgovinski objekti), obratite pažnju na uvozne deklaracije a najbolje je obratiti se uvozniku za savet gde je pouzdano kupiti njihovo ulje (str.-i sa dugom tradicijom rada sa distributerom i sl.).
Benzinske pumpe velikih distributera (NIS, OMV, MOL, Lukoil, EKO) su solidno pouzdane po ovom pitanju a ako je njihov brend u pitanju onda je to 99,99% (praktično 100%).
Imena?
Počeo bih od domaćih: FAM i NIS su jako pouzdani, kvalitet u gornjoj srednjoj klasi a odnos kvalitet/cena odličan.
Galax je takođe bio u tom rangu (nekad i vodeći) no činjenica da je loša privatizacija (nije sve u ceni prodaje) sada malo poljuljala ovog inače respektabilnog proizvođača. Ipak još uvek bi (makar za starije) traktore ova ulja trebala da se uzmu kao O.K.
Nije samo do Prista kontrole i upliva (vlasnik je zapravo Grčki Neochimiki, jedna O.K. firma ali trgovačka i to je problem oni se ne bave proizvodnjom ulja, kao matična kompanija) nego do čudnih (i meni do kraja nepoznatih) odnosa na relaciji: RNB-Neochimiki-Prista.
Sama Prista je veoma jak i pouzdan proizvođač ali je priča duga pa nek ostane na ovome. Imaju povoljne cene (niže nego u Bugarskoj) a visok kvalitet duguju uplivu Chevron-a koji je od 2000. do 2006. držao 25% vlasništva nad njima i podigao izuzetno postrojenje u Turskoj.
Dobra su ... mnoga ulja. Šta kažete na Mobil ili Shell? Castrol ih pak oba šije u smislu da ima veoma jak Agrarni deo i veliku posvećenost tom ogranku (da se razumemo ni prve dve komp. ne zaostaju mnogo ali za takve gigante ipak se uočava blaga i nedovoljna posvećenost agraru, uslovno govoreći). Kad smo već kod najvećih Texaco-Havoline je tu možda i najjači igrač. U svakom slučaju "velika četvorka" ima siguran i visok kvalitet ali i visoke cene. Osim toga često su falsifikovana ulja te treba obratiti pažnju.
Kad smo već kod skupljih ulja ne mogu a da ne spomenem Liqui Moly koji daje dobar značaj sektoru agrara. Tu je i Kroon (Ugrinovci) ali nema širu mrežu prodaje.
I da ne širim priču u nedogled:
OMV ima jako dobra ulja u ovom sektoru (ili za teretni program koja se mogu koristiti) no radi se o malo skupljim uljima. RN Modriča su takođe O.K. i viskokog kvaliteta no takođe nešto skuplja. Komentari o potrošnji ulja mogu (ali ne moraju) biti povezani sa kopijama koje prate ovaj (malo skuplji) brend, no moram da naglasim da potrošnja ulja (ukoliko je u granicama kataloške, date od strane proizvođača motora) nije sama po sebi ultimativni faktor kvaliteta već samo jedan od mnogih. Čak bi (uslovno) moglo da se kaže da ulja koji motori umereno troše imaju i bolji kvalitet nego ona koja se "ne troše". Priča je komplikovana i kako kaže ASMOIL postoji "40 važnijih faktora zbog koga motor troši ulje" (i bar još toliko sporednih) te bi mogli o tome do kraja kalendara Maja (21. ili 22.12.2012.).
Dobro, osim domaćih i "kad ne znaš kupi skupo" šta je jako isplatljivo?
Pre svega Fuchs. Nije ga baš lako naći ali u NS, Vojvodini kao i u Bgd. i okolini bi trebalo da ga ima. Zastupnik je Multicompany iz N.S.
Selenia i Agip su negde "ni tamo ni vamo", kvalitetna ulja ali bi mogla biti jeftinija, kao i Total.
Repsol nije vrh kvaliteta ali ima dobar odnos kvaliteta i cene. Elf je veoma preporučljiv.
Addinol je isto isplatljiv a zameram mu malu distancu prema agraru ali su im ulja za teretni program dobrog kvaliteta po umerenoj ceni.
Eko Hellenic-a i Lukoil su takođe solidan izbor a zagarantovana im je originalnost. Ipak za velike mašine oba proizvođača nisu toliko jaka.
Sunoco ima zaista dobar kvalitet i asortiman ali ih nije lako naći.
Sigurno sam nekoga izostavio. Otprilike svi pomenuti na blogu su renomirani.
Ipak, uviđate pravilnost? Pouzdanih proizvođača ima veliki broj. Mnogo je bitnije uzeti original i naći ulje sa dobrom cenom uz PRAVILAN izbor (pravo ulje za pravi motor). Motorna ulja (i uopšte maziva) praktično nemaju ograničen rok upotrebe ali je koncenzus proizvođača da je to 5god. ukoliko su u originalnoj ambalaži i pravilno lagerovana.
Ipak što novije ulje to bolje (naročito zbog neizvesnih uslova skladištenja).
Ulja proizvođača mašine pravi neko drugi no jako je teško reći o kome se radi. U svakom slučaju ta ulja jesu dobra i uklađena sa standardima proizvođača a i olakšavaju izbor. Ipak cena im je nešto veća nego što bi trebalo.
Neke veze se znaju (Shell proizvodi Honda ulja u Evropi, Mobil u USA i delom u Aziji a delom Nippon Oil; Total pravi Mazda ulja, Mobil GM, Fuchs Adelco itd.) ali je veći deo poslovna tajna što ne bi trebalo da bude.
Kod teških mašina se takođe ponešto zna (nije neka tajna) ali ne uvek. Poznato je da CAT ulja pravi Mobil.
Naravno daću i neke (počevši od Fiat traktora) konkretne predloge ali prvo da završim sa hidraulikom i uljem za menjač (koje je baš za diskusiju).
Javljam se u toku dana.
U međuvremenu me je 'bojance' pretekao ali taman da potvrdim neke njegove navode.
I samo još:
Multigradna ulja imaju prednost ali monogradna itekako mogu da se koriste (šta mislite zašto se još uvek proizvode i to u velikim količinama). Prednost jednih u odnosu na druge je duga priča a očigledno je da multigradna imaju više njih (prednosti) te je normalno da preovladavaju. O tome će biti poseban tekst (u toku sleće nedelje) na CBC forumu.
Ako menjate ulje jednom godišnje (što bi morao da bude minimum i za najkvalitetnija) onda sigurno multigradno.
Ukoliko (kao što je red) menjate 2x onda je kod
pojedinih mašina najbolje da se u toplijem periodu (maj-septembar) koristi monogradno a ostatak godine multigradno ulje. Kod novijih mašina koje imaju Euro 2, 3 ili 4 motore diskusija je nepotrebna jer ćete sigurno UVEK koristiti multigradna koja su i fabrička preporuka (najčešće 10W-40 kod novijih, mada i xW-30 postaje sve popularnije).
Post je spojen: [time]недеља, 06. фебруар 2011. 13:07:31 CST[/time]
_________________________________________________
Fiat 1380dt (deo II)
Transmisija (i zadnja osovina).
Za ovo će vam trebati 43 do 45 litara. U praksi bi mogli da prođete i sa samo 40.
Ovde treba da se koristi transmisiono-hidraulično ulje. Drugim rečima UTTO ulje. Iako bi i STOU ulje odradilo posao, i više nego uspešno, ipak je mala prednost koristiti „samo Univerzalno“ a ne „super Univerzalno“. Ulje mora da poseduje aditive protiv habanja a API GL-4 (makar nivo kvaliteta) mora biti ispunjen.
Koja viskoznost?
1) Najbolje 10W-30 (UTTO ulja se često izražavaju u SAE za motorna ulja (SAE J 300).
2) „Klasika“ 80W – najjednostavnije i najsigurnije. Problem je što je ova VG malo „razvučena“ (što nije loše) i „nedefinisana“ (što već nije dobro). Nešto kao VG 46 do 68 ili SAE 15W, 20W i 25W (sve ih pokriva a najbliže je ’rastegnutoj’ SAE 20 kategoriji).
Uslovno je ovde problem jer bi za konkretni traktor najbolje bilo da je 15W-30 ili 10W-30, tj. da je na radnoj temperaturi SAE tridesetica. Naravno ovo je već više za akademsku rasppravu jer 80W obično ima kinematičku viskoznost 7 do 11mm2/s mada to nije definisano, definisano je samo za SAE 80 (bitna mala razlika) te zavisite od „milosti i nemilosti“ proizvođača.
Zapravo hoću da kažem da bi radna viskoznost trebala da bude 10 do 12 što vam samim 80W nije zagarantovano. Ipak ostaje da ćete najlakše naći pogodo ulje upravo sa ovom VG.
Cela priča je „izvrtanje na postavu“ jer se upošćeno uzima da je 80W zapravo ekvivalent za SAE 10W-30 što baš i nije slučaj ali jeste blizu.
3) Hidraulično (ali i transmisiono i za „mokre kočnice“) VG 68. Bolje zaboratite na ovu opasku jer ćete kod nas teško naći klasično HTF (hid.-trans. Fluid) a kamoli ATF/HTF. Šteta jer bi ovo mogla da bude i najbolja kombinacija. Primer? Statoil Transway WB koji (koje) bi očistio sve dileme po ovom pitanju.
Prednosti su brojne. Na 100 cel. se radi o SAE 30 na gornjoj granici (cca. 12) viskozne gradacije. Na temperaturama ispod nule je superiorno u odnosu na sva pominjana. Upotrebljivo i do –25°C sa tačkom stinjavanja blizu minus 40 cel.
4) 15W-30 ukoliko se odlučite za STOU jer UTTO-a zapravo i nema (ili morate tražiti kao iglu u plastu sena) u ovoj viskoznosti. Ovde je dato kao zadnja opcija ali će izaći (na kraju) i kao „mesto DVA“ (od 1 do 3 zavisno od drugih kombinacija). Uostalom kada se sve dobro zagleda ovo je nešto kao 80W-85 što se traži i kod menjača.
Ne zaboravite API GL-4, ovo ulje služi i kao transmisiono. CATERPILLAR TO-2 i Alicon C3 ili C-4 su poželjne specifikacije.
Promena na 1600h. Koliko je to u godinama? Dve do maksimum TRI. Eventualno (ali eventualno) i svih ČETIRI. Može li PET? E pa ne može, negde mora da se postavi granica.
Tri ili četiri godine su opcija za umereno korišćenje traktora i u lakim do srednje teškim uslovima a teškim tek u manjem procentu ukupnih radnih sati. Inače više od dve godine može biti i lutrija.
MENJAČ
Svi junaci nikom ponikoše i u crnicu pogledaše. Ovako bih opisao oil finder-e velikih kompanija koje ih imaju a ima ih dosta njih.
Svi daju odrednicu: „special product“.
Ipak od njih ima koristi. Dakle „živeli O.F.-i“ jer bi bez njih bio „odavno mrtav“. Ne samo što mi skraćuju vreme i indirektno daju specifikacije nego svima preporučujem da sami sebi nađu idealno ulje.
Ipak rezultate koje izbacuju treba tumačiti sa stručne strane što ipak skraćuje vreme i vama i meni. Ovaj postupak naviše liči na google prevodilac. Možete razumeti o čemu se radi, ima i celih poglavlja a naročito rečenica idealno prevedenih no u principu se tekst mora doraditi od strane čoveka koji zna jezik.
Special product – toliko specijalan?
Pa ne baš! Izgleda da se više radi o „nezgodnoj“ viskoznosti koja se traži nego o nekom „super super ulju“. Iako je menjač donekle različit od većine traktorskih i nije nesinhronizovan, već nešto kao sinhronizovan iako ne u potpunosti nije to nešto što ne bi moglo da se pokrije „standardnim standardima“. Kojim? Pa API GL-4, naravno. Što bi rekli ako ne znaš šta da sipaš u menjač sipaj „četvorku“. I u auto i u kamion pa i u traktor, zapravo pre svega u traktor.
Znači API GL– 4. Ima li šta prostije?
Catch (caka) je u tome da je potrebna viskoznost najbliža onome što je kod menjača 75W-85.
E ajd’ sad nađi tako nešto za traktore menjača.
Obrni okreni postoje dva (2-3) rešenja. Jedno je (ko bi rekao?) STOU 15W-30 što je nešto kao „77W-85“ a drugo je 10W-30 što je gotovo ono što se traži. 10W-30 bi moglo da bude ... UTTO? Možda, ipak mnogo je bolje da bude STOU. Zašto? Pa zato što se može ispostaviti da 1% kalcijum sulfonata i isto toliko ZDDP-a u UTTO uljima može da bude i nedovoljno.
Kako god moram da se ogradim (kada su to uradili i drugi, OMV, Liqui Moly, Kroon, ...) u vezi sa ovim uljem. Sigurno da STOU 10W-30 i 15W-30 mogu da se koriste ali proverite šta je fabrička preporuka (pa da je prevedemo na moderno stanje stvari).
Fiat agri je sada pod New Holland-om. Ulje za menjač Fiat traktora bi trebalo da bude neko Selenia ulje. Na žalost kod „oil finder“-a Selenie pod New Holland nisam uspeo da nađem model 1380dt. Verovatno Ambra Universal 10W-30 pre svega (ili eventualno 15W-30).
Mogućnost korišćenja (ionako retkih) menjačkih ulja za teretni program a 75W-85 je vrlo diskutabilna (to su sintetička ulja) te ne bih to ni razmatrao bez specifikacija koje zaista nemam i zbog „specijalnosti“ pogodnog proizvoda ne mogu više nego da naslutim.
10W-30 STOU je nešto što bi u traktoru te generacije moralo (99%) da odradi posao.
Ostavimo ovo pitanje dakle poluotvorenim.
Kako god za promenu će vam trebati 18 litara. Iterval izmene je kao i kod hidraulike 1600h.
Ili koliko? Ovde samo i isključivo DVE godine.
Dakle pogmognite vi meni pa ću i ja Vama.
(Čim se dokopam specifikacija za menjač, odmah ću dopuniti ovu pisaniju.)
Za sada liči da bi 40 litara UTTO 80W ili 10W-30 sigurno išlo u hidrauliku.
Za motor je već rečeno: STOU 15W-30 (API CE) kao celugodišnje ili SAE 20W-20 u kombinaciji sa SAE 30 ili 10W-30 (STOU ili ne) za veći deo godine te SAE 30 za leto.
API CF-4 poželjan kao i ACEA E3 (namenjeno za Euro 2 motore ako striktno gledamo) ili makar E2.
Naravno i 15W-40 dolazi u obzir kao celugodišnje. Obavezno SHPD.
Za menjač 10W-30 STOU (u kombinaciji sa motornim koje onda postaje celugodišnje). Eventualno 15W-30 STOU kao bi opet motorno posalo celugodišnje ili kako je već rečeno za veći deo godine. U slučaju STOU-a u motoru potrebno je 33 do 35lit. ulja mada bi i kantica od 30 litara mogla da završi posao. Ipak 2x20 ili 4x10 uzevši u obzir par litar za dolivanje i dobro ceđenje. Uzgred i filter ulja zahvata 2 litara što nije za podcenjivanje. A i par litara STOU ulja može da se upotrebi i za neke manje pozicije.
Ja vam ljudi makar priznam kada u nešto nisam siguran a u šta sam siguran to sam 120%.
I kad već udari u priču evo jedne zanimljive (iako približne) tabelice nađene u bezuspešnim pokušajima da nađem originalna ulja za Fiat traktor što je ranih osamdesetih moralo da bude Selenia koja je tek 1976. prešla u labave (konfederalne) odnose unutar Fiat grupe a do tad bila deo Fiat-a. Ovo je baš nađeno u delu za poljoprivredu (nisam kopirao adresu) ali jesam sliku.
Pri izboru motornih ulja može da pomogne. Ne zaboravite da CF ima univerzalnije značenje i da je više automobilski standard (mada se može koristiti i kod teških vozila). CG-4 pa na gore su pak pretežno teretne specifikacije iako se mogu koristiti i kod automobila.
API standardi iz prvog reda su pretežno za teretna vozila. Dakle CF kao noviji standard pokriva CC (nikako za turbo mašine) i CD (može i za turbo mašine ali uz striktno poštovanje izmene po radnim satima) i deo CE, međutim CE pokriva i uslove teškog rada te u oblasti teretnog programa (i poljoprivrednih mašina) ipak prevazilazi CF i zalazi i u CG-4, kao što i CF-4 "zalazi" i u oblast CG-4 (ovo je malo drugačija priča ali je zaista tako za oblast koja je ovde bitna, poljoprivreda). CG-4 bi sa „eko 3“ ili „eko 350“ još i moglo da se koristi (Euro 3) no CH-4 je tek za Euro 4 i novi Euro 5. Najviše API kategorije CI-4 i CJ-4 su posebna priča i zaista za novu generaciju Euro 4 i 5 motora (i CH-4 pokriva Euro 4 iako ne u potpunosti).
Post je spojen: [time]понедељак, 07. фебруар 2011. 01:50:02 CST[/time]
_________________________________________________
P.S.
I posle kažem da 'panonstib' drži akademski nivo pa ga je teže pratiti
Možda sam ga malo zakomplikovao. No izvadio sam se malo na 'tabelicu' nivoa kvaliteta.
Biće mnogo pitkije i konkretnije ukoliko budem znao specifikacije (a onda idu i konkretne preporuke za konkretna ulja).
Zaista je veliki posao "kopati" (uopšte, i u poljoprivredi) koje je ulje pogodno bez originalnih specifikacija. Naravno ako su one od pre 20 ili 30 god. uglavnom nisu upotrebljive ali je lako prevesti ih u svet modernijih i trenutno aktuelnih ulja.
Dakle, pitanje je bilo imam li specifikacije, a odgovor je da nemam. Ovo ne nameravam da ponovim ne zato što nemam volje nego nemam vremena. Dedukcija (od opšteg ka posebnom) je vrlo naporan 'hobi'.
Uglavnom uvek sam primenjivao princip da se dohvatim i težeg posla kada sam počinjao na bilo kom forumu.
Nadam se da je ilustrativno koliko je teško bilo šta preporučivati bez poznavanja preporuka samog proizvođača mašine.
I naravno, možda će vam se intervali zamene učiniti prestrogim no znam bar nekolicinu kolega koji bi rekli da sam ih i previše labavo dao. Ulja nisu večna stvar a naročito ona motorna. Gotovo da nema motornog ulja koje može da izdrži više od 500 radnih sati. Polu-sintetička i sintetička ulja mogu donekle produžiti interval zamene ali se i dalje menjaju jednom godišnje. I zapravo je stav svih vodećih proizvođača ulja da sintetička ulja više mogu da izguraju pun interval zamene, dat od strane proizvođača, u teškim uslovima rada (kada mineralna ulja treba menjati na polovini normalnog intervala) nego što mogu (trebaju) produžiti sam interval zamene.
To što mnogi ne menjaju 2 ili 3 godine mineralno ulje pa "se ništa ne dešava" je zapravo zabluda zasnovana na nedostatku informacija. Itekako se "nešto dešave" i to loše.
Zapravo povećava se mogućnost fatalnih kvarova koji često izostanu (na sreću) ali kontinualno loš učinak na motor postoji. Habanje i korozija se relativno sporo razvijaju i ispoljavaju se tek dugoročno. Ipak ako je njihova brzina 2 ili 3 puta veća to će se kad-tad ispoljiti.
Traktorski motor može da odradi i 5-6 (hiljada, naravno, čista greška u pisanju) pa i više radnih sati čak i uz takva zanemarivanja. No budite sigurni da bi tih 5-6 postalo najmanje 10 uz makar godišnje menjanje mineralnog a verovatno i 12-15 uz striktno pridržavanje propisanog od strane proizvođača.
Deluje ne toliko isplatljivo? Nije baš. Uz sve ide i niz sitnih kvarova koje obično ne pripisujete lošem podmazivanju.
I naravno: motorno ulje (da ne širim priču na druga), pri redovnoj zameni, čini svega 1-5% (obično 2-3) vrednosti nafte koju mašina potroši. Zaista nije nešto na čemu treba štedeti do maksimuma. Malo viša kategorija kvaliteta malo renomiraniji proizvođač, i za tek 500-tinak din. po zameni imate potpunu sigurnost i bolje zaštićeni motor. Tu razliku ćete ionako potrošiti za jedan sat lakog rada mašine.
I ne zaboravite: D2 je užasno loše gorivo!! Sa ED ulje može trajati i duplo duže!! Naravno HD i SHPD ulja predviđaju i rad sa dizel gorivima sa puno sumpora (čak i kao D2 sa 0,5% do 1% sumpora) ali to zaista ne daje mnogo prostora da se interval od 200 ili 250 radnih sati, koliko je najčešće propisano, bitno produži, iako je i to moguće.
Zaista je šteta što se sadržaj sumpora ne ograničava na 0,1% ili makar 0,2% što bi dopustilo i dalje jefinije gorivo a da ne bude sa toliko štetnog uticaja, ne samo na motorna ulja.